Επιβλητικός Εργοτέλης 3-0 την Κέρκυρα

Την πιο επιβλητική του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε ο Εργοτέλης, που ύστερα από εξαιρετική εμφάνιση επικράτησε με 3-0 της Κέρκυρας στο Παγκρήτιο. Τα γκολ πέτυχαν ο Ολίσε στο 6', ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου Βερπακόφσκις στο 52' και ο Μπούντιμιρ στο 73'.

Ο Νίκος Καραγεωργίου αποφάσισε να προφυλάξει τον Λεάλ και ξεκίνησε για τρίτη μόλις φορά φέτος βασικό τον Μάρις Βερπακόφσκις, που συνήθως αγωνίζεται μόνο στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα. Ο Λετονός αγωνίστηκε πρώτη φορά στη φυσικη του θέση -ως περιφερειακός επιθετικός- και ήταν ο κορυφαίος παίκτης των Ηρακλειωτών, που παρουσιάστηκαν ταχύτατοι στο κέντρο, με τον ποιοτικό αλλά πολύ αργό Μπέτο να μένει στον πάγκο.

Ο Βερπακόφσκις δημιούργησε το πρώτο γκολ με τον επίσης πολύ καλό Ολίσε να σκοράρει, ενώ πέτυχε το δεύτερο της ομάδας του και πρώτο φετινό του στη Σούπερ Λίγκα. Όταν αποχώρησε στο 77' για να δώσει τη θέση του στον Κατέλη, αποθεώθηκε από τους φίλους του Εργοτέλη. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μπούντιμιρ, μετά από πανέμορφη ατομική ενέργεια.

Η Κέρκυρα, από την άλλη, ήταν σαν να μην μπήκε ποτέ στο γήπεδο. Ο Σήφης Δασκαλάκης ακούμπησε την μπάλα μόνο για να εκτελέσει κάποια άουτ και δεν απειλήθηκε ποτέ ουσιαστικά. Η νίκη αυτή έδωσε βαθιά βαθμολογική ανάσα στον Εργοτέλη, στην προσπάθειά του να αποφύγει όσο δυνατόν γρηγορότερα τον υποβιβασμό.

6' ΓΚΟΛ (1-0):
Νωρίς προβάδισμα πήρε ο Εργοτέλης, όταν μετά από προσπάθεια του Βερπακόφσκις και κακό διώξιμο του Ιωάννου, ο Ολίσε με δυνατό σουτ νίκησε τον Κωνσταντόπουλο
22' Μακρινό σουτ του Γιαλούση, μπλόκαρε εύκολα ο τερματοφύλακας της Κέρκυρας
29' Εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Βερπακόφσκις, ο Ρομάνο δεν μπόρεσε από κοντά να πλασάρει τον Κωνσταντόπουλο
40' Πρώτη ευκαιρία της Κέρκυρας, όταν ο Γιάντσης σούταρε, μετά από σέντρα του Έπσταϊν, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Τσίγκα και έφυγε άουτ
41' Κεφαλιά του Στολτίδη, μετά από σέντρα του Γκουστάβο, η μπάλα λίγο άουτ.
50' Σωτήρια επέμβαση του Ιωάννου, που έδιωξε μπροστά από τον έτοιμο να σκοράρει Ρομάνο
52' ΓΚΟΛ (2-0): Εξαιρετικός συνδυασμός των Ρομάνο και Μπούντιμιρ, η μπάλα έφτασε στον Βερπακόφσκις, που πέρασε ανάμεσα από τους Μάρκοβιτς και Μαϊστόροβιτς και διπλασίασε τα γκολ του Εργοτέλη
64' Από πολύ καλή θέση, ο Έπσταϊν κάνει ένα κάκιστο σουτ, στέλνοντας την μπάλα άουτ.
71' Γυριστό σουτ του Μπούντιμιρ, μετά από σέντρα του Χίμπλινγκερ, ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε
73' ΓΚΟΛ (3-0): Εξαιρετική ατομική ενέργεια του Μπούντιμιρ, που διέσχισε το μισό γήπεδο και πλάσρε τον Κωνσταντόπουλο
92': Μπαλιά του Καρέλη, ο Μπούντιμιρ έπιασε μια ωραία κεφαλιά, αλλά ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά

ΣΚΟΡΕΡ: 6' Ολίσε, 52' Βερπακόφσκις, 73' Μπούντιμιρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βερπακόφσκις, Καρέλης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Γιαλούσης (57' Βίσιο), Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ζούνιορ, Ολίσε (77' Μπέτο), Φραγκουλάκης, Ρομάνο, Βερπακόφσκις (77' Καρέλης), Μπούντιμιρ
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Μάρκοβιτς, Ιωάννου, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης (77' Χάμπλε), Μακρής, Φλαβίνιο (58' Λαμπρόπουλος), Έπσταϊν, Γιάντσης (67' Δεινόπαπας), Τσίγκας

Είπαν

Νίκος Καραγεωργίου: "Ξέραμε πριν από το παιχνίδι πως είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους με εμάς. Ήμασταν καλοί, πετύχαμε γκολ, ενώ δημιουργήσαμε προϋποθέσεις για να πετύχουμε κι άλλα. Δεν πήραμε τίποτα παραπάνω από τρεις βαθμούς. Ακολουθεί ένα εξίσου δύσκολο παιχνίδι με τον Πανσερραϊκό, που θέλουμε και από αυτό τους τρεις βαθμούς. Παίξαμε ένα δύσκολο παιχνίδι και ακολουθεί ακόμα ένα. Δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά δυναμικότητας και πρέπει να παίξουμε και σε αυτό όπως σήμερα. Στα 14 ματς που έχουμε δώσει ως σήμερα, αν εξαιρέσουμε τα παιχνίδια με Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό και Καβάλα, ήμασταν καλοί και έπρεπε να είχαμε πάρει παραπάνω βαθμούς".

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Ο Εργοτέλης μας κέρδισε δίκαια. Εμείς από την πλευρά μας δεν είμασταν καλοί ιδιαίτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα όπου δεχθήκαμε και το 1-0. Στη συνέχεια ισσοροπήσαμε το παιχνίδι στα τελευταία 15λεπτά του πρώτου μέρους και είχαμε 2-3 καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουμε. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ήρθε το 2-0 και τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα για εμάς γιατί έπρεπε να ανοιχτούμε περισσότερο. Δεν μπορώ να πω ότι οι παίκτες μου δεν προσπάθησαν αλλά πρέπει να κρατάμε τις ισσοροπίες τόσο στις νίκες όσο και στις ήττες. Στο πρώτο ημίχρονο όμως κάναμε πάρα πολλές λάθος πάσες".