Ξάνθη-Καβάλα 1-1

Μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στο γειτονικό ντέρμπι

Από ένα ημίχρονο είχαν στο γήπεδο των Πηγαδιών, Skoda Ξάνθη και Καβάλα. Οι φιλοξενούμενοι, με τη συμπαράσταση και περίπου 300 οπαδών της, ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκαν με τον Ονουάτσι (4'). Η Ξάνθη αντέδρασε στο β' μέρος και ισοφάρισε με τον Πόι στο 69'. Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ντουγκλάο.

Σε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια της φετινής Σούπερ Λίγκας, οι δύο ομάδες παρουσίασαν εξαιρετικό θέαμα και μοιράστηκαν στο τέλος τους βαθμούς. Η Καβάλα ξεκίνησε ιδανικά, με τον Ονουάτσι να βάζει νωρίς μπροστά την ομάδα του και να ξεπερνάει, με 8 γκολ, τον Κέβιν Μιραλάς στη δεύτερη θέση του πίνακα των σκόρερ του πρωταθλήματος. Στα επόμενα λεπτά η Καβάλα συνέχισε να είναι καταιγιστική. Ωστόσο, λίγο μετά τη συμπλήρωση 30 λεπτών, ο Νίκος Παπαδόπουλος πέρασε τον Πόι στη θέση του Αντεφέμι και ισορρόπησε το παιχνίδι. Ο Αργεντινός ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου και οδήγησε την αντεπίθεση διαρκείας της Ξάνθης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Ξάνθη ήταν καλύτερη, αλλά οι επιθετικές προσπάθειες των παικτών της σταματούσαν σε έναν καταπληκτικό Μάριο Γκαλίνοβιτς. Τελικά, η ισοφάριση ήρθε για τους Θρακιώτες με ένα άπιαστο χτύπημα φάουλ του Μάουρο Πόι, το οποίο δεν θα μπορούσε σε καμία περίπτωση να αποκρούσει ο Κροάτης πορτιέρο των "αργοναυτών".

4' ΓΚΟΛ (0-1):
Νωρίς μπήκε μπροστά στο σκορ η Καβάλα, όταν ο Ονουάτσι κέρδισε τις κόντρες και πλάσαρε τον Λυμπερόπουλο
10' Δυνατό σουτ του Βουτσίτσεβιτς, ο Λυμπερόπουλος δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει
19' Μεγάλη ευκαιρία της Ξάνθης για να ισοφαρίσει, όταν ο Βάλλας έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Ντιέ έδιωξε πάνω στη γραμμή
27' Συρτή σέντρα του Βουτσίτσεβιτς, ο Λυμπερόπουλος έπεσε και μπλόκαρε μπροστά στον αμαρκάριστο Ονουάτσι.
49' Εντυπωσιακή απόκρουση του Γκαλίνοβιτς σε εκτέλεση φάουλ του Έλινγκτον
54' Ο Μαρσελίνιο έπιασε ένα πανέμορφο γυριστό σουτ, η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το δοκάρι του αδύναμου να αντιδράσει Γκαλίνοβιτς.
60' Σέντρα σουτ του Κατόνγκο, με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ ο Γκαλίνοβιτς
69' ΓΚΟΛ (1-1): Άπιαστη εκτέλεση φάουλ του Μάουρο Πόι, ο Γκαλίνοβιτς δεν μπορούσε να κάνει τίποτα και η Ξάνθη ισοφάρισε
92' ΚΟΚΚΙΝΗ: Αποβλήθηκε ο Ντουγκλάο με δεύτερη κίντρινη κάρτα για φάουλ στον Πόι

ΣΚΟΡΕΡ: 69' Πόι - 4' Ονουάτσι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κιντάνα, Μπέρτος, Φλίσκας, Έλινγκτον - Σιόντης, Ντικρόκ, Καρντόσο, Ντουγκλάο, Ντιέ
ΚΟΚΚΙΝΗ: 92' Ντουγκλάο (2 κίτρινες)

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Αντεφέμι (32' Πόι), Φλίσκας, Κιντάνα (63' Βασιλακάκης), Κατόνγκο, Μαρσελίνιο (75' Σουάνης), Έλινγκτον
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Σιόντης, Τόμαζιτς, Ντουγκλάο, Καρντόσο, Ντιέ, Βουτσίτσεβιτς (63' Ντικρόκ), Αμπντούν, Ναζλίδης (83' Δρόσος), Ονουάτσι (93' Ιωάννου)

Είπαν

Νίκος Παπαδόπουλος: "Όπως είδατε όλοι, αργήσαμε να μπούμε στο παιχνίδι και το γρήγορο γκολ της Καβάλας μάς αποσυντόνισε. Παρ' όλα αυτά, οι φιλοξενούμενοι πέρα από το γκολ έκαναν μία ευκαιρία ακόμη στο διάστημα αυτό. Στο β' μέρος αλλάξαμε πολλά πράγματα. Ρισκάραμε πολύ και μας βγήκε. Κάναμε ένα πολύ καλό 45λεπτο και μπορούσαμε να κερδίσουμε το παιχνίδι. Τα παιδιά κάνουν μια τεράστια προσπάθεια και τους αξίζουν συγχαρητήρια. Η παρουσία μας στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε ότι μπορούμε να παίξουμε και παιχνίδι πρωτοβουλίας. Στις προηγούμενες αναμετρήσεις μπορεί να είχαμε και την τύχη, όμως σήμερα δεν ήταν μαζί μας".

Χένρικ Κάσπερτσακ: "Κάναμε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Ημασταν καλοί στο πρώτο μέρος, ενώ αντίθετα στην επανάληψη είχαμε δυσκολίες. Αρχικά στο κράτημα της μπάλας και στη συνέχεια στη δημιουργία φάσεων αλλά και στα τελειώματά μας. Ξέραμε ότι το παιχνίδι θα ήταν δύσκολο, γιατί παίζαμε με μία ομάδα που είχε καλή φόρμα κι εμπιστοσύνη στις δυνάμεις της. Πιστεύω ότι στο πρώτο ημίχρονο θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κι άλλο ένα τέρμα. Παίξαμε ελκυστικό ποδόσφαιρο, αλλά δυστυχώς η εικόνα μας άλλαξε στην επανάληψη, αφού και η Ξάνθη παρουσιάστηκε μεταμορφωμένη στο διάστημα αυτό. Η ισοπαλία ήταν αυτή που άξιζε στις δύο ομάδες".