2-1 τον Ατρόμητο και «7 στα 7» εντός έδρας

Σε δύο λεπτά «καθάρισε» το ματς ο Ολυμπιακός

Την έβδομη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο «Καραϊσκάκη» πέτυχε ο Ολυμπιακός επί του Ατρομήτου (2-1). Οι Πειραιώτες «καθάρισαν» τον αγώνα σε δύο λεπτά με το πέναλτι του Φουστέρ (34') και το πλασέ του Μιραλάς (36'). Ο Ατρόμητος μείωσε στο 93' με τον Φαβάλι. Στο 68' αποβλήθηκε για αγκωνιά στον Τάτο ο Ντουντού.

Στο πρώτο ημίχρονο στον αγωνιστικό χώρο υπήρχε μόνο Ολυμπιακός, με έναν Ζαουάντ Ζαϊρί να είναι ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Ο Μαροκινός έκανε ό,τι ήθελε με τα πλάγια μπακ των Περιστεριωτών και απέδειξε στον Βαλβέρδε ότι αξίζει περισσότερες ευκαιρίες από όσες του δίνονται. Οι αμυντικοί του Ατρόμητου έπαιζαν δυνατά ή και σκληρά κατά περιπτώσεις.

Ο Ρόμενταλ τραυματίστηκε νωρίς, ενώ λίγο αργότερα ο Φουστέρ δέχθηκε μία αγκωνιά στο μάτι που κανονικά θα έπρεπε να συνοδευτεί με κόκκινη κάρτα στον Ολιβέιρα. Ακόμα και με σκισμένο φρύδι και μαυρισμένο μάτι, όμως, ο μεσοεπιθετικός του Ολυμπιακού ανέλαβε (όπως και στην προηγούμενη αγωνιστική) την εκτέλεση του πέναλτι που κέρδισε από τον Τάτο ο Μιραλάς. Ο Φουστέρ δεν λάθεψε και έφτασε τα τέσσερα γκολ φέτος. Δύο λεπτά αργότερα, ο Μιραλάς με το 8ο φετινό του τέρμα (στη δεύτερη θέση των σκόρερ πίσω από τον Σισέ μαζί με τον Ονουάτσι), έδωσε αέρα δύο γκολ στην ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός πάτησε φρένο. Ιδιαίτερα μετά την αποβολή του Ντουντού, οι "ερυθρόλευκοι" αρκέστηκαν στο να διατηρήσουν το σκορ. Ο Ατρόμητος δημιούργησε ευκαιρίες αλλά δεν κατάφερε να μειώσει, παρά μόνο στην τελευταία φάση του αγώνα.

20' Τετ α τετ του Φουστέρ με τον Μιχαηλίδη, ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου βγήκε νικητής
26' Μόνος του στην περιοχή βρέθηκε ο Καμαρά, όμως καθυστέρησε και ο Μέλμπεργκ πρόλαβε να τον κόψει
27' Εγκληματικό μαρκάριστα του Ολιβέιρα στον Φουστέρ, ο διαιτητής Θάνος έδειξε μόνο κίτρινη
32' Εντυπωσιακός συνδυασμός των Μιραλάς και Πάντελιτς, ο Μιχαηλίδης έσωσε εντυπωσιακά το πλασέ του Βέλγου
33' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ανοήτο πέναλτι του Τάτου, που μέσα στην περιοχή κλώτσησε τον Μιραλάς
34' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Φουστέρ ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και καταφερε πάλι να στείλει την μπάλα στα δίχτυα
36' ΓΚΟΛ (2-0): Μετα από καταπληκτική μπαλιά του Ζαϊρί, ο Μιραλάς πλάσαρε τον Μιχαηλίδη και διπλασίασε γρήγορα τα γκολ του Ολυμπιακού
40' ΔΟΚΑΡΙ: Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Μιραλάς σούταρε από πλάγια θέση, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι
50' Μεγάλη απόκρουση του Μιχαηλίδη σε φαλτσαριστό πλασέ του Ζαϊρί
56' Σουτ του Φουστέρ από αριστερά, ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
59' Πολύ κοντά στο γκολ ο Ατρόμητος, όταν ο Πάντελιτς έσωσε πάνω στη γραμμή κεφαλιά του Αναστασάκου και στην εξέλιξη της φάσης ο Φαβάλι από κοντά είδε το σουτ του να βρίσκει στα πόδια του Μέλμπεργκ και να φεύγει κόρνερ
68' ΚΟΚΚΙΝΗ: Επικίνδυνη αγκωνιά του Ντουντού στον Τάτο, ο Θάνος τον απέβαλε απευθείας
79' Καλό σουτ του Τάτου, η μπάλα μόλις άουτ
83' Σουτ του Καμαρά από δύσκολη θέση, ο Πάρντο δεν συσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα
93' Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ατρόμητου, ο Καμαρά έβγαλε την ασίστ στον Φαβάλι που μείωσε το σκορ.

ΣΚΟΡΕΡ: 34' πεν. Φουστέρ, 36' Μιραλάς - 93' Φαβαλι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τοροσίδης, Φουστέρ, Ιμπαγάσα - Τάτος, Ολιβέιρα
ΚΟΚΚΙΝΗ: 68' Ντουντού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Πάρντο, Τοροσίδης, Χόλεμπας, Μοντέστο, Μέλμπεργκ, Ντουντού, Ιμπαγάσα, Ρόμενταλ (15' Πάντελιτς), Ζαϊρί (72' Ουρτάδο), Φουστέρ, Μιραλάς (61' Νέμεθ)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Νάστος (75' Περόνε), Βινιάλ, Ολιβέιρα, Μπαζίνσκι, Νεμπεγλέρας, Τάτος, Φαβάλι, Καραγκούνης (72' Σαρμιέντο), Σαγκανόφσκι (57' Αναστασάκος), Καμαρά

Eίπαν

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Το παιχνίδι κρίθηκε στο γεγονός πως είχαμε πολύ καλό ρυθμό, σε αντίθεση με τον Ατρόμητο. Ο Ατρόμητος έχει πολύ καλούς παίκτες, με καλή τεχνική, αλλά αυτό που μας ενδιέφερε ήταν να κρατήσουμε ψηλά τον ρυθμό. Γνωρίζαμε πως θα δεχόμασταν πίεση και πως έπρεπε να κρατούσαμε ψηλά την γραμμή μας και να ήμασταν ανώτεροι στο ρυθμό. Το κλειδί ήταν ότι προηγηθήκαμε στο πρώτο μέρος, όπου ήμασταν καλύτεροι. Στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν ίσοι με τον αντίπαλο, όμως μετά την αποβολή, κάναμε αλλαγές, αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε την ομάδα και να παίξουμε περισσότερο άμυνα, γιατί ο Ατρόμητος είναι καλή τεχνικά ομάδα και μ' έναν παίκτη παραπάνω θα φαινόταν. Ο Ζαϊρί, έπαιξε για πρώτη φορά βασικός σε αγώνα πρωταθλήματος και στάθηκε αρκετά καλά. Μου άρεσε η συμπεριφορά του. Ο Νέμεθ έπρεπε να παίξει αμυντικά γιατί ήμασταν με 10 παίκτες, όταν μπήκε αλλαγή. Ο Μήτρογλου συνεχίζει να είναι παίκτης του Ολυμπιακού και όπως πριν 2 χρόνια έτσι και τώρα ήταν βασικός παίκτης στο πρώτο ματς, αλλά αυτή την στιγμή έχει χάσει την θέση του. Από την στιγμή που είναι ακόμη παίκτης της ομάδας, ξέρει πως μου αρέσει το παιχνίδι και η προπόνηση και θα πρέπει να προσπαθήσει. Εξακολουθεί να είναι παίκτης του Ολυμπιακού".

Νταβίδ Φουστέρ: "Αντιδράσαμε σωστά μετά την αποβολή του Ντουντού. Συγκεντρωθήκαμε περισσότερο στην άμυνα και τα καταφέραμε αρκετά καλά. Είναι πολύ σημαντικό ότι κερδίσαμε το παιχνίδι".

Ζαουάντ Ζαϊρί: "Θέλω να μείνω και να βοηθήσω την ομάδα. Θέλω να κερδίσουμε τον τίτλο. Όμως θέλω να παίζω και να δίνω τον καλύτερό μου εαυτό για την ομάδα. Είχα πολύ καιρό να παίξω, αλλά όλα πήγαν καλά".

Γιώργος Δώνης: "Στο πρώτο μέρος μέρος παίξαμε παθητικό ποδόσφαιρο και αμυντικά και επιθετικά. Δεν εμφανιστήκαμε καθόλου στο γήπεδο. Θα μπορούσα να πω χιουμοριστικά πως είχαμε ρεπό. Αν είχαμε σκοράρει με τον Αναστασάκο ίσως να ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Με τέτοια απόδοση δεν νομίζω ότι δικαιούμασταν κάτι".