2-0 τον Πανσερραϊκό με Μπούντιμιρ και Βίσιο

Δεύτερη διαδοχική νίκη του Εργοτέλη

Με ιδανικό τρόπο τελείωσε τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Εργοτέλης. Οι Ηρακλειώτες επικράτησαν 2-0 του Πανσερραϊκού στο Παγκρήτιο και ανέβηκαν -έστω και προσωρινά- στην έκτη θέση.

Ο Εργοτέλης μπορεί να μην ξεκίνησε τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο, όμως στις τελευταίες αγωνιστικές "πετάει", αφού μετράει 10 βαθμούς στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια του. Όπως και στην προηγούμενη αγωνιστική, ο Νίκος Καραγεωργίου άφησε στον πάγκο τους Λεάλ και Μπέτο, οι οποίοι είναι αναμφίβολα δύο ποιοτικοί ποδοσφαιριστές (ειδικά ο Ουρουγουανός είναι από τους θεαματικότερους του πρωταθλήματος), όμως καθυστερούν την ανάπτυξη. Με τον Ζούνιορ αμυντικό χαφ και τον Βερπακόφσκις ως δεύτερο επιθετικό το παιχνίδι του Εργοτέλη γίνεται πιο γρήγορο και (όπως αποδεικνύεται) πιο αποτελεσματικό.

Οι Κρητικοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, απέναντι σε έναν προβληματικό Πανσερραϊκό και έφτασαν φυσιολογικά στη νίκη με τους Μπούντιμιρ και Βίσιο να πετυχαίνουν τα γκολ.

To φιλμ του αγώνα

4'
Κεφαλιά-πάσα του Μπούντιμιρ στον Φραγκουλάκη, το σουτ του μπλόκαρε ο Ράντμαν
13' Σεντρα του Ρομάνο από δεξιά, κεφαλιά ψαράκι του Βερπακόφσκις, ο Ράντμαν έπεσε και μπλόκαρε
17' ΓΚΟΛ (1-0): Σέντρα του Ρουμπάκη από δεξιά, ο Μπούντιμιρ κεφαλιά άνοιξε το σκορ
28' Διαγώνιο σουτ του Ρομάνο από δεξιά, μπλόκαρε ο Ράντμαν
31' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Νταλέ έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Εργοτέλη, αλλά ο διαιτητής ακύρωσε σωστά το γκολ για φάουλ στον Δασκαλάκη
34' Επικίνδυνη σέντρα του Γεωργιάδη από δεξιά, ο Άλβαρες δεν πρόλαβε να κάνει την προβολή από κοντά
42' Λάθος της άμυνας του Πανσερραϊκού, ο Βερπακόφσκις βγήκε στο τετ α τετ, αλλά νικήθηκε από τον Ράντμαν
45' Νέα μεγάλη απόκρουση του Ράντμαν σε σουτ του Φραγκουλάκη, μετά από ωραίο συνδυασμό με τον Ρομάνο
49' Σέντρα σουτ του Γεωργιάδη, ο Δασκαλάκης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ
64' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Ρομάνο, το ψηλοκρεμαστό πλασέ του Μπούντιμιρ όμως σταμάτησε στο δεξί δοκάρι
75' Ωραίο ψηλοκρεμαστό πλασέ του Νταλέ, η μπάλα μόλις άουτ
80' ΚΟΚΚΙΝΗ: Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Μαουάν
85' ΓΚΟΛ (2-0): Κόρνερ του Ρομάνο, ο Χίμπλινγκερ γύρισε στον Βίσιο που με σουτ "κλείδωσε" τη νίκη για τον Εργοτέλη

ΣΚΟΡΕΡ: 17' Μπούντιμιρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Κύρκος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βίσιο, Σασιασβίλι, Χαντί - Άλβαρες, Λεοζίνιο, Μαουάν
ΚΟΚΚΙΝΗ: 80' Μαουάν (2η κίτρινη)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ολίσε (87' Ορφανός), Ζούνιορ, Φραγκουλάκης (71' Μπέτο), Ρομάνο (87' Χαντί), Βερπακόφσκις, Μπούντιμιρ
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Ντράγκαν Κοκότοβιτς): Ράντμαν, Παπάζογλου, Άλβαρες, Μαουάν, Κάστρο, Παντελιάδης, Λεοζίνιο (84' Βοσκόπουλος), Μπέλιτς, Γεωργιάδης, Σουμπίνιο, Νταλέ

Είπαν

Νίκος Καραγεωργίου: "Δώσαμε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, κόντρα σε μια πολύ καλή ομάδα. Ο αντίπαλος έχει αξία και μεγάλες δυνατότητες, ωστόσο οι παίκτες ανταποκρίθηκαν στις απαιτήσεις του αγώνα. Είναι ικανοποιητική η συγκομιδή βαθμών για τον πρώτο γύρο, ωστόσο πρέπει να εμφανιστούμε έτοιμοι για το δεύτερο μισό του πρωταθλήματος, που θα είναι πάρα πολύ δύσκολο. Εύχομαι σε όλους καλές γιορτές και χρόνια πολλά".

Ντράγκαν Κοκότοβιτς: "Συγχαρητήρια στον Εργοτέλη για την καθαρή νίκη που πέτυχε. Οι παίκτες μου προσπάθησαν, ωστόσο δεν πιάσαμε πολύ καλή απόδοση. Πιστεύω ότι με τη μεταγραφική ενίσχυση του Ιανουαρίου θα εμφανιστούμε πιο δυνατοί στο δεύτερο γύρο".