Επεισοδιακό φινάλε με αποβολή Δώνη

Στο 92’ ισοφάρισε ο Ατρόμητος την Καβάλα

Με γκολ του Σαγκανόφσκι στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο Ατρόμητος κατάφερε να φύγει αλώβητος από την Καβάλα, αποσπώντας την ισοπαλία 1-1. Νωρίτερα, οι γηπεδούχοι είχαν πάρει το προβάδισμα με τον Ογκμπέτσε (52’). Δραματικά τα τελευταία λεπτά, με αποβολή του τεχνικού των Περιστεριωτών Γιώργου Δωνη, λίγο πριν το γκολ της ισοφάρισης.

Πολύ δυνατά μπήκε στο ματς ο Ατρόμητος, θέλοντας να συνεχίσει τις καλές εκτός έδρας εμφανίσεις που πραγματοποίησε τον τελευταίο μήνα (δύο νίκες σε τρία ματς), αλλά σε ένα ακόμα παιχνίδι ήταν αναποτελεσματικός και δεν μπόρεσε να αξιοποίησει τις κλασικές ευκαιρίες των Καμαρά, Σαγκανόφσκι και Σφακιανάκη. Σταδιακά, η Καβάλα, που είχε και τη βοήθεια του κόσμου της, ανέβασε στροφές και τελικά άνοιξε το σκορ με τον Ογκμπέτσε στο 52’, με τον Νιγηριανό να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στα τελευταία λεπτά, ο Ατρόμητος πίεσε, ζήτησε και πέναλτι στο 85’ (δύσκολη φάση, αλλά η απόφαση του διαιτητή Σιδηρόπουλου ήταν σωστή να αφήσει το παιχνίδι να συνεχιστεί) και τελικά λυτρώθηκε με το εξαιρετικό γυριστό σουτ του Πολωνού Μάρεκ Σαγκανόφσκι στο 92’, που πέτυχε το τρίτο γκολ φετινό τέρμα στο πρωτάθλημα. Λίγο νωρίτερα, στο 89’, οι διαμαρτυρίες του τεχνικού του Ατρομήτου Γιώργου Δώνη ανάγκασαν τον διαιτητή Σιδηρόπουλο να τον αποβάλει.

4' Ωραίος συνδυασμός των παικτών του Ατρόμητου, ο Σαγκανόφσκι έβγαλε μόνο του τον Καμαρά, αλλά το σουτ του τελευταίου από τα τρία μέτρα ήταν πολύ κακό και ο Γκαλίνοβιτς μπλόκαρε.
5' ΔΟΚΑΡΙ: Εξαιρετική μπαλιά του Καμαρά στον Σαγκανόφσκι που από κοντά (και με τον Γκαλίνοβιτς επί της ουσίας εξουδετερωμένο) έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι
30' Θεαματικό γυριστό σουτ του Σφακιανάκη από κοντά, ο Γκαλίνοβιτς ενστικτοδώς πραγματοποίησε τεράστια απόκρουση
41' Εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων, ο Ογκμπέτσε έπιασε ένα δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Μιχαηλίδης έδιωξε
52' ΓΚΟΛ (1-0): Ωραία σέντρα του Δρόσου από δεξιά και με καρφωτή κεφαλιά ο Ογκμπέτσε νίκησε τον Μιχαηλίδη
85' Στο έδαφος βρέθηκε ο Αναστασάκος μετά από μαρκάρισμα του Τόμαζιτς, σωστά άφησε το παιχνίδι να συνεχιστεί ο Σιδηροπουλος
89' Αποβλήθηκε από τον πάγκο του Ατρομήτου ο Γιώργος Δώνης γιά έντονες διαμαρτυρίες στον τέταρτο διαιτητή
92' ΓΚΟΛ (1-1): Γυριστό σουτ του Σαγκανόφσκι μέσα από την περιοχή, δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Γκαλίνοβιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: 52' Ογκμπέτσε - 92' Σαγκανόφσκι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τ. Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Τόμαζιτς - Αναστασάκος

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Σιόντης, Χργκόβιτς, Τόμαζιτς, Θεοδωρέλης, Καρντόσο (88' Nτικρόκ), Ντιέ, Βουτσίτσεβιτς (95' Ναζλίδης), Δρόσος, Ονουάτσι, Ογκμπέτσε (87' Γιάννου)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Μπαζίνσκι, Μελισσάς (67' Αναστασάκος), Νάστος, Ολιβέιρα (60' Σαμπού), Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Καραγκούνης (46' Μπρίτο), Τάτος, Σαγκανόφσκι, Καμαρά