Ήττα (2-1) μετά την ευρωπαϊκή πρόκριση

Ανώμαλη προσγείωση του ΠΑΟΚ στην Κέρκυρα

Ο Στολτίδης το νικητήριο γκολ

H Κέρκυρα προσγείωσε τον “Ευρωπαίο” ΠΑΟΚ στην ελληνική πραγματικότητα, σημειώνοντας σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη (2-1). Οι Κερκυραίοι προηγήθηκαν με τον Ηλία Ιωάννου στο 6' και ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με τον Στέφανο Αθανασιάδη στο 45'. Το νικητήριο γκολ πέτυχε στο 49' ο Ιεροκλής Στολτίδης (φωτο), το πρώτο τέρμα του 36χρονου άσου με τη φανέλα της Κέρκυρας.

Η Κέκρυρα ήταν αποφασισμένη να κάνει τον ΠΑΟΚ να ξεχάσει το Ζάγκρεμπ. Με σωστή λειτουργεία κέρδισε το χώρο του κέντρου και ανάγκασε τον ΠΑΟΚ να ψάχνει ανορθόδοξους τρόπους ανάπτυξης με βαθιές μπαλιές προς τον Αθανασιάδη και τον Ελ Ζαρ. Οι γραμμές του "δικεφάλου" ήταν ασύνδετες και οι παίκτες έδειχναν να έχουν από τώρα το μυαλό τους στη διακοπή του πρωταθλήματος ή ίσως στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Έτσι, ο Ηλίας Ιωάννου έπιασε στον ύπνο τον ΠΑΟΚ, όταν δεν πήγε κανείς πάνω του μετά το βαθύ βολέ του Κωνσταντόπουλου και ο νεαρος επιθετικός με "κεραυνό" στην κίνηση νίκησε τον Χαλκιά. Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ανέβει, αλλά η άμυνα λειτουργούσε άψογα αμυντικά. Ωστόσο, ο πολύ ωραίος συνδυασμός στο 45' έδωσαν την ευκαιρία στον Κλάους Αθανασιάδη να ισοφαρίσει κόντρα στη ροή του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χάβος πέρασε στο γήπεδο τους Σαλπιγγίδη και Λίνο, αλλά αυτό δεν άλλαξε την εικόνα του ΠΑΟΚ. Η Κέρκυρα συνέχισε να πιέζει, αλλά ο Τσίγκας δεν ήταν ψύχραιμος όταν του δινόταν η ευκαιρία να σκοράρει. Αυτό έκανε στο 49' ο Στολτίδης, που ξαναβρήκε δίχτυα για πρώτη φορά από τις 14 Φεβρουαρίου, όταν σκόραρε στο εκτός έδρας 3-1 του Ολυμπιακού επί του Αστέρα Τρίπολης.

Στο 63' ο Χάβος έριξε στο παιχνίδι τον Κριστιάνο, ο ΠΑΟΚ έγινε πιο κινητικός, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, παρότι έφτασε κοντά, όταν στο 83' ο Βραζιλιάνος είχε δοκάρι.

6' ΓΚΟΛ (1-0): Δυνατό βολέ του Κωνσταντόπουλου, ο Ηλίας Ιωάννου είδε την μπάλα να στρώνεται μπροστά του και με μονοκόματο σουτ έξω από την περιοχή βρήκε δίχτυα
9' Δυνατό συρτό σουτ του Καλαντζή, ο Χαλκιάς είχε τον έλεγχο της μπάλας και την άφησε να περάσει άουτ
16' Σέντρα του Έπσταϊν, η κοντινή κεφαλιά του Ιωάννου δεν βρήκε στόχο
24' Ατομική ενέργεια του Βιεϊρίνια, τράβηξε πάνω του την άμυνα και έστρωσε στον Γκαρσία, αλλά το δυνατό σουτ του Ουρουγουανού πέρασε άουτ
31' Μεγάλο λάθος του Ελ Ζαρ, που έβγαλε τον Τσίγκα στο τετ α τετ με τον Χαλκιά, αλλά ο επιθετικός της Κέρκυρας έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ
45' ΓΚΟΛ (1-1) Σέντρα ακριβείας του Βιεϊρίνια, ο Αθανασιάδης με γυριστό σουτ στην κίνηση δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Κωνσταντόπουλος
48' Μόνος του με τον Χαλκιά ο Τσίγκας, ο διεθνής τερματοφύλακας έδιωξε στην επαναφορά ξανασούταρε ο Τσίγκας, αλλά πάνω στη γραμμή έδιωξε ο Τσιρίλο
49 ΓΚΟΛ (2-1): Λάθος του Χαλκιά που δεν μπόρεσε να μπλοκάρει το σουτ του Μίχου και στην επαναφορά ο Στολτίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
58' Κεφαλιά του Αθανασιάδη από καλή θέση, η μπάλα άουτ
76' Μεγάλη απόκρουση του Κωνσταντόπουλου σε δυνατό σουτ του Σαλπιγγίδη
83' ΔΟΚΑΡΙ: Πανέμορφο πλασέ με το εξωτερικό του Κριστιάνο, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
93' Σέντρα του Τσιρίλο, η κεφαλιά του Αθανασιάδη δεν ήταν καλή και η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 6' Η. Ιωάννου - 45 Αθανασιάδης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Αρετόπουλος (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παρασκευαΐδης - Βιεϊρίνια, Τσιρίλο, Πάμπλο Γκαρσία, Κοντρέρας

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Μίχος, Καλαντζής (63' Γιάντσης), Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης, Μακρής, Παρασκευαΐδης, Η. Ιωάννου (80' Δ. Ιωάννου), Έπσταϊν, Τσίγκας (90' Χαμπλ)
ΠΑΟΚ (Μάκης Χάβος): Χαλκιάς, Σνάουτσνερ, Σαβίνι (46' Λίνο), Κοντρέρας, Τσιρίλο, Μπαλάφας (46' Σαλπιγγίδης), Πάμπλο Γκαρσία, Φωτάκης, Ελ Ζαρ (63' Κριστιάνο), Βιεϊρίνια, Αθανασιάδης

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Είναι μεγάλη η νίκη επί του ΠΑΟΚ, αλλά και σπουδαία εμφάνιση της ομάδας μας, που χάρισε όμορφες στιγμές στον κόσμο. Κερδίσαμε μια μεγάλη ομάδα, όπως είναι ο ΠΑΟΚ και ενώ βρίσκομαι τρεις εβδομάδες στην Κέρκυρα βλέπω ότι η ομάδα μας έχει προοπτικές".

Μάκης Χάβος: "Μας γονάτισε η κούραση. Στο δεύτερο ημίχρονο ρισκάραμε, αφού αλλάξαμε σύστημα και έτσι δημιουργήθηκαν χώροι για την Κέρκυρα. Είχαμε ευκαιρία με τον Κριστιάνο να πάρουμε κάτι, αλλά δεν τα καταφέραμε. Από ό,τι φάνηκε τα συνεχόμενα ματς σε Ευρώπη και Ελλάδα μας στοιχίζουν πολύ σε όλους τους τομείς. Όταν υπάρχει κούραση δεν υπάρχει καθαρό μυαλό".

Λίνο: "Έχουμε πολλούς παίκτες τραυματίες, οι απώλειες των οποίων έχουν επηρεάσει την ομάδα. Αυτοί οι παίκτες προσπαθούν να επιστρέψουν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα και νομίζω ότι θα μας βοηθήσουν όταν ενσωματωθούν με την ομάδα. Θέλουμε τη νίκη στο τελευταίο παιχνίδι της χρονιάς".