2-0 με Ντάνι και Παπαστεριανό

Ο Ηρακλής αποτελείωσε την ΑΕΚ

Απείλησε με παραίτηση ο Χιμένεθ

O Ηρακλής αποτελείωσε την ΑΕΚ που επί ημερών Χιμένεθ (δυο μήνες), γνώρισε την 4η εκτός έδρας ήττα και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα του Παναθηναϊκού και του ΠΑΟΚ. Το 2-0 στο Καυταντζόγλειο υπέγραψαν οι Ντάνι (41') και Παπαστεριανός (58'). Ο Ηρακλής επέστρεψε ύστερα από 4 αγωνιστικές στις νίκες. Στη συνέντεευξη Τύπου ο Χιμένεθ άφησε ανοιχτό το ενδεχόμενο ακόμα και να παραιτηθεί!

Η ΑΕΚ ήταν εντελώς ασύνδετη. Η μεσαία της γραμμή έκανε το ένα λάθος πίσω από το άλλο, με τους Γκέντσογλου και Ντιοπ να λειτουργούν μεν σωστά ανασταλτικά, αλλά να αδυνατούν να βγάλουν σε γρήγορη επίθεση την ομάδα. Οι παίκτες του "δικεφάλου" πάτησαν την περιοχή του Ελευθερόπουλου ελάχιστες φορές, αλλά ακόμα και τότε πολύ λίγο απείλησαν τον έμπειρο τερματοφύλακα.

Η αμυντική δυσλειτουργία της ΑΕΚ φάνηκε στη φάση του πρώτου γκολ. Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Πάμπλο Λίμα κανείς δεν πήγε πάνω στον Κατσικά, που γύρισε ανενόχλητος στον Ντάνι, ο οποίος είχε εύκολο έργο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού ο Γιάννης Αραμπατζής έκανε απογοητευτική έξοδο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Χιμένεθ πέρασε στο παιχνίδι τους Μπλάνκο, Τζιμπούρ και Γκερέιρο για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, αλλά το όφελος ήταν μικρό για την ΑΕΚ. Οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα για δέκα λεπτά, αλλά (ακριβώς όπως συνέβη και την Πέμπτη κόντρα στη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης) σε... μισή φάση ήρθε το 2-0 και η σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Γκέντσογλου έκανε ένα αστείο λάθος στο χώρο του κέντρου, ο Παπαστεριανός πέρασε σαν σταματημένη την άμυνα της ΑΕΚ και με μακρινό σουτ νίκησε τον Αραμπατζή που βρισκόταν εκτός θέσης.

Στη συνέντευξη Τύπου ο Μανόλο Χιμένεθ (που σε 4ο σερί ματς αντικατέστησε τον Σκόκο) τα έβαλε ανοιχτά με τους παίκτες και απείλησε ακόμα και με αποχώρηση από την ομάδα!

12' Μακρινό σουτ του Σκόκο, η μπάλα πέρασε άουτ
22' Μπαλιά του Λίμα από αριστερά, ο Ιάκομπ έπιασε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ
31' Μακρινό σουτ του Παπαστεργιανού, μετά από απομάκρυνση του Μανωλά, η μπάλα ελάχιστα άουτ
41' ΓΚΟΛ (1-0): Κόρνερ του Λίμα, αδρνάνεια στην άμυνα της ΑΕΚ, ο Κατσικάς γύρισε πολύ ωραία στον Ντάνι και ο Πορτογάλος με κοντινή προβολή νίκησε τον Αραμπατζή που έκανε άστοχη έξοδο
45' Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Λίμα, η μπάλα έφυγε λίγο άουτ
50' Σωτήρια απόκρουση του Λυμπερόπουλο σε σουτ του Λεονάρντο
57' Νέα μεγάλη απόκρουση του Ελευθερόπουλου, με το αριστερό χέρι έδιωξε σε κόρνερ την κοντινή κεφαλιά του Λυμπερόπουλου
58' ΓΚΟΛ (2-0): Λάθος του Γκέντσογλου, ο Παπαστεριανός έκλεψε και με πανέμορφο μακρινό σουτ νίκησε τον Αραμπατζή που ήταν εκτός θέσης
61' Δυνατό σουτ του Γιάχιτς, ο Λυμπερόπουλος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
76' Πολύ ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ιάκομπ, πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 41' Ντάνι, 58' Παπαστεριανός
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Παππάς (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντιοπ, Καφές, Δελλας - Κατσικάς, Πίτου Γκαρσία, Παπαστεριανός

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Ν. Αραμπατζής, Πάμπλο Λίμα, Χοσέμι, Κατσικάς, Ντάνι, Σζοτ, Παπαστεριανός (77' Καρλίνιος), Πίτου Γκαρσία (85' Σίσιτς), Σολτάνι (65' Ηλιάδης), Ιάκομπ
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Γ. Αραμπατζής, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Γκέντσογλου (70' Γκερέιρο), Ντιοπ (46' Μπλάνκο), Καφές, Λεονάρντο, Σκόκο (60' Τζιμπούρ), Λυμπερόπουλος

Είπαν

Μαρίνος Ουζουνίδης: "Είχαμε να παίξουμε με έναν καλό αντίπαλο. Ξέραμε πόσο σημαντικό ήταν να κερδίσουμε το παιχνίδι και δείξαμε την απαιτούμενη αποφασιστικότητα και δύναμη που χρειαζόταν. Πρέπει να κάνουμε σταθερά βήμα προς τα μπροστά. Ευχαριστούμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο, γιατί μας βοηθάει από το πρώτο λεπτό και είναι αλήθεια όμως ότι χρειαζόμαστε μεγαλύτερη συμπαράσταση. Κυρίως στον αγώνα της Πέμπτης γιατί το Κύπελλο είναι ένας θεσμός που μας ενδιαφέρει. Πρέπει να συγκεντρωθούμε στο παιχνίδι γιατί είναι ένα μονό ματς στο οποίο δεν επιτρέπονται λάθη".

Μανόλο Χιμένεθ: "Είμαστε μία ομάδα και έχουμε αυτό που έχουμε. Νιώθω ντροπή και δεν βρίσκομαι στην Ελλάδα να μην έχω φιλοδοξίες. Έχω συνηθίσει διαφορετικά. Ξέρω να χάνω. Το πρώτο που πρέπει να κάνουμε είναι να βγάλουμε την μάσκα που φοράμε γιατί τελικά δεν είμαστε αυτοί που νομίζουμε ότι είμαστε. Οι μέτοχοι βάζουνε λεφτά στην ομάδα και ίσως να έχουνε κουραστεί. Δεν γνωρίζω. Βεβαίως και υπάρχουνε κάποιες λύσεις που θα πρέπει να πάρουμε και νομίζω ότι όλοι έχουμε κατά νου γιατί συζητάμε. Δεν το κάνω ποτέ να μιλήσω άσχημα για οποιονδήποτε. Δεν έχω έρθει στην Ελλάδα για συμβιβασμούς. Αν εγώ δεν αισθάνομαι καλά πολύ σύντομα μπορεί να συμβούν διάφορα. Εγώ θα είμαι εδώ μέχρι την τελευταία μέρα. Μέχρι θανάτου για την ΑΕΚ. Αυτό που δεν θα επιτρέψω είναι κάποιοι να μην αισθάνονται την φανέλα της ΑΕΚ. Στους 2,5 μήνες που είμαι στην Ελλάδα ξέρω τι σημαίνει η ιστορία της ΑΕΚ. Όποιος δεν έχει την ντροπή, και δεν λέω να παίξει ή όχι καλά, να φύγει αλλιώς θα αποχωρήσω εγώ. Ο καθένας μπορεί να το ερμηνεύσει όπως θέλει".

Νίκος Λυμπερόπουλος: "Εγώ φταίω που δεν ισοφαρίσαμε στην ευκαιρία που είχα και ίσως το τελικό αποτέλεσμα να ήταν διαφορετικό αν έκανα εκεί το 1-1. Ο Χιμένεθ έχει δίκιο σε αυτά που λέει, κάτι περισσότερο θα ξέρει για να τα λέει".

Παντελής Καφές: "Οι δηλώσεις του προπονητή καλύπτουν πολλούς. Τώραπρέπει να σκύψουμε το κεφάλι και να συνεχίσουμε τη δουλειά για το καλό της ΑΕΚ".