Ο Μάχο κράτησε όρθιο τον Πανιώνιο στο Βόλο

Σε ένα πολύ καλό παιχνίδι στο «Πανθεσσαλικό Στάδιο», ο Πανιώνιος κατάφερε να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου (0-0), έχοντας σε μεγάλη μέρα τον τερματοφύλακά του Γιούργκεν Μάχο. Ο Αυστριακός σε πολλές περιπτώσεις είπε «όχι» στους παίκτες του Ολυμπιακού.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού Βόλου βρήκαν σε πολλές περιπτώσεις ελεύθερους χώρους στη γεμάτη προβλήματα άμυνα του Πανιωνίου και βρέθηκαν αρκετές φορές απέναντι από τον Μάχο, όμως η αστοχία τους ήταν χαρακτηριστική. Από την άλλη πλευρά, ο Πανιώνιος δεν κλείστηκε και μάλιστα είχε και αυτός κάποιες καλές στιγμές για να σκοράρει.

Εξαιρετικοί για τους γηπεδούχους ήταν ο Μόνχε, που δημιουργικά ξεχώρισε, ενώ άλλη πνοή έδωσε και ο Μπρέσκα με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο. Παρ’ όλα αυτά η νίκη για τον Ολυμπιακό δεν ήρθε και πλέον έφτασε τις 9 ισοπαλίες σε 16 παιχνίδια, τη στιγμή που ο Πανιώνιος παρέμεινε κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού, παίρνοντας την τρίτη διαδοχική ισοπαλία.

Μία φάση που θα συζητηθεί είναι αυτή του 68ου λεπτού. Η μπάλα απομακρύνθηκε από την περιοχή του Πανιωνίου και ο Σανκαρέ βρέθηκε στον αγωνιστικό χώρο έπειτα από σπρώξιμο του Μάχο. Ο διαιτητής του αγώνα Κουκουλάκης έδωσε την κίτρινη κάρτα στον Αυστριακό γκολκίπερ, αλλά αν το έκανε εξαιτίας του σπρωξίματος θα έπρεπε να δώσει και πέναλτι.

Το φιλμ του αγώνα:

2’ Δυνατό σουτ του Καπετάνου, έδιωξε δύσκολα ο Μάχο
9’ Διπλή χαμένη ευκαιρία για τον Πανιώνιο, με τον Ριέρα αρχικά και τον Μπάλαμπαν στη συνέχεια.
11’ Ο Μάρτιν έκανε τη σέντρα, ο Καπετάνος έπιασε απευθείας το σουτ, αλλά ο Μάχο μπλόκαρε την μπάλα.
24’ Ο Σολάκης βρήκε τον Ζέλεσι, που από καλή θέση δεν μπόρεσε να πιάσει καλά το σουτ.
25’ Σουτ από τον Κουμορτζί, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
52’ Ο Μπρέσκα βρέθηκε σε καλή θέση έπειτα από τη μπαλιά του Σολάκη, όμως το σουτ του πέρασε άουτ.
54’ Ο Μπρέσκα στην αντεπίθεση βρήκε τον Σολάκη, αλλά ο Μάχο τον νίκησε.
58’ Ο Μπρέσκα έδωσε ωραία στον Μόνχε, αλλά ο τελευταίος δεν μπόρεσε στο τετ α τετ με τον Μάχο να σκοράρει.
65’ Ο Τσότσαλιτς απείλησε, καθώς το σουτ του πέρασε λίγο άουτ.
68’ Ο Σανκαρέ έπεσε στο χόρτο έπειτα από σπρώξιμο του Μάχο, ο διαιτητής βγάζει την κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ του Πανιωνίου, όμως ανεξήγητα δεν έδωσε και πέναλτι.
84’ Ο Σκούρτης μπήκε στην περιοχή, όμως αν και σε καλή θέση δεν σούταρε, γύρισε την μπάλα στο… πουθενά και η φάση πέρασε.

ΣΚΟΡΕΡ: -
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Κουκουλάκης (Τρικάλων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σανκαρέ, Ζαραδούκας – Όμο, Βαρό, Μάχο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Καπετάνος (73’ Ρόκας), Μητρόπουλος, Αλβάρες, Μόνχε, Σολάκης (86’ Ψυχογιός), Μάρτιν
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Βάρο, Κοντοές, Λάτκα, Σιόβας, Όμο, Τσότσαλιτς, Κουμορτζί (76’ Γουνδουλάκης), Σάμαρης (59’ Κούκετς), Ριέρα, Μπάλαμπαν (76’ Σκούρτης)

Είπαν:

Σάκης Τσιώλης: "Είχαμε και πάλι επανάληψη του ίδιου σκηνικού. Το ευχάριστο είναι πως οι παίκτες μου δημιουργούν ευκαιρίες και προσπαθούν. Κάποτε θα σπάσει η γκίνια. Στους επτά ακόμη αγώνες που έχουμε στην έδρα μας θα προσπαθήσουμε να πάρουμε όσο το δυνατόν περισσότερους βαθμούς μπορούμε".

Τάκης Λεμονής: "Έτσι όπως είναι η βαθμολογία, αυτό που κυνηγούν οι ομάδες από την έκτη θέση και κάτω είναι οι νίκες. Όμως και ο βαθμός της ισοπαλίας που πήραμε σήμερα είναι κάτι θετικό. Η ομάδα μου έχει τρεις ισοπαλίες στα ματς που είμαι στον πάγκο. Το θετικό για μας είναι πως σε κάθε παιχνίδι εμφανιζόμαστε βελτιωμένο", είπε αρχικά για να σχολιάσει και το γεγονός ότι αποχωρούν Μανιάτης και Κουμορτζί: "Μπορεί να φεύγουν κάποιοι παίκτες, αλλά γίνονται κινήσεις ώστε να ενισχυθεί η ομάδα".