1-0 τη Λάρισα με γκολ του Ντιέ

Νίκησε μετά από 50 μέρες η Καβάλα

Ο Τσοντοφάλσκι κράτησε χαμηλά το σκορ

Από τις 21 Νοεμβρίου και το 2-1 επί της ΑΕΚ είχε να γευτεί τη χαρά της νίκης η Καβάλα, με το σερί των 50 ημερών να διακόπτεται, μετά την άνετη επικράτηση με 1-0 επί της Λάρισας. Ο Σερζ Ντιέ πέτυχε το μοναδικό γκολ στο 47', αλλά ο τίτλος του κορυφαίου ανήκει στον τερματοφύλακα των ηττημένων, Καμίλ Τσοντοφάλσκι, που κράτησε μόνος του στο παιχνίδι την ΑΕΛ.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες εμφανίστηκαν φοβισμένες. Το πείραμα του Γιορν Άντερσεν να βάλει τον Βενετίδη σε θέση αριστερού χαφ-εξτρεμ δεν έπιασε και φαινόταν ότι δύσκολα κάποια ομάδα θα φτάσει στο γκολ. Η Λάρισα διαμαρτύρεται δικαιολογημένα για τη φάση του 26ου λεπτού, όταν ο διαιτητής Καλόπουλος έδωσε λανθασμένα επιθετικό φάουλ στους "βυσσινί" την ώρα που ο Τουμέρ Μετίν έβγαινε μόνος του με τον Γκαλίνοβιτς.

Στο δεύτερο μέρος η Καβάλα ήταν πολύ ανώτερη. Προηγήθηκε με το 2ο φετινό γκολ του Σερζ Ντιέ και ο μόνος λόγος που δεν πέτυχε άλλο γκολ ήταν η ύπαρξη του Καμίλ Τσοντοφάλσκι στην εστία των φιλοξενούμενων. Ο 33χρονος πρώην τερματοφύλακας της Ζενίτ, με την οποία κατέκτησε το Κύπελλο UEFA του 2008 (και 34 φορές διεθνής με την εθνική Σλοβακίας), έκανε τη μία απόκρουση μετά την άλλη και δεν άφησε τους γηπεδούχους να "κλειδώσουν" τη νίκη με ένα δεύτερο τέρμα.

Αυτό ήταν ίσως το τελευταίο παιχνίδι του Γιορν Άντερσεν στον πάγκο της Λάρισας. Ο Κώστας Πηλαδάκης φέρεται να έχει αποφασίσει να φέρει Έλληνα προπονητή, με τα ονόματα των Παράσχου, Δερμιτζάκη και Μαντζουράκη να ακούγονται έντονα.

7' Εκτέλεση φάουλ του Χργκόβιτς, ο Τσοντοφάλσκι έπεσε και μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία.
38' Καλό σουτ του Μπλάζεκ, ο Γκαλίνοβιτς ήταν σε καλή θέση και έδιωξε
41' Μακρινό σουτ του Αμπντούν, μπλόκαρε χωρίς δυσκολία ο Τσοντοφάλσκι
47' ΓΚΟΛ (1-0): Αμαρκάριστος έξω από την περιοχη της Λάρισας έμεινε ο Ντιέ, ο οποίος με δυνατό σουτ νίκησε τον Τσοντοφάλσκι
64' Εκτέλεση φάουλ του Αμπντούν, ο Τσοντοφάλσκι μπλόκαρε
73' ΔΟΚΑΡΙ: Μεγάλη ευκαιρία της Καβάλας, με τον Βουτσίτσεβιτς να αποφεύγει τον Ταυλαρίδη, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δοκάρι.
82' Ο Ογκμπέτσε πήρε την κόντρα από τον Βελάσκο και σούταρε από κοντά, αλλά ο Τσοντοφάλσκι απέκρουσε με τα πόδια
87' Νέα μεγάλη απόκρουση του Τσοντοφάλσκι, ο οποίος νίκησε στο τετ α τετ τον Περεϊρίνια
90' Και πάλι έσωσε τη Λάρισα από δεύτερο γκολ ο Τσοντοφάλσκι, που απέκρουσε κοντινό πλασέ του Αμπντούν
91' Με δέκα παίκτες έμεινε η Καβάλα, λόγω τραυματισμού του Ογκμπέτσε

ΣΚΟΡΕΡ: 47' Ντιέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Καλόπουλος (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντουγκλάο, Ντιέ, Χργκόβιτς, Καρντόσο, Αμπντούν, Πετκάκης - Βελάσκο, Κουζέν, Ιγκλέσιας

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Τόμαζιτς, Ντουγκλάο (70' Θεοδωρέλλης), Kαρντόσο, Ντιέ, Βουτσίτσεβιτς (76' Βουτσίτσεβιτς), Αμπντούν, Ονουάτσι (73' Περεϊρίνια), Ογκμπέτσε
ΛΑΡΙΣΑ (Γιορν Άντερσεν): Τσοντοφάλσκι, Βελάσκο, Κατσιαρός, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Ταλ, Ιγκλέσιας, Βενετίδης (59' Τσιμπάμπα), Μετίν (74' Σίμιτς), Μπλάζεκ (89' Πούρι), Κουζέν

Είπαν

Χένρικ Κάσπερτσακ: "Ξέραμε πως η Λάρισα θα παρουσιαστεί δυνατή, αφού στην Καβάλα θα έπαιζε ίσως το τελευταίο της χαρτί. Το συζήτησα με τους παίκτες μου πριν από το παιχνίδι και είπαμε πως θα πρέπει να μπούμε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Εν μέρει το κάναμε, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο. Πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ που σίγουρα βοήθησε στη ψυχολογία μας για τα εναπομείναντα λεπτά και ευτυχίσαμε να διατηρήσουμε το υπέρ μας σκορ, μέχρι το τέλος. Ωστόσο υπάρχει πρόβλημα στην τελική προσπάθεια. Χάσαμε δεκάδες ευκαιρίες για να τελειώσουμε το ματς, όμως δεν τα καταφέραμε. Πάνω σε αυτό δουλεύουμε και θέλουμε να διορθωθούμε. Ατές οι αδυναμίες πρέπει να ξεπεραστούν και μάλιστα γρήγορα".

Σερζ Ντιέ: "Είμαι ευτυχισμένος που με δικό μου γκολ νικήσαμε. Ευχαριστώ τον θεό που με βοήθησε. Με αυτήν τη νίκη μένουμε κοντά στο στόχο μας που είναι να βγούμε στην Ευρώπη".

Γιορν Άντερσεν: "Οι παίκτες αγωνίστηκαν σήμερα για τη φανέλα και την ομάδα. Είχαμε μία πολύ δύσκολη εβδομάδα, προσπαθήσαμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και το γεγονός ότι σήμερα παλέψαμε με αυτόν τον τρόπο σημαίνει ότι όλοι οι ποδοσφαιριστές είναι πολύ δυνατοί χαρακτήρες", τόνισε αρχικά ο τεχνικός των "βυσσινί" και πρόσθεσε: "Αν ο Μπλάζεκ έκανε γκολ τη φάση του πρώτου ημιχρόνου, όλα θα ήταν διαφορετικά. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από το γεγονός ότι όλοι οι παίκτες πάλεψαν, αλλά όταν κοιτάζεις στον βαθμολογικό πίνακα και βλέπεις ότι είσαι τελευταίος, τότε σημαίνει ότι για να είσαι εκεί, σου λείπει και η τύχη".