Σκόραρε νωρίς με τον Νίνη αλλά δεν ικανοποίησε

Αγχώδης νίκη Παναθηναϊκού επί του ελλιπή Άρη

Ακυρώθηκε γκολ του Άρη στο 66'

Χωρίς να ικανοποιήσει ο Παναθηναϊκός πήρε δύσκολη αλλά και πολύ σημαντική νίκη επί του Άρη με 1-0 στο άδειο λόγω τιμωρίας Ολυμπιακό Στάδιο. Ο Άρης παρουσιάστηκε ελλιπέστατος με 11 απουσίες και χωρίς να συμπληρώνει 18άδα (17 παίκτες αριθμούσε η αποστολή). Σκόρερ του μοναδικού γκολ ο Σωτήρης Νίνης στο 19'.

Ο Παναθηναϊκός για άλλη μία φορά παρουσιάστηκε νωθρός, χωρίς ουσιαστικό αγωνιστικό πλάνο και χωρίς όρεξη να παίξει καλό ποδόσφαιρο. Με εξαίρεση ένα δυνατό πεντάλεπτο στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου, οι "πράσινοι" ήταν ακίνδυνοι και πήραν τη νίκη μόνο και μόνο λόγω του πανέμορφου γκολ του Νίνη, ο οποίος ήταν πολύ καλός. Ωστόσο, τον τίτλο του κορυφαίου παίκτη του Παναθηναϊκού αξίζει ο Αλέξης Τζόρβας. Ο Άρης μπορεί να μην δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά σε δύο περιπτώσεις ο διεθνής τερματοφύλακας πραγματοποίησε θεαματικές και δύσκολες αποκρούσεις.

Στο δεύτερο ημίχρονο μάλιστα ήταν ο Άρης αυτός που έδειχνε να ψάχνει περισσότερο το γκολ. Οι ελλείψεις ήταν φανερές, αλλά με καλή κυκλοφορία ανάγκασαν τον Παναθηναϊκό να παίζει στο τελευταίο δεκάλεπτο με διπλή ζώνη άμυνας!

Πάντως, οι Θεσσαλονικείς διαμαρτύρονται για τη φάση του 66ου λεπτού, όταν ο διαιτητής Σταθόπουλος ακύρωσε γκολ του Οριόλ για φάουλ του Ρουίς πάνω στον Βύντρα. Το ριπλέι δείχνει ότι μάλλον δεν έχει υπάρξει φάουλ, αλλά η φάση είναι πολύ δύσκολη.

2'
Πρώτη καλή στιγμή με τον Γκοβού να γυρίζει στον Κατσουράνη, όμως το σουτ του από το ύψος της περιοχής έφυγε ελάχιστα άουτ
19' ΓΚΟΛ (1-0): Σέντρα του Σισέ από δεξιά, ο Νίνης έπιασε ένα καταπληκτικό αριστερό βολέ στην κίνηση και νίκησε τον Σηφάκη
41' Σε καλή θέση βρέθηκε ο Χαβίτο, αλλά το σουτ που επιχείρησε δεν ήταν καλό και ο Τζόρβας μπλόκαρε
47' Μακρινό σουτ του Νίνη, ο Σηφάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια
50' Ανενόχλητος στην περιοχή του Παναθηναϊκού ο Νέτο, όμως το πλασέ του απέκρουσε δύσκολα ο Τζόρβας και ο Βύντρα με εξαιρετικό τάκλιν πρόλαβε την προβολή του Καζναφέρη
59' Εκτέλεση κόρνερ του Νίνη, ο Γκοβού πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ
66' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Εκτέλεση φάουλ του Νέτο, ο Οριόλ με κεφαλιά νίκησε τον Τζόρβα, αλλά ο διαιτητής καταλόγισε επιθετικό φάουλ
74' Κάθετη πάσα του Λέτο στον Σισέ, ο Σηφάκης απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ του Γάλλου
75' Ωραία ενέργεια του Νίνη, αλλά το σουτ του έφυγε μόλις άουτ
79' Ωραία εκτέλεση φάουλ του Ρουίς, έπεσε και μπλόκαρε ο Τζόρβας
91' Εντυπωσιακό σουτ του Χαβίτο, ο Τζόρβας έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

ΣΚΟΡΕΡ: 19' Νίνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μαρίνος, Βύντρα - Τόχα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Ζιλμπέρτο Σίλβα (46' Μαρίνος), Κατσουράνης, Νίνης, Γκοβού (67' Χριστοδουλόπουλος), Λέτο, Σισέ
ΑΡΗΣ (Έκτορ Ραούλ Κούπερ): Σηφάκης, Βανγκέλι, Μίσελ, Οριόλ (81' Αραβίδης), Λαζαρίδης, Πρίττας (46' Κατίδης), Τόχα, Νέτο, Καζναφέρης (61' Τσεσνάουσκις), Χαβίτο, Ρουίς

Eίπαν

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Θεωρώ ότι ο Παναθηναϊκός ήταν μια δυνατή ομάδα σήμερα. Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, είχαμε κάποιες δυσκολίες -και αυτό γιατί ήταν σύντομο το χρονικό διάστημα που μεσολάβησε από το προηγούμενο ματς. Παρόλα αυτά, θεωρώ ότι η ομάδα έδωσε συνέχεια. Υπήρχαν στιγμές που παίξαμε καλά, δημιουργήσαμε πολύ περισσότερες ευκαιρίες για γκολ απ’ ότι σε άλλα ματς. Νομίζω ότι νικήσαμε δίκαια και πιστεύω ότι οι παίκτες αυτή τη στιγμή είναι πολύ καλύτεροι γνώστες αυτού που επιτελούν. Είμαστε περισσότερο ομάδα και παίζουμε καλύτερα. Θέλησα κατά την διάρκεια των πρώτων τεσσάρων εβδομάδων να δω όλους τους παίκτες. Ήθελα, επίσης, να δω με όλους τους παίκτες ποια είναι η καλύτερη τακτική και η καλύτερη δομή για την ομάδα. Υπήρξαν παίκτες που βελτιώθηκαν πάρα πολύ -και η φυσική τους κατάσταση και η τακτική τους. Αυτή τη στιγμή οι παίκτες υπακούουν σε αυτά που τους λέγονται και καλούνται να έχουν τη μεγαλύτερη δυνατή απόδοση κατά την διάρκεια του παιχνιδιού. Πιστεύω ότι η ομάδα μπορεί να συνεχίζει να παίζει 4-3-3, όπως και να υιοθετήσει κατά την διάρκεια του αγώνα και άλλες διατάξεις. Βεβαίως, υπάρχουν αρκετές συνήθειες που έχει η ομάδα και οι παίκτες και δεν θα ήταν έξυπνο από πλευράς μου να έρθω εδώ και να τα αλλάξω όλα από την αρχή, χωρίς να προχωράω βήμα, βήμα. Το πιο σημαντικό είναι να κατανοήσουν οι παίκτες τι ακριβώς θέλω. Ένα διαφορετικό τρόπο παιχνιδιού".

Έκτορ Ραούλ Κούπερ: "Παρά τις δυσκολίες με τις απουσίες, η ήττα ποτέ δεν είναι καλή αλλά οι παίκτες μου έκαναν ό,τι μπορούσαν. Αλλάξαμε το σύστημα για να είμαστε ανταγωνιστικοί και τώρα αν αξίζαμε κάτι παραπάνω και να το πούμε δεν αλλάζει κάτι. Η ομάδα είχε ευκαιρίες για να πετύχει ένα γκολ. Ίσως να μας έλειψε κάτι ώστε στο τέλος να είμαστε πιο καλοί στις επιλογές μας. Είμαι εκνευρισμένος, δεν θέλω να πω ότι το γκολ που δεχθήκαμε ήταν ανόητο αλλά εμείς δεν αμυνθήκαμε καλά στη σέντρα που έγινε στο γκολ του Νίνη. Είμαστε λυπημένοι από το αποτέλεσμα και φεύγουμε με άδεια τα χέρια. Δουλέψαμε πολύ καλά, τρέξαμε πολύ. Αυτό που λείπει είναι το να είσαι πιο ακριβής στην τελική προσπάθεια".