Εντυπωσιακός ο Ατρόμητος 4-2 την Κέρκυρα

Γκολ και θέαμα στο Περιστέρι

Χορταστικό παιχνίδι στο Περιστέρι, με πλούσιο θέαμα, έξι γκολ, πολλές φάσεις και τον Ατρόμητο να κερδίζει με 4-2 την Κέρκυρα, χάρη σε γκολ των Αναστασάκου (20' 28'), Καμαρά (59') και Σαρμιέντο (67'). Για την Κέρκυρα σκόραραν οι Καλαντζής (21΄), Τσίγκας (54').

Ο Ατρόμητος ήταν καλύτερος από κάθε άλλη φορά φέτος στο πρωτάθλημα και απέδειξε ότι διαθέτει μία δυνατή ομάδα και μία ιδιαίτερα ποιοτική επιθετική γραμμή. Ο Μάρεκ Σαγκανόφσκι αγωνίστηκε ως πλέι μέικερ, στην πλάτη των Αναστασάκου και Καμαρά, και ήταν ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου, δημιουργώντας τα δύο πρώτα γκολ, ενώ αναστάτωσε ουκ ολίγες φορές την άμυνα της Κέρκυρας.

Επί της ουσίας αυτό που χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους ήταν η κάκιστη αμυντική παρουσία των φιλοξενούμενων. Τα αμυντικά χαφ έχαναν τους παίκτες τους, οι πλάγιοι μπακ ξεχνιόντουσαν στην επίθεση και οι στόπερ άφηναν εκτεθειμένο τον τερματοφύλακά τους. Επιθετικά, ο Μπόζινταρ Μπάντοβιτς πρέπει να είναι ικανοποιημένος, ειδικά μετά το μαραθώνιο παιχνίδι των 120 λεπτών κόντρα στον ηρακλή για το Κύπελλο την Τετάρτη, όμως σίγουρα προβληματίζεται από την αμυντική λειτουργία.

Η Κέκρυρα πάλεψε όσο μπορούσε το παιχνίδι. Ισοφάρισε δύο φορές, είχε δοκάρι, δημιούργησε φάσεις, αλλά είχε την ατυχία να βρεθεί αντιμέτωπη με τον αποτελεσματικότερο φετινό Ατρόμητο, που σιγά σιγά αρχίζει να ονειρεύεται ακόμα και είσοδο στα πλέι οφ του πρωταθλήματος.

4'
Σέντρα του Καμαρά από δεξιά, ο Σαγκανόφσκι έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κωνσταντόπουλος μπλόκαρε
10' Ωραία πάσα του Ολιβέιρα στον Σαγκανόφσκι, αυτός δεν έκανε καλό κοντρόλ και ο Κωνσταντόπουλος έπεσε στα πόδια του και μάζεψε
13' Ο Τσίγκας επιχείρησε ένα σουτ από πλάγια θέση, όμως η μπάλα πέρασε λίγα εκατοστά δίπλα από το τέρμα
20' ΓΚΟΛ (1-0): Κάθετη μπαλιά του Σαγκανόφσκι στον Αναστασάκο, ο επιθετικός του Ατρομήτου πλάσαρε ιδανικά τον Κωνσταντόπουλο
21' ΓΚΟΛ (1-1): Άμεση απάντηση της Κέρκυρας. Ο Μιχαηλίδης δεν έδιωξε σωστά μετά το σουτ του Γκουστάβο και ο Καλαντζής με κοντινό πλασέ ισοφάρισε
28' ΓΚΟΛ (2-1): Nέος συνδυασμός του Σαγκανόφσκι με τον Αναστασάκο, ο Έλληνας φορ σούταρε έξω από την περιοχή, ο Κωνσταντόπουλος πήδηξε αλλά δεν μπόρεσε να αντιδράσει
43' Κεφαλιά πάσα του Σαγκανόφσκι στον Καμαρά, πριν εκείνος προλάβει να σουτάρει ο Δ. Ιωάννου έπεσε στα πόδια του και έδιωξε σε κόρνερ
47' Ο Σφακιανάκης βγήκε τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλο, θέλησε να τον κρεμάσει, αλλά το πλασέ του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια
54' ΓΚΟΛ (2-2) Εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο, ο Τσίγκας στόπαρε όμορφα και με ψύχραιμο πλασέ ισοφάρισε
56' Μπαλιά του Τσίγκα, ο Έπσταϊν πλάσαρε τον Μιχαηλίδη και τον πλάσαρε, αλλά ο Ολιβέιρα έδιωξε λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
59' ΓΚΟΛ (3-2): Καταπληκτικό πλασέ στην κίνηση από τον Καμαρά που έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Κέρκυρας και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του
67' ΓΚΟΛ (4-2): Δυνατό σουτ του Σαρμιέντο, ο Κωνσταντόπουλος δεν κατάφερε να διώξει
85' Σουτ του Φλαβίνο από πλάγια, ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε σταθερά
87' ΔΟΚΑΡΙ: Δυνατό σουτ του Φλαβίνιο από αριστερά, ο Μιχαηλίδης ακούμπησε με τα ακροδάχτυλα τη μπάλα και την έστειλε στο δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 20', 28' Αναστασάκος, 59' Καμαρά, 67' Σαρμιέντο - 21' Καλαντζής, 54' Τσίγκας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαζίνσκι, Καραλής - Κοντοδήμος, Δ. Ιωάννου, Μακρής

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Μιχαηλίδης, Νάστος, Μελισσάς (46' Σαμπού), Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαρμιέντο (87' Καραλής), Καμαρά (81' Φαβάλι), Σαγκανόφσκι, Αναστασάκος
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Δ. Ιωάννου, Κοντοδήμος, Μακρής, Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης, Έπσταϊν, Γκουστάβο, Γιάντσης (64' Ηλ. Ιωάννου), Καλαντζής (82'Λαμπρόπουλος), Τσίγκας (78' Φλαβίνιο)

Είπαν

Γιώργος Δώνης: "Έγινε ένα ωραίο ματς με πλούσιο θέαμα και φάσεις και για τις δυο ομάδες. Είμαστε ευχαριστημένοι με τους 22 βαθμούς και πλέον έχουμε κατανοήσει ότι μπορούμε να παίξουμε καλά και δημιουργικά και παράλληλα να πάρουμε το αποτέλεσμα.Η επιπολαιότητα μας έχει φέρει στη θέση που είμαστε, εκνευρίστηκα σε αρκετά σημεία του αγώνα. Πρέπει να διορθωθούμε σε αυτό τον τομέα γιατί αν δεν βελτιωθούμε θα ταλαιπωρηθούμε αρκετά στη συνέχεια".

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Η ομάδα προερχόταν από αγώνα 120 λεπτών που μας έδωσε και την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου. Πολύ καλό ματς και είχαμε ευκαιρίες και οι δυο ομάδες για μεγαλύτερο σκορ. Έγινε ένα καλό παιχνίδι και ελπίζω ο κόσμος να το ευχαριστήθηκε. Ο Ατρόμητος είναι μια πολύ δυνατή ομάδα και έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας θα μπορούσε να γίνει 4-2 το ματς υπέρ μας αλλά δεν έχω παραπονά από τους ποδοσφαιριστές".

Χρήστος Καλαντζής: "Πράγματι έγινε ένα πάρα πολύ ωραίο παιχνίδι. Η ομάδα σήμερα εμφανίστηκε κουρασμένη από το ματς του Κυπέλου. Όμως, εμείς δώσαμε τον καλύτερο εαυτό μας για να πάρουμε το καλύτερο δυνατό από αυτό το παιχνίδι. Πιστεύω ότι αν ήμασταν λίγο πιο τυχεροί, τότε ίσως να παίρναμε κάποιο αποτέλεσμα".