4-2 την Καβάλα στο άδειο ΟΑΚΑ

Ο Σισέ γλίτωσε από περιπέτειες τον Παναθηναϊκό

Μόνος του “καθάρισε” το παιχνίδι με την Καβάλα ο Τζιμπρίλ Σισέ. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού γλίτωσε την ομάδα του από νέα γκέλα, αφού πέτυχε δύο γκολ (31', 66' πεν.) και έδωσε δύο ασίστ (12' Κατσουράνης, 83' Χριστοδουλόπουλος). Ο Τζαμέν Αμπντούν ήταν το... αντίπαλο δέος από πλευράς φιλοξενούμενων, καθώς σημείωσε και τα δύο τέρματα των “αργοναυτών” (3', 43' πεν).

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε για άλλη μία φορά με τεράστια κενά στην άμυνα -όπως όμως και η Καβάλα. Η απουσία του Μποπυμσόνγκ ήταν εμφανής, ακόμα περισσότερο ομως εκείνη του Ζιλμπέρτο Σίλβα. Ο Σιμάο ήταν κάκιστος, με μόνη θετική ενέργεια τη φάση του 47', όταν σταμάτησε στη γραμμή το σουτ του Βουτσίτσεβιτς. Όμως και πάλι πρόκειται για μία φάση που ξεκίνησε από δική του μεγάλη γκάφα.

Όμως, για κάθε λάθος της “πράσινης” άμυνας ο Τζιμπρίλ Σισέ είχε όχι μία, αλλά δύο απαντήσεις. Στην αδράνεια των Σαριέγκι και Βύντρα, που οδήγησε στο πρώτο γκολ του Αμπντούν, ο Γάλλος απάντησε με την ασίστ στον Κατσουράνη (ο διεθνής μέσος αφιέρωσε το γκολ στο γιο του Βασίλη, αποκαλύπτοντας φανέλα που έλεγε Τσίλιας) και το πρώτο από τα δύο προσωπικά του τέρματα. Στο πέναλτι-χέρι του Σιμάο δε, ανταπέδωσε με δική του εύστοχη εκτέλεση από την άσπρη βούλα και μία καταπληκτική κούρσα και την πάσα πάρε-βάλε στον Χριστοδουλόπουλο.

Αλλά αν η άμυνα του Παναθηναϊκού ήταν κακή, τι μπορεί να πει κανείς για εκείνη της Καβάλας; Ο Θεοδωρέλλης έχανε συνεχώς τον αντίπαλό του, ο Χργκόβιτς εγκατέλειπε τη θέση του και ο τερματοφύλακας Λόπεθ Βαγιέχο μόνο σιγουριά δεν ενέπνεε, ενώ φέρει σαφέστατη ευθύνη στο πρώτο γκολ, όταν είδε απαθής την μπάλα να περνάει δίπλα του και να καταλήγει στα δίχτυα.

3' ΓΚΟΛ (0-1): Εξαιρετική ενέργεια του Αμπντούν, που -αφού πήρε την μπάλα από λάθος διώξιμο του Σαριέγκι- “άδειασε” τον Βύντρα και με δυνατό και φαλτσαριστό σουτ νίκησε τον Γκαλίνοβιτς
8' Ο Αμπντούν πήγε να κάνει ακριβώς ό,τι στη φάση του γκολ, αλλά αυτή τη φορά το πλασέ του έφυγε άουτ.
12' ΓΚΟΛ (1-1): Κενό στην άμυνα της Καβάλας, ο Βύντρα σέντραρε από δεξιά, ο Σισέ έσπασε την μπάλα στον Κατσουράνη και ο τελευταίος με κοντινό πλασέ ισοφάρισε
21' Καταπληκτική μπαλιά του Νίνη στον Σισέ, ο οποίος από πλάγια θέση δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά, με τον Βαγιέχο να είναι εκτός θέσης
27' Εκτέλεση κόρνερ του Νίνη, ο Σπυρόπουλος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βαγιέχο μπλόκαρε σταθερά
31' ΓΚΟΛ (2-1): Πανέξυπνη μπαλιά του Κατσουράνη στον Σισέ, το πρώτο πλασέ του Γάλλου έδιωξε ο Βαγιέχο, αλλά στην επαναφορά ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
42' ΠΕΝΑΛΤΙ: Γύρισμα του Αμπντούν από αριστερά, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σιμάο και ο διαιτητής Μήτσιος σφύριξε πέναλτι
43' ΓΚΟΛ (2-2): Πολύ όμορφη εκτέλεση του πέναλτι από τον Αμπντούν που ισοφάρισε
47' Λάθος του Σιμάο, ο Βουτσίτσεβιτς πέρασε τον Τζόρβα, αλλά το πλασέ του από πλάγια θέση έδιωξε ο ίδιος παίκτης που “πούλησε” την μπάλα
55' Σέντρα του Κατσουράνη, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Βαγιέχο έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ
63' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο διαιτητής έδωσε πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού για ανατροπή του Νίνη από τον Θεοδωρέλλη. Το ριπλέι δείχνει ότι ο αμυντικός της Καβάλας δεν έχει ακουμπήσει τον διεθνή μεσοεπιθετικό
66' ΓΚΟΛ (3-2): Στον ουρανό των δικτύων του Βαγιέχο έστειλε την μπάλα ο Σισέ και έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό
73' Δυνατό σουτ του Ντικρόκ, εντυπωσιακά απέκρουσε ο Τζόρβας
82' Παραλίγο αυτογκόλ από τον Σιμάο, που... πλάσαρε τον Τζόρβα, αλλά η μπάλα έφυγε κόρνερ
83' ΓΚΟΛ (4-2): Ιδανική αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, ο Σισέ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έδωσε στον Χριστοδουλόπουλο που απλά έσπρωξε την μπάλα στο τέρμα του Φάνη Κατεργιαννάκη
92' Μακρινό σουτ του Χριστοδουλόπουλου, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι

ΣΚΟΡΕΡ: 3', 43' πεν. Αμπντούν – 12' Κατσουράνης, 31', 66' πεν. Σισέ, 83' Χριστοδουλόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σπυρόπουλος, Σιμάο - Χργκόβιτς

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Καντέ, Σαριέγκι, Σιμάο, Κατσουράνης, Λουίς Γκαρσία (61' Μαρίνος), Νίνης (76' Καραγκούνης), Γκοβού (61' Χριστοδουλόπουλος), Σισέ
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Λόπεθ Βαγιέχο (69' Κατεργιαννάκης), Πετκάκης, Χργκόβιτς, Φερζέλ, Θεοδωρέλλης, Ντικρόκ, Καρντόσο, Αμπντούν, Βουτσίτσεβιτς (67' Γιάννου), Περεϊρίνια, Ονουάτσι (79' Ναζλίδης)

Είπαν

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Δεν ξέρω αν ήταν το καλύτερο μας παιχνίδι από τότε που ανέλαβα, παίζουμε καλά στα τρία τελευταία ματς. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο και η ομάδα βελτιώνεται συνεχώς. Είχαμε κι μείς τρεις μεγάλες απουσίες, τους Ζιλμπέρτο, Λέτο και Μπουμσόνγκ. Η Καβάλα είναι μια πάρα πολύ καλή ομάδα την οποία ξέρω ότι στους τελευταίους αγώνες ο Παναθηναϊκός δεν είχε καταφέρει να νικήσει. Σε 36 χρονια καριέρας έχω δώσει πάνω από 1000 ματς και πρώτη φορά δίνω παιχνίδια χωρίς κόσμο. Πάντα θέλουμε τον κόσμο μαζί μας και νομίζω ότι σε αυτά τα ματς θα τον κάναμε χαρούμενο. Την Τετάρτη κόντρα στην ΑΕΚ εμείς θα έχουμε έναν παραπάνω παίκτη και η ΑΕΚ έναν παραπάνω αντίπαλο για να ανησυχεί".

Τζιμπρίλ Σισέ: "Είναι πολύ μεγάλη νίκη. Σημαντικοί οι βαθμοί, γιατί πριν την έναρξη ήμασταν οκτώ βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό. Τώρα είμαστε πέντε. Είναι μεγάλο μειονέκτημα, αλλά όλα είναι πιθανά. Έχουμε μεγάλη βελτίωση παιχνίδι με παιχνίδι. Το κακό είναι ότι δεχόμαστε ακόμα γκολ, που είναι το μοναδικό μας πρόβλημα. Στο τέλος όμως κερδίζουμε τα παιχνίδια που είναι και το πιο σημαντικό".

Κώστας Κατσουράνης: "Προσπαθούμε να κάνουμε καινούργια πράγματα. Άλλα μας βγαίνουν και άλλα όχι και τόσο πολύ, αλλά αυτό είναι λογικό. Πάντως είμαστε σε καλό δρόμο και νομίζω πως σιγά, σιγά η ομάδα θα πηγαίνει καλύτερα και θα πατάει πιο γερά στα πόδια της".

Χένρικ Κάσπερτσακ: "Ερχόμενοι πιστεύαμε ότι θα μπορούσαμε να πάρουμε κάτι καλό. Ακόμη και με τις απουσίες που είχαμε. Σίγουρα ήταν σημαντικές απουσίες. Ακόμη και εκείνοι που έπαιξαν είχαν πολύ καλή παρουσία. Η διαφορά υπήρχε στις μονάδες. Ποδοσφαιριστές που σκόραραν. Συνολικά αυτό που είδαμε σήμερα από την ομάδα μας ήταν κάτι ενδιαφέρον. Θα προσπαθήσουμε να έχουμε γρήγορα αυτούς που έλειπαν κοντά μας και σίγουρα να συνεχίσουμε για να έχουμε καλά αποτέλεσματα και αποδόσεις".

Τζαμάλ Αμπντούν: "Δεν υπάρχει πέναλτι. Οι διαιτητές παίζουν άσχημα και πολύ σκληρά τις μικρές ομάδες. Και ειδικά εμάς και εντός και εκτός έδρας. Παίξαμε κόντρα σε μία πολύ καλή ομάδα και έναν μεγάλο σκόρερ, τον Σισέ, που σκόραρε δύο φορές και έβγαλε δύο ασίστ. Δυστυχώς, δεν καταφέραμε να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα. Η εμφάνισή μας, όμως, θα μας δώσει ώθηση για τη συνέχεια. Στόχος μας είναι η Ευρώπη".