1-0 τη Λάρισα σε καταρρακτώδη βροχή

Ντεμπούτο με γκολ νίκης ο Μαζνόφ της Κέρκυρας

Αποκτήθηκε πριν από τρεις μέρες, μπήκε στο ματς στο 63ο λεπτό (στη θέση του Τσίγκα) και στο 75' πέτυχε το “χρυσό” γκολ. Ο λόγος για τον Σκοπιανό φορ Γκόραν Μαζνόφ που υπέγραψε το 1-0 της Κέρκυρας επί της Λάρισας μέσα σε καταρρακτώδη βροχή.

Λύτρωση ήταν για την Κέρκυρα το γκολ του νεοαποκτηθέντα Γκόραν Μαζνόφ. Η Κέρκυρα ήταν καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα καλύτερη από τη Λάρισα και έδειξε ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο υπήρχαν μόνο οι γηπεδούχοι στον αγωνιστικό χώρο, που είχαν ορισμένες καλές ευκαιρίες, ενώ διαμαρτύρονται δικαίως για τη φάση του 16', που σε ανατροπή του Επστάιν ο διαιτητής Αμπάρκιολης δεν έδωσε το πέναλτι.

Στο δευτερο ημίχρονο η Λάρισα έπαιξε περισσότερο κλειστά, θέλοντας να πάρει έστω και την ισοπαλία από το παιχνίδι. Όμως, ο Μαζνόφ, τρεις μόλις ημέρες μετά τον ερχομό του στην Ελλάδα έγινε ο... ήρωας του αγώνα, με το γκολ που πέτυχε στο 75', έπειτα από εξαιρετική ασίστ του Μακρή. Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο (λόγω της βροχής), η Λάρισα προσπαθούσε με ανορθόδοξο τρόπο να φτάσει στην ισοφάριση, αλλά μόνο στα τελευταία λεπτά απείλησε.

Μάλιστα, στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα των γηπεδούχων με τον Μπλάζεκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Είναι πολύ οριακή η φάση, με τον διαιτητή να έχει μάλλον δίκιο.

Μετά από το συγκεκριμένο αποτέλεσμα, η Κέρκυρα ξεφεύγει από την επικίνδυνη ζώνη, τη στιγμή που η Λάρισα παραμένει τελευταία στον πίνακα και πλέον ελπίζει σε ένα... θαύμα για να σωθεί.

Tο φιλμ του αγώνα:

14' Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα για την Κέρκυρα. Ο Στολτίδης βρήκε τον Τσίγκα, ο οποίος σούταρε, αλλά η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.
16' Έντονες διαμαρτυρίες από τους παίκτες της Κέρκυρας, καθώς ο Επστάιν ανατράπηκε από τον Βελάσκο, αλλά ο Αμπάρκιολης είπε “παίζετε”.
18' Σουτ του Στολτίδη, η μπάλα κόντραρε και ο Τσοντοφάλσκι έδιωξε με δυσκολία.
69' Σουτ από τον Επστάιν, αλλά ο Τσοντοφάλσκι μπλόκαρε τη μπάλα.
75' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μακρής έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Μαζνόφ, που σε μία από τις πρώτες του επαφές με την μπάλα νικάει στο τετ α τετ τον Τσοντοφάλσκι.
82' Ο Επστάιν έκανε στη σέντρα από τα αριστερά, ο Μαζνόφ έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
90' Εκτέλεσε το φάουλ ο Σίμιτς, ο Ιγκλέσιας έκανε την προβολή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
93' Ο Μπλάζεκ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της Κέρκυρας, αλλά ο Αμπάρκιολης το ακύρωσε ως οφσάιντ. Έντονες οι διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων, δύσκολη φάση.

ΣΚΟΡΕΡ: 75' Μαζνόφ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Στολτίδης, Γκουστάβο, Τσιμπάμπα, Μπλάζεκ – Κουζέν,  Μετίν, Βενετίδης, Κατσιαρός

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς,Χαμπλ (84' Δημ. Ιωάννου) , Στολτίδης, Μακρής  Καλαντζής (72' Ηλ. Ιωάννου), Επστάιν, Τσίγκας (63΄Μαζνόφ)
ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Βελάσκο (20΄Ρομέου), Κατσιαρός,  Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Βενετίδης (78' Τσιμπάμπα), Ταλ, Ιγκλέσιας, Σίμιτς,  Μετίν, Κουζέν

Είπαν:

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: "Ήταν ένα πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες, αλλά θεωρώ ότι η δική μου έφτασε δίκαια στη νίκη. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αρκετά καλοί, με καλή κυκλοφορία της μπάλας.  Πιστεύω  πάντως, ότι θα είχαμε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούμε αν ο διαιτητής έδινε το πέναλτι στον Επστάιν, όπως εγώ είδα από τον πάγκο. Στο δεύτερο ημίχρονο, παρά τις δύσκολες καιρικές συνθήκες, προσπαθήσαμε να συνεχίσουμε στον ίδιο ρυθμό".

Νίκος Κωστένογλου: «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε από την αρχή και είχαμε προετοιμαστεί γι’ αυτό όλη την εβδομάδα. Ως ομάδα δείξαμε καλή εικόνα και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι από τον αντίπαλο. Στο διάστημα που η Κέρκυρα δεν μας έκανε καμία ευκαιρία και σε φάση που ίσως προηγήθηκε φάουλ σε παίκτη μας, από κάθετη μπαλιά δεχτήκαμε το γκολ. Ρισκάραμε, αλλά δεν μπορέσαμε να ισοφαρίσουμε. Θεωρώ ότι πιο δίκαιο αποτέλεσμα θα ήταν η ισοπαλία. Συνεχίζουμε με ψηλά το κεφάλι. Υπολείπονται αρκετά ματς. Πιστεύω στους παίκτες μου και τους δίνω συγχαρητήρια για τη σημερινή τους προσπάθεια. Η εικόνα της ομάδας είναι ήδη αλλαγμένη. Σήμερα κάναμε ένα βήμα μπροστά, άσχετα αν δεν πήραμε ούτε την ισοπαλία».