1-0 τον Πανσερραϊκό στις Σέρρες με Αναστασάκο

Νίκη πεντάδας για Ατρόμητο

Με το τέταρτο φετινό γκολ του Ηλία Αναστασάκου (και τρίτο στα τελευταία δύο ματς) ο Ατρόμητος πήρε σπουδαία νίκη 1-0 στις Σέρρες και βάζει ισχυρή υποψηφιότητα για τα πλέι οφ. Αντίθετα, μετά τη νέα ήττα τους τα “λιοντάρια” (μετρούν μόλις δύο βαθμούς στα τελευταία εφτά παιχνίδια), βλέπουν την παραμονή στη Σούπερ Λίγκα να γίνεται όλο και πιο δύσκολη.

Ο Ατρόμητος πήρε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, αφού ο Πανσερραϊκός του έδωσε αρκετούς χώρους για να κινηθεί. Σε ένα ανοιχτό ματς, με καλό ρυθμό, η ομάδα του Περιστερίου πήρε από νωρίς τον έλεγχο και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Ωστόσο, ο Ανρί Καμαρά λίγο έλειψε να γίνει μοιραίος αφού έχασε τρεις κλασικές ευκαιρίες, χωρίς πίεση αμυντικού.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ καλύτερος, με τον Ατρόμητο να εξακολουθεί να έχει τα ηνία. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να διαφυλάξουν το μηδέν στην άμυνα με την ελπίδα να χτυπήσουν στην αντεπίθεση, αλλά ο Ηλίας Αναστασάκος είχε άλλη γνώμη. Με τον Άμο πραγματικά κρεμασμένο πάνω του, κατάφερε να πάρει θέση και με κοντινή κεφαλιά μετέτρεψε σε γκολ την πανέμορφη σέντρα του Σφακιανάκη από αριστερά.

12' Σουτ του Μπέλιτς από δεξιά, η μπάλα πέρασε άουτ
20' Γρήγορη αντεπίθεση του Πανσερραϊκού, ο Πάρκερ έκανε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Μιχαηλίδης μπλόκαρε σταθερά
24' Γύρισμα του Σαγκανόφσκι, ο Άμο πρόλαβε και έδιωξε πριν μπει στη φάση ο Καμαρά
45' Εκτέλεση κόρνερ από τον Νταλέ, ο Σίντζιτς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Μιχαηλίδη
56' Ο Τάτος άφησε την μπάλα στον Καμαρά, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν κακό και ο Ράντμαν μπλόκαρε
64' Εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, ο Σίντιτς πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
67' Σουτ του Λεοζίνιο από το ύψος της περιοχής, η μπάλα μόλις άουτ
76' Σέντρα του Μπρίτο από αριστερά, η προβολή του Νάστου έστειλε την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων
81' ΓΚΟΛ (0-1): Σέντρα του Σφακιανάκη από αριστερά, ο Αναστασάκος με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ παρότι ο Άμο τον τραβούσε
84' Μεγάλη ευκαιρία του Πανσερραϊκού, ο Παντελιάδης βρέθηκε μόνος του στην περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα απογοητευτικά άουτ
87' Χέρι του Άλβαρες στην περιοχή, ο διαιτητής δεν έδωσε πέναλτι υπέρ του Ατρόμητου

ΣΚΟΡΕΡ: 81' Αναστασάκος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Τριτσώνης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σίντιτς - Μιχαηλίδης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Ράντμαν, Πάμπλο Άμο, Άλβαρες, Παπάζογλου (83' Παντελιάδης), Μαβενέ, Σίντιτς (80' Κις), Μπέλιτς, Πάρκερ, Σουμπίνιο (55' Λεοζίνιο), Γεωργιάδης, Νταλέ
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μιχαηλίδης, Νάστος, Δάρλας (79' Σαμπού), Μπαζίνσκι, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Τάτος (69' Σαρμιέντο), Σαγκανόφσκι, Καμαρά (57' Μπρίτο), Αναστασάκος

Είπαν

Ντράγκαν Κοκότοβιτς: "Ηταν ένα παράξενο παιχνίδι. Στο β’ μέρος πιστέυω ότι εμείς ήμασταν καλύτερη ομάδα. Προσπαθήσαμε, δημιουργήσαμε δύο-τρεις ευκαιρίες αλλά δεν καταφέραμε να σκοράρουμε. Πριν τελειώσει το παιχνίδι ήρθε ένα γκολ από το πουθενά, ένα πολύ εύκολο γκολ. Το μεγαλύτερό μας πρόβλημα είναι αυτό. Απομένουν ακόμη 11 παιχνίδια. Οι αποδοκιμασίες με κάνουν να προσπαθώ ακόμη περισσότερο γιατί πιστεύω στη δουλειά που κάνω. Πιστεύω στο έμψυχο υλικό και στους παίκτες που ήρθαν τώρα. Ισως έπρεπε να κάνω κάποιες αλλαγές πιο νωρίς γιατί κάποιοι παίκτες στα τελευταία λεπτά είχαν πέσει και δεν είχαν καλή απόδοση. Με τον πρόεδρο δεν έχω μιλήσει. Αν δεν με στηρίζει, δεν ξέρω"

Γιώργος Δώνης: "Περιμέναμε ότι ο αντίπαλος θα αγωνιστεί διαφορετικά, ωστόσο ο Πανσερραϊκός μας έδωσε χώρους και ουσιαστικά ήταν σαν να παίζουμε εντός έδρας. Στο δεύτερο ημίχρονο, ο αντίπαλος ανέβηκε και προσπάθησε να μας πιέσει ψηλά. Εμείς δεν πανικοβληθήκαμε, συνεχίσαμε το σωστό τρόπο παιχνιδιού και δικαιωθήκαμε με το γκολ. Πετύχαμε ένα σπουδαίο τρίποντο. Είμαστε μία από τις καλύτερες ομάδες στην κυκλοφορία της μπάλας και θεωρώ λογική την τακτική του αντιπάλου να μας παίζει στην κόντρα. Το φετινό πρωτάθλημα είναι αλλοπρόσαλλο. Δεν πιστεύω ότι έχουν πέσει Λάρισα και Πανσερραϊκός".

Στέλιος Σφακιανάκης: "Ήταν ένα σημαντικό παιχνίδι. Πήραμε τους τρεις βαθμούς. Σημασία τώρα έχει να πάρουμε και τους τρεις βαθμούς με τον Αστέρα Τρίπολης για να ανέβουμε ακόμα πιο ψηλά στη βαθμολογία. Πιστεύω ότι η ομάδα βρίσκει το δρόμο της και στο πρωτάθλημα και κύπελλο. Είχαμε την κούραση από το παιχνίδι της Πέμπτης, αλλά ξέρουμε την ομάδα και γνωρίζαμε ότι δεν είχαμε να χάσουμε τίποτα".