3-0 τον Ηρακλή με Τόμασιτς, Ονουάτσι, Πέρτζελ

Ξέσπασμα της Καβάλας στο τελευταίο ημίωρο

Για 66 λεπτά άντεξε ο Ηρακλής στην Καβάλα, καθώς μετά το πρώτο γκολ του Τόμασιτς στο διάστημα αυτό, η Καβάλα κέρδισε εύκολα με 3-0. Ο Ονουάτσι (81') και Πέρτζελ (93') διαμόρφωσαν το τελικό αποτέλεσμα για τους γηπεδούχους, που επέστρεψαν στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι δύο ομάδες τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αψιμαχίας των Αμπντούν και Ντάνι στο 72'.

Βλέποντας κάποιος το παιχνίδι στο “Ανθή Καραγιάννη” στο πρώτο ημίχρονο, αλλά και στις αρχές του δευτέρου, θα περίμενε ότι θα κριθεί στο ένα γκολ. Παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές στο παιχνίδι (μάλιστα ζήτησαν και από ένα πέναλτι), η αναμέτρηση δεν είχε καλό ρυθμό. Ο Ηρακλής προσπάθησε να κλείσει τους χώρους και τα κατάφερε, ενώ επιχείρησε στην κόντρα επίθεση να πετύχει κάποιο γκολ και να φτάσει στην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα (6 ήττες, 4 ισοπαλίες).

Τα πάντα κρίθηκαν στο 66ο λεπτό, όταν από στημένη φάση, η Καβάλα άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινό γκολ του Κροάτη κεντρικού αμυντικού Ιγκόρ Τόμασιτς. Από το σημείο εκείνο κι έπειτα, ο Ηρακλής δεν μπόρεσε να αντιδράσει και φαίνεται να τον αποσυντόνισε ακόμα περισσότερο η αποβολή του Ντάννι στο 72' (στην ίδια φάση αποβλήθηκε και ο Αμπντούν, καθώς οι δύο παίκτες ήρθαν στα χέρια).

Η Καβάλα έκανε το παιχνίδι της από κει και πέρα, παίζοντας εξαιρετικά στις αντεπιθέσεις και “καθάρισε” στο 81', όταν πέτυχε το δεύτερό της τέρμα με τον εξαιρετικό για ένα ακόμα παιχνίδι Μπέντζαμιν Ονουάτσι. Ο Νιγηριανός είναι ο πρώτος σκόρερ της Καβάλας με 9 τέρματα. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Περτζέλ, με το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Στα αξιοσημείωτα ότι για ένα ακόμα παιχνίδι ο Βίκτορ Ιάκομπ δέχθηκε κίτρινη κάρτα, που ήταν η 30ή (!) σε 37 παιχνίδια στα δύο χρόνια που βρίσκεται στην Ελλάδα!

Το φιλμ του αγώνα:

2' Ο Αμπντούν εκτέλεσε το κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Νικουλάε που με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Ελευθερόπουλου.
14' Ο Νικουλάε μπήκε στην περιοχή και σούταρε από πλάγια θέση, έδιωξε σε κόρνερ ο Ελευθερόπουλος.
21' Ο Ντικρόκ σούταρε από μακριά, αλλά ο Ελευθερόπουλος με διπλή προσπάθεια μάζεψε τη μπάλα.
31' Μετά την εκτέλεση κόρνερ του Λίμα, ο Κατσικάς έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
35' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή, με τον Σολτάνι να βγαίνει μόνος του απέναντι από τον Γκαλίνοβιτς, αλλά στο τετ α τετ νικητής βγήκε ο Κροάτης.
40' Ο Ονουάτσι τσιμπάει την μπάλα προ του Ελευθερόπουλου και πέφτει πάνω στον Έλληνα γκολκίπερ. Επαφή υπάρχει, αλλά ο Ονουάτσι είναι αυτός που επιδιώκει την επαφή.
44' Μεγάλη ευκαιρία για την Καβάλα, καθώς μετά την εκτέλεση κόρνερ του Αμπντούν, ο Τόμασιτς έπιασε την κεφαλιά, ο Ελευθερόπουλος έδιωξε, όμως η μπάλα έφτασε στον Ονουάτσι, που από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Έλληνα γκολκίπερ.
54' Καλό σουτ από τον Μαχόπ, αλλά ο Γκαλίνοβιτς έδιωξε εντυπωσιακά τη μπάλα. Νωρίτερα, η μπάλα φάνηκε να αλλάζει πορεία στο χέρι του Ντιέ που είναι μέσα στην περιοχή, αλλά ο Σπάθας δεν είδε την παράβαση.
66' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Αμπντούν εκτέλεσε το φάουλ από τα δεξιά και ο Τόμασιτς με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ.
72' Αψιμαχία ανάμεσα στον Αμπντούν και τον Ντάνι, ο Σπάθας δείχνει σωστά την κόκκινη κάρτα και στους δύο παίκτες.
81' ΓΚΟΛ (2-0): Ο Ονουάτσι μετά την ασίστ του Ντικρόκ βρέθηκε μόνος του απέναντι από τον Ελευθερόπουλο και πλάσαρε σωστά, κάνοντας το 2-0.
93' ΓΚΟΛ (3-0): Ο Περεϊρίνια βρήκε τον Πέρτζελ και αυτός με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 66' Τόμασιτς, 81' Ονουάτσι, 93' Πέρτζελ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χργκόβιτς – Ντάνι, Αραμπατζής, Γιάκομπ
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Αμπντούν (72') – Ντάνι (72')

ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πετκάκης, Χργκόβιτς, Τόμασιτς, Ντουγκλάο, Ντικρόκ, Ντιέ, Βουτσίσεβιτς (74' Περεϊρίνια), Ονουάτσι (90' Πέρτζελ), Αμπντούν, Νικουλάε (88' Ναζλίδης)
ΗΡΑΚΛΗΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Ελευθερόπουλος, Λίμα, Αραμπατζής, Κατσικάς, Χοσέμι, Ντάνι, Καρλίνιος (46΄Ρόμπλες), Μαχόπ (57' Βέλλιος), Σολτάνι, Ζέρκα (73' Βουτσιάς), Ιάκομπ

Είπαν:

Χένρικ Κάσμπερτσακ: "Στο πρώτο ημίχρονο είδατε ότι είχαμε πολλές ευκαιρίες όμως το γκολ δεν ήρθε. Στο δεύτερο τα καταφέραμε και έτσι πήραμε μια σπουδαία νίκη. Είδαμε την Καβάλα σήμερα να κάνει ευκαιρίες όπως και τις άλλες φορές που μας έλειπε το γκολ. Καταφέραμε να τα πετύχουμε και να πάρουμε τη νίκη".

Μαρίνος Ουζουνίδης: "Είναι δύσκολη ημέρα για εμάς. Πάντα μια ήττα με 3-0 είναι βαρύ σκορ. Εκτός από το παιχνίδι χάσαμε και παίκτες. Μέχρι το πρώτο γκολ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, αλλά δεχθήκαμε για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική γκολ από στημένη φάση. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε να αντιδράσουμε ρισκάραμε και ανοιχτήκαμε. Πρέπει να συγκεντρωθούμε και να δούμε ποιους παίκτες θα έχουμε στη διάθεσή μας. Εκτός από το πρόβλημα με τον Παπαστεριανό, αποβλήθηκε ο Ντάνι και ο Καρλίνιος έχει πρόβλημα στους κοιλιακούς".