“Κόλλησαν” στο 0-0 Εργοτέλης και Άρης

Ευκαιρίες στο “Παγκρήτιο”, αλλά κανένα γκολ

Ακυρώθηκε κανονικό γκολ του Άρη

Ισόπαλο χωρίς τέρματα τελείωσε το παιχνίδι ανάμεσα στον Εργοτέλη και τον Άρη, παρά το γεγονός ότι οι δύο ομάδες δημιούργησαν κι έχασαν αρκετές ευκαιρίες. Σκληρό ματς, με εννιά κίτρινες κάρτες και τους γηπεδούχους να μένουν για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στην Κρήτη αήττητοι.Ο διαιτητής Τσινιάρης δεν μέτρησε στο 4ο λεπτό κανονικό γκολ του Άρη.

Οι “κιτρινόμαυροι” , υπό το βλέμμα του Φερνάντο Σάντος, έδειξαν κάποια διαφορετικά στοιχεία στο παιχνίδι τους σε σχέση με την περίοδο που στον πάγκο κάθονταν ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ. Ήταν περισσότερο κινητικός και προσπάθησε να φτάσει κοντά στο γκολ κυρίως με τον Χαβίτο, που ήταν ο παίκτης – κλειδί στη λειτουργία του Άρη, καθώς από τα πόδια του περνούσαν όλες σχεδόν οι φάσεις της ομάδας της Θεσσαλονίκης. Πάντως, ο Ισπανός μέσος ήταν και ο... μοιραίος για την ομάδα του, καθώς είχε “καθαρές” ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά δεν τις αξιοποίησε.

Πάντως, ο Άρης διαμαρτυρήθηκε για τη φάση του 4ου λεπτού, όταν ο Τόχα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο διαιτητής (με μοναδική ευκολία) ακύρωσε το γκολ, καταλογίζοντας φάουλ στον Φατί που ήταν μακριά από τη μπάλα.

Ο Εργοτέλης, από την άλλη πλευρά, παρέμεινε αήττητος εντός έδρας από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, μετρώντας έκτοτε τέσσερα παιχνίδια στο “Παγκρήριο” αήττητος. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου είχε και αυτή τις φάσεις της για να φτάσει στο γκολ, αλλά πότε ο Βερμπακόφσκις και πότε ο Μπούντιμιρ με τον Λεάλ δεν κατάφεραν να γίνουν ουσιαστικοί.

Το φιλμ του αγώνα:

4' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ:Ο Άρης σκόραρε με κεφαλιά του Τόχα, αλλά ο διαιτητής Τσινιάρης "είδε" επιθετικό φάουλ στον Φατί, που όμως ήταν εκτός φάσης.
9' Ο Χαβίτο έκανε ωραία προσπάθεια, απέφυγε τον Σασιασβίλι, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει και τον Δασκαλάκη.
19' Ο Κουλουχέρης έκανε το λάθος και ο Βερπακόφσκις βρέθηκε απέναντι από τον Σηφάκη, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ αντέδρασε σωστά. Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη.
39' Σημαντική στιγμή για τον Άρη, με τον Νέτο να βγάζει τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Πορτίγια που από το ύψος της μικρής ευκαιρίες σούταρε άουτ.
51' Πρώτη καλή στιγμή στην επανάληψη, με το σουτ του Ζούνιορ να περνάει λίγο άουτ.
63' Νέα ευκαιρία για τον Άρη, με τους Τόχα και Χαβίτο να συνεργάζονται και τον Ισπανό να μην μπορεί από ευνοϊκή θέση να σκοράρει.
76' Ο Μπούντιμιρ μετά από την εναλλαγή της μπάλας με τους Ρομάνο και Λεάλ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά ο Κουλουχέρης πρόλαβε την τελευταία στιγμή και έσωσε την ομάδα του.
83' Πολύ καλή προσπάθεια από τον Χαβίτο, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο άουτ.
85' Ο Σηφάκης έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ, μετά από την ωραία κεφαλιά του Μπούντιμιρ.
90' Σουτ του Λεάλ, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: -
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσινιάρης (Αθήνων)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σασιασβίλι, Ρουμπάκης, Χίμπλιγκερ, Μπούντιμιρ, Λεάλ – Βανγκέλι, Τσέζαρεκ, Φατί, Μίσελ
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Βίσιο, Ρομάνο, Τζούνιορ, Ρουμπάκης, Χίμπλινγκερ, Ολίσε (67' Μπέτο), Σασιασβίλι, Φραγκουλάκης (90' Ορφανός), Μπούντιμιρ, Βερπακόφσκις (67' Λεάλ)
ΑΡΗΣ (Γιάννης Μιχαλίτσος ): Σηφάκης, Κουλουχέρης, Τόχα, Νέτο, Φατί, Μίσελ, Χαβίτο, Λαζαρίδης, Βανγκέλι, Τσέζαρεκ, Πορτίγια (90' Τσεσνάουσκις)

Είπαν:

Νίκος Καραγεωργίου: "Πιστεύω ότι το αποτέλεσμα είναι δίκαιο. Έγινε ένα καλό παιχνίδι και ο κόσμος το ευχαριστήθηκε. Έλειψε μόνο το γκολ που θα μπορούσαν να το είχαν πετύχει και οι δύο ομάδες. Αφήσαμε το πρώτο ημίχρονο εν αντιθέσει με το δεύτερο μέρος όπου δημιουργήσαμε ευκαιρίες δίχως να πετύχουμε το γκολ", είπε αρχικά, ενώ όταν ρωτήθηκε για τις μετεγγραφές απάντησε: "δεν έχουμε στο μυαλό μας τώρα να κάνουμε μετεγγραφή. Βέβαια, υπάρχουν λίγες ημέρες ακόμα και δεν ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει".

Γιάννης Μιχαλήτσος: "Πιστεύω ότι έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με αρκετές φάσεις. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε αρκετές φάσεις και βάλαμε ένα πεντακάθαρο γκολ που δεν καταλαβαίνω γιατί δεν μέτρησε. Είχαμε όμως αρκετούς τραυματισμούς και δεν μπορούσαμε να αλλάξουμε την ροή του παιχνιδιού και στο τέλος δεν είχαμε λύσεις αφού όσοι αγωνίστηκαν υπερέβαλαν εαυτό. Με λίγη τύχη γιατί είχαμε κλασικές ευκαιρίες στο τέλος πιεστήκαμε γιατί σχεδόν 11 άτομα βγάλανε όλο το παιχνίδι αφού τουλάχιστον 7 ποδοσφαιριστές πρωτοκλασάτοι της ομάδας δεν ήταν σήμερα στην αποστολή και άλλοι 4 που ήρθανε».