Αστέρας-Ολυμπιακός 0-1 με πέναλτι φάντασμα του Φουστέρ (30')

Περίπατος και στην Τρίπολη με ...συνοδεία Κουκουλάκη

7 στα 7 στην περιφέρεια οι “ερυθρόλευκοι”

Ο Ολυμπιακός κέρδισε και στην Τρίπολη χάρη σε πέναλτι-επινόηση του διαιτητή Μιχάλη Κουκουλάκη. Το καθαρό τάκλιν του Ορόθκο στον Φουστέρ στο 30' δεν θα το σφύριζε πέναλτι ούτε ο ...Μαρινάκης. Ο ίδιος ο Φουστέρ το εκτέλεσε και ο ο Ολυμπιακός που δεν απειλήθηκε σχεδόν καθόλου από τον Αστέρα Τρίπολης, πέτυχε το 7 στα 7 στην περιφέρεια.

Ο Ολυμπιακός ήταν απειλητικός από την αρχή, με τους Ριέρα και Μιραλάς να αλλάζουν μεταξύ τους θέσεις στα δύο “φτερά” και τον Τοροσίδη να βοηθάει πολύ επιθετικά. Δημιούργησε ευκαιρίες, όμως βρήκε μπροστά του έναν από τους κορυφαίους τερματοφύλακες του φετινού πρωταθλήματος, τον Ματίας Ντεγκρά, που έκανε τη μία απόκρουση πίσω από την άλλη.

Αυτό που δεν μπόρεσαν να πετύχουν οι παίκτες των “ερυθρολεύκων” το επινόησε ο διαιτητής Μιχάλης Κουκουλάκης. Έδωσε πέναλτι στη φάση του 39', όταν ο Ορόθκο έδιωξε την μπάλα που βρισκόταν ενάμισι μέτρο από τα πόδια του Φουστέρ!

Αποδείχθηκε για άλλη μία φορά ότι ο Ηρακλειώτης ρέφερι είναι τουλάχιστον ανεπαρκής για να διευθύνει αγώνες στη Σούπερ Λίγκα. Άλλωστε ήταν αυτός που το Σεπτέμβριο είχε κάνει τη διαιτησία “χειρουργείο” για την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο τον Αστέρα Τρίπολης. Ο Κουκουλάκης τότε δεν καταλόγισε τρία πέναλτι υπέρ του “δικεφάλου” και οι Αρκάδες έφυγαν από την Αθήνα με το 2-2. Η ΚΕΔ του επέβαλε τρίμηνη σιωπηρή τιμωρία και επέστρεψε τον Ιανουάριο για να ...ανταποδώσει το δώρο που είχε κάνει στην αρχή της σεζόν στον Αστέρα.

Από το γκολ και μετά, ο Ολυμπιακός αρκέστηκε στο να διαχειριστεί το προβάδισμά του. Δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο από την ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη και οι "ερυθρόλευκοι" δεν φόρτσαραν για να πετύχουν και δεύτερο γκολ. Στα τελευταία λεπτά, οι Πειραιώτες ανέβηκαν, αφού η άμυνα του Αστέρα είχε ανοίξει, δημιούργησαν δύο καλές ευκαιρίες, όμως και πάλι ο Ντεγκρά ήταν εκεί.

Ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Γιάννης Μανιάτης. Ο διεθνής αμυντικός λίγο έλειψε μάλιστα να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, αλλά τη γυριστή του κεφαλιά, μετά από καταπληκτική σέντρα του Ριέρα, απέκρουσε ο Αργεντινός τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης.

Με τη νέα του νίκη σε γήπεδο της περιφέρειας (όπου για άλλη μία φορά είχε τη συμπαράσταση σχεδόν 2.500 οπαδών του), ο Ολυμπιακός έκανε το “7 στα 7” με το θεματικό 11-0 ως συνολικό σκορ. Η επόμενη και τελευταία εξόρμηση των “ερυθρόλευκων” για φέτος θα γίνει στις 30 Ιανουαρίου στο Πανθεσσαλικό κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου.

5' ΔΟΚΑΡΙ: Σέντρα του Ριέρα από αριστερά, ο Τοροσίδης έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ντεγκρά πραγματοποίησε τεράστια απόκρουση. Η μπάλα πήρε ύψος και στην κάθοδο χτύπησε στο πάνω μέρος του δοκαριού και κατέληξε κόρνερ
8' Σουτ του Μιραλάς, μετά από κάθετη μπαλιά του Ιμπαγάσα, ο Ντεγκρά έδιωξε σε κόρνερ
26' Ωραία κίνηση του Φουστέρ που ξεμαρκαρίστηκε και σούταρε, όμως ο Ντεγκρά έδιωξε και πάλι σε κόρνερ
27' Ο Φρανκού πέρασε την μπάλα στον Καρέρα, εκείνος έκανε τη σέντρα σουτ και μπέρδεψε τον Πάρντο, όμως ο Τοροσίδης έδιωξε πριν περάσει η μπάλα τη γραμμή
29' ΠΕΝΑΛΤΙ: Την άσπρη βούλα έδειξε ο Κουκουλάκης για μαρκάρισμα του Ορόθκο στον Φουστέρ, σε μία φάση που και με γυμνό μάτι ακόμα φαίνεται ότι ο παίκτης του Αστέρα έχει βρει μπάλα και μόνο
30' ΓΚΟΛ (0-1): Στο κέντρο του τέρματος σούταρε το πέναλτι ο Φουστέρ και άνοιξε το σκορ.
41'Μακρινό σουτ του Ριέρα, ο Ντεγκρά άφησε την μπάλα να περάσει άουτ
52' Ο Πάντελιτς άφησε ωραία στον Φουστέρ, αλλά το σουτ του από καλή θέση ήταν πολύ κακό και πέρασε άουτ
58' Καλή εκτέλεση φάουλ του Ουριμπάρι, η μπάλα άουτ
66'Επικίνδυνο σουτ του Φουστέρ, ο Ντεγκρά είχε τον έλεγχο της μπάλας και την άφησε να φύγει άουτ
86' Εκτέλεση φάουλ του Ριέρα, ο Μανιάτης έπιασε τη γυριστή κεφαλιά και ανάγκασε τον Ντεγκρά να κάνει άλλη μία μεγάλη απόκρουση. Στην επαναφορά, από πλάγια θέση, ο Πάντελιτς έστειλε την μπάλα άουτ
93' Γρήγορη αντεπίθεση του Ολυμπιακού, ο Ζαϊρί σούταρε δυνατά από δεξιά, αλλά ο Ντεγκρά απέκρουσε

ΣΚΟΡΕΡ: 30' πεν. Φουστέρ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχ. Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπαστία, Ρόζέριο, Ορόθκο – Μιραλάς, Ιμπαγάσα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ορόθκο, Ουριμπάρι, Πουλίδο (20' Αργυρόπουλος), Μπαστία, Λαδάκης, Καρέρα, Ρούμπιλ (72' Αρσενίεβιτς), Ροζέριο Μάρτινς (65' Φορτούνης), Φρανκού
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Πάρντο, Τοροσίδης, Ραούλ Μπράβο Αβρ. Παπαδόπουλος, Μέλμπεργκ, Μοντέστο, Ιμπαγάσα, Ριέρα (91' Χολέμπας), Φουστέρ (85' Μανιάτης), Μιραλάς (80' Ζαϊρί), Πάντελιτς

Είπαν

Παύλος Δερμιτζάκης: "Το μόνο που δεν κοιτάω είναι το ότι στο ντεμπούτο μου η ομάδα ηττήθηκε. Ο αγωνιστικός χώρος δεν βοήθησε τις δύο ομάδες να παίξουν ποδόσφαιρο. Ηταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Εμείς μπορούσαμε να πάρουμε κάτι από το ματς αυτό. Οσον αφορά στα του αγώνα και το πέναλτι με το οποίο νίκησε ο Ολυμπιακός επεσήμανε: «Από άποψης τακτικής παρουσιαστήκαμε σωστοί, όμως ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλή ομάδα. Η ομάδα μας έχει ποιότητα και με κάποιες προσθήκες μπορούμε να φτιάξουμε ένα καλό σύνολο και να διεκδικήσουμε τον στόχο μας που είναι η παραμονή. Ο Ολυμπιακός είχε σήμερα ευκαιρίες αλλά το πέναλτι που πήρε ήταν λίγο τραβηγμένο".

Ερνέστο Βαλβέρδε: "Ο Αστέρας έχει καλή άμυνα, δέχεται λίγα γκολ και είναι δύσκολο να τον κερδίσεις. Βέβαια δύσκολα βάζει και γκολ, είναι όμως πολύ καλός στην άμυνα. Σήμερα ήταν το γήπεδο γεμάτο νερό κάτι που μας δυσκόλεψε και ήταν πολύ εύκολο να γίνει κάποιο λάθος ειδικά στην άμυνα. Δείξαμε ιδιαίτερη προσοχή προκειμένου να μην συμβεί κάποιο λάθος. Για τη φάση του πέναλτι του Φουστέρ δεν έχω προσωπική άποψη. Λίγα πράγματα μπορείς να δεις καθαρά από το σημείο που καθόμουν. Θα προτιμούσα να βάζαμε γκολ από τις άλλες φάσεις και όχι από το πέναλτι, γιατί συνήθως τα πέναλτι είναι αμφισβητούμενα. Το παιχνίδι από το πρώτο μέρος ήταν δικό μας, είχαμε στηθεί καλά, είχαμε καλό ρυθμό, μπαίναμε στην αντίπαλη περιοχή αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ήταν΄καλύτερος ο Αστέρας. Ο Αστέρας μας δυσκόλεψε περισσότερο κυρίως μ' ένα σουτ, όμως οι πιο καθαρές ευκαιρίες ήταν δικές μας και στο δεύτερο μέρος. Όπως αυτές των Μανιάτη, Ζαϊρί και Φουστέρ. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ξεκινήσαμε με την ίδια ένταση, με την ίδια δύναμη όπως και στο πρώτο. Ο Αστέρας πίεζε περισσότερο, είχε ανεβάσει το παιχνίδι του και αυτό μας δυσκόλευε στο να παίξουμε όπως και στο πρώτο μέρος".

Νταβίντ Φουστέρ: "Είμαι πολύ ευχαριστημένος, καταρχήν που ανταπεξήλθαμε στις απαιτήσεις του αγώνα και πήραμε τη νίκη. Ολη η ομάδα έπαιξε καλά και πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουμε για να πάρουμε το πρωτάθλημα. Είναι πολύ σημαντικό το γεγονός ότι νικάμε όχι μόνο εντός αλλά κι εκτός έδρας. Στο τέλος αυτές οι νίκες θα σου χαρίσουν το πρωτάθλημα. Τώρα πάμε για δεύτερο σερί ματς εκτός έδρας στον Ολυμπαικό Βόλου. Αν θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι και να γίνουμε πρωταθλητές πρέπει να νικήσουμε κι εκεί".