Ο Σισέ ισοφάρισε με πέναλτι-μαϊμού το γκολ του Μήτρογλου

Σκόνταψε παρά το δώρο του Κάκου

Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-1

Όλοι έχασαν στη Ν.Σμύρνη στο 1-1 ανάμεσα σε Πανιώνιο και Παναθηναϊκό. Οι “κυανέρυθροι” δυο βαθμούς στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή, οι “πράσινοι” στην προσπάθεια καταδίωξης του Ολυμπιακού από τον οποίο πλέον απέχουν εφτά βαθμούς. Και η ελληνική διαιτησία με το πέναλτι-δώρο του Κάκου, με το οποίο ο Σισέ (55') ισοφάρισε το γκολ του Μήτρογλου (49').

Δεν είναι η πρώτη φορά φέτος που ο Παναθηναϊκός απογοητεύει με την εμφάνισή του. Πλέον βλέπει το πρωτάθλημα να γίνεται άπιαστο όνειρο και υπεύθυνος είναι μόνο ο ίδιος, γιατί ο Πανιώνιος είναι μεν πολύ ανεβασμένος μετά την έλευση Λεμονή (και κυρίως του Μήτρογλου), όμως ακόμα και έτσι οι “πράσινοι” ήταν υποχρεωμένοι να κερδίσουν μία ομάδα που βρισκόταν κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Όχι μόνο δεν το πέτυχαν, αλλά για να “κλέψουν” το βαθμό χρειάστηκε ένα σφύριγμα “εφεύρεση” του Κάκου για πέναλτι του Κουμόρτζι πάνω στον Λέτο.

Ο Πανιώνιος ήταν καλύτερος από το πρώτο λεπτό. 'Ελεγξε το ρυθμό, κυκλοφορούσε όμορφα την μπάλα και αμυνόταν σωστά. Οι μέσοι των γηπεδούχων, στημένοι ιδανικά από τον προπονητή τους, πήραν τον έλεγχο του κέντρου, αφού τα χαφ του Παναθηναϊκού ήταν εξαφανισμένα. Από τα πλάγια, Λέτο και Γκοβού πουλούσαν εύκολα την μπάλα, ο Κατσουράνης ήταν εκτός παιχνιδιού και μόνο ο Ζιλμπέρτο Σίλβα ουσιαστικά φάνηκε να προσπαθεί. Ωστόσο, παρά την αγωνιστική υπεροχή των “κυανέρυθρων”, αυτός που έχασε τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος ήταν ο Παναθηναϊκός, όμως ο Μάχο είπε “όχι” σε Γκοβού και Σισέ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος μπήκε για να πάρει αυτό που δικαιούταν. Το τεράστιο λάθος του Καντέ και το ένστικτο σκοραρίσματος του Μήτρογλου, που σε δύο αγώνες με τη νέα του ομάδα μετρά τρία γκολ, έβαλαν μπροστά στο σκορ τους Νεοσμυρνιώτες. Όμως, ο Παναθηναϊκός και ο... Κάκος απάντησαν άμεσα. Ένα πέναλτι που ποτέ δεν έκανε ο Κουμόρτζι έστειλε τον Σισέ στην άσπρη βούλα και ο Γάλλος σούταρε με τόσο ...άπιαστο τρόπο, ώστε κανένας τερματοφύλακας στον πλανήτη να μην μπορεί να αποκρούσει.

Ο Σισέ θα μπορούσε ακόμα και να χαρίσει τη νίκη στον Παναθηναϊκό, αφού μετά το πέναλτι είχε δύο κλασικές ευκαιρίες. Στο 77' έκανε τα πάντα τέλεια, εκτός από το τελικό πλασέ, με την μπάλα στα σταματά στη βάση του αριστερού δοκαριού του Μάχο. Έξι λεπτά αργότερα σηκώθηκε μόνος του από το ύψος της μικρής περιοχής, μετά από σέντρα μέλι του Σπυρόπουλου, αλλά έστειλε την μπάλα να περάσει ξυστά άουτ.

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Βαγγέλης Μαρινάκης, που βρισκόταν καθ' οδόν από την Τρίπολη προς την Αθήνα, τηλεφώνησε στον Κώστα Μήτρογλου για να τον συγχαρεί. Άλλωστε ο δανεικός στον Πανιώνιο σέντερ φορ δούλεψε για λογαριασμό του Ολυμπιακού, δίνοντας διαφορά 7 πόντων από τον Παναθηναϊκό.

Το φιλμ του αγώνα:

9' Ωραία η μπαλιά του Βύντρα για τον Γκοβού, ο Γάλλος πλάσαρε, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
18' Ο Γουνδουλάκης βρήκε ωραία τον Μήτρογλου, ο οποίος πέρασε τον Τζόρβα, αλλά ο Έλληνας γκολκίπερ πρόλαβε και έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή, καθώς ο Μήτρογλου πλάσαρε χωρίς δύναμη από πλάγια θέση.
30' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό, καθώς ο Σισέ βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Μάχο (έπειτα από ασίστ του Κατσουράνη), αλλά ο Αυστριακός γκολκίπερ έδιωξε τη μπάλα με τα πόδια.
49' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Κουμορτζί έκανε τη σέντρα, ο Καντέ βρήκε την μπάλα με το κεφάλι και την έστρωσε στον Μήτρογλου, που με κεφαλιά – ψαράκι άνοιξε το σκορ.
54' Ο Κουμορτζί έκοψε καθαρά τον Βύντρα, όμως ο Κάκος έδωσε πέναλτι.
55' ΓΚΟΛ (1-1): Από τα 11 βήματα ο Σισέ ισοφάρισε.
63' Ο Σισέ εκτέλεσε το φάουλ, ο Μάχο δύσκολα, με διπλή προσπάθεια, μπλόκαρε τη μπάλα.
77' Ο Χριστοδουλόπουλος άλλαξε ωραία την μπάλα με τον Σισέ, ο Γάλλος βρέθηκε σε καλή θέση και έπιασε ωραίο σουτ, που σταμάτησε στο δοκάρι του Μάχο.
78' Ο Κουμορτζί επιχείρησε ωραίο σουτ έξω από την περιοχή, έδιωξε ωραία την μπάλα σε κόρνερ ο Τζόρβας.
83' Ωραία σέντρα του Σπυρόπουλου από τα αριστερά, ο Σισέ έπιασε την “καρφωτή” κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
95' Ο Σάμαρης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Λάτκα έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 49' Μήτρογλου – 55' πέν. Σισέ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάκος (Κέρκυρα)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιόνσον, Μήτρογλου, Κοντοές, Σάμαρης – Καντέ, Σισέ, Ζιλμπέρτο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γιόνσον, Λάτκα, Σιόβας, Όμο, Κοντοές, Ριέρα (88' Αναστασόπουλος), Γουνδουλάκης (73' Σβέρκος), Κουμορτζί (88' Σάμαρης), Τσότσαλιτς, Μήτρογλου
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Μπουμσόνγκ, Καντέ, Βύντρα, Σπυρόπουλος, Ζιλμπέρτο, Χριστοδουλόπουλος (82' Μαυρίας), Κατσουράνης, Γκοβού (76' Καραγκούνης), Λέτο, Σισέ

Είπαν

Τάκης Λεμονής: "Δεν θέλω να μιλήσω για τη φάση του πέναλτι. Δεν θέλω να ασχολούμαι με τους διαιτητές. Το 1-1 κόντρα σε μια ομάδα σαν τον Παναθηναϊκό δεν είναι κακό, αλλά βάσει εικόνας μπορώ να πω πως είμαι δυσαρεστημένος. Κάναμε καλή προσπάθεια και αξίζαμε κάτι περισσότερο. Δουλεύουμε αρκετά πράγματα και έχουμε κάτι διαφορετικό στην επίθεσή μας. Η γρήγορη ισοφάριση μας επηρέασε. Θα μπορούσε να εξελιχθεί αλλιώς το παιχνίδι. Μπορούμε να βελτιωθούμε ακόμα περισσότερο. Έχουμε πολύ δουλειά μπροστά μας και δυστυχώς ο χρόνος πιέζει, το ίδιο και τα αποτελέσματα. Σε αυτό το πρωτάθλημα είναι πολλές οι ομάδες που δεν μπορούν να είναι ήσυχες. Είναι παράξενο πρωτάθλημα. Τη μία είσαι κοντά στην Ευρώπη, την άλλη είσαι κοντά στον υποβιβασμό"

Σίτο Ριέρα: "Δεν μπορώ να πω τίποτα για τον διαιτητή. Ωστόσο θεωρώ ότι έπαιξε ρόλο στη διαμόρφωση του αποτελέσματος. Ήταν καλός ο Πανιώνιος σήμερα και άξιζε τη νίκη. Δεν είμαι χαρούμενος από το αποτέλεσμα .Στην αρχή ήμαστε καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό. Μετά το γκολ νιώσαμε κουρασμένοι και πέσαμε αλλά γενικά ήμασταν καλύτεροι από τον Παναθηναϊκό".

Φανούρης Γουνδουλάκης: "Αν μας έλεγαν πριν από το ματς ότι θα παίρναμε έναν βαθμό κόντρα στον Παναθηναϊκό θα ήμασταν ικανοποιημένοι. Όμως βάσει της εικόνας που παρουσιάσαμε θέλαμε κάτι παραπάνω. Επρεπε κάποια στιγμή να παίξουμε καλά και να πάρουμε αποτελέσματα. Χρειαζόμαστε όμως διάρκεια. Είναι φανερό ότι οι προσθήκες μας βοήθησαν αλλά κι εμείς οι υπόλοιποι ανεβάσαμε την απόδοσή μας κι έχουμε ένα καλό σύνολο. Όμως χρειάζεται μεγάλη και συνεχή προσπάθεια".

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Τα πράγματα ήταν δύσκολα όταν ήρθα. Μετά μειώσαμε τη διαφορά, στη διάρκεια του πρωταθλήματος κάναμε μία σειρά αγώνων με νίκες. Σήμερα ήταν ένας δύσκολος αγώνας. Ο Πανιώνιος απέδειξε ότι είναι μια καλή ομάδα και εμείς δεν παίξαμε καλά. Δεχτήκαμε ένα γκολ και στη συνέχεια είχαμε ευκαιρίες να σκοράρουμε, αλλά δεν τα καταφέραμε και μείναμε στην ισοπαλία. Χάσαμε δύο πόντους, όμως ο Παναθηναϊκός δεν είναι εκτός διεκδίκησης. Τα πράγματα είναι πιο δύσκολα, αλλά ως πρωταθλητές, ως μεγάλη ομάδα, πρέπει να παίξουμε όλους τους αγώνες με στόχο τη νίκη. Μαθηματικά είναι δύσκολο, αλλά οφείλουμε να συνεχίσουμε".

Νίκος Σπυρόπουλος: "Δεν παίξαμε όσο καλά έπρεπε και μας έλειψε το γκολ για τη νίκη. Ο Ολυμπιακός έχει μεγάλη διαφορά. Αλλά εμείς θα κάνουμε ένα σερί νικών και θα περιμένουμε στραβοπάτημα του για να μειώσουμε".

Ζαν-Αλέν Μπουμσόνγκ: "Είμαι απογοητευμένος από το σημερινό αποτέλεσμα. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να τα δίνουμε όλα σε κάθε παιχνίδι και στο τέλος θα δούμε τι θα γίνει. Φοράμε τη φανέλα του Παναθηναϊκού και πρέπει να τα δίνουμε όλα για την ομάδα και την ιστορία της.  Η πίεση έχει φύγει από πάνω μας, πρέπει να ευχαριστηθούμε τη συνέχεια και στο τέλος θα δούμε τι θα καταφέρουμε".

Αλέξης Τζόρβας: "Δεν έχει να κάνει με το πόσο παλέψαμε ούτε αν χάσαμε πάλι ένα ημίχρονο όπως στο προηγούμενο ματς, απλά σήμερα αντιστραφήκανε. Χάσαμε δύο βαθμούς και πλέον είμαστε στο -7 και έχουμε το ντέρμπι με τον πρώτο στην έδρα του. Εχουν δυσκολέψει πολύ τα πράγματα, αλλά δεν έχει κριθεί τίποτα, υπάρχουν τόσες αγωνιστικές. Όμως ήταν μια σημαντική απώλεια. Στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε σωστό προσανατολισμό στον αγωνιστικό χώρο. Στο δεύτερο παίξαμε όπως με την ΑΕΚ, αλλά ήμασταν αρκετά άτυχοι, είχαμε δοκάρια, ευκαιρίες, μπορούσαμε και με ένα ημίχρονο να πάρουμε τη νίκη και 3 πολύτιμους βαθμούς. Όμως φαίνεται ότι  μας κυνηγάει και η ατυχία φέτος δεν μπορούμε να το αποφύγουμε όπως με την ΑΕΚ που δεχθήκαμε δύο απίθανα γκολ. Σήμερα δεν βοηθηθήκαμε από την τύχη για να πάρουμε τη νίκη. Είναι πολύ δύσκολο το πρόγραμμα. Η ανατροπή μπορεί να γίνει αν αρχίζουμε να παίζουμε δυνατά και έχουμε σταθερή απόδοση όπως αυτή του δεύτερου ημιχρόνου. Αν δείχνουμε τέτοιο πρόσωπο δε θα θεωρήσουμε άσχημες τις πιθανότητες. Ωστόσο τα περιθώρια έχουν στενέψει πάρα πολύ. Οποιαδήποτε απώλεια θα μας φέρει πολύ πίσω. Πρέπει να κάνουμε πραγματικό πρωταθλητισμό. Δεν έχουμε άλλη επιλογή, ελπίζουμε σε στραβοπάτημα του αντιπάλου και να κερδίσουμε όλα τα παιχνίδια. Δεν έχουμε άλλη επιλογή".