Έχανε 0-1 και με Μπέτο, Λεάλ κέρδισε 2-1

Ο Εργοτέλης νίκη-ανατροπή με Καβάλα

Ο Εργοτέλης εκμεταλλεύτηκε σ' ένα ακόμη παιχνίδι τον παράγοντα-έδρα και αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ (21' Ονουάτσι), ανέτρεψε την κατάσταση κερδίζοντας με 2-1 την Καβάλα. Ο Μπέτο ισοφάρισε συο 44', ο Λεάλ έβαλε το νικητήριο με πέναλτι στο 72'. Η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου είναι αήττητη στα τελευταία 6 ματς στο Παγκρήτιο με 4 νίκες και 2 ισοπαλίες.

Ο Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, αλλά δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί δύο καλές στιγμές που είχε με τον Λετονό Μάρις Βερπακόφσκις και μάλιστα στην πρώτη ευκαιρία της Καβάλας έμεινε και πίσω στο σκορ. Ο Μπέντζαμιν Ονουάτσι, πρώτος σκόρερ της ομάδας του Χένρικ Κάσπερτσακ με 10 γκολ, εκμεταλλεύτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Αμπντούν και έκανε το 1-0.

Από κει και πέρα ο Εργοτέλης προσπάθησε να ισοφαρίσει και τα κατάφερε στο καλύτερο δυνατό σημείο. Το γκολ του Μπέτο στο 44’ έδωσε ώθηση στους γηπεδούχους, οι οποίοι στο δεύτερο ημίχρονο κυριάρχησαν και θα μπορούσαν να σημειώσουν κι άλλα τέρματα με βάση την εικόνα τους.

Πλέον, ο Εργοτέλης, που έχει 5 νίκες και 2 ισοπαλίες στα 7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια του, έπιασε στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα την Καβάλα και κάνει δικαιολογημένα όνειρα για πλέι οφ και έξοδο στην Ευρώπη.

Αμέσως μετά το τέλος του αγώνα ο ιδιοκτήτης της Κρητικής ομάδας Απόστολος Παπουτσάκης ανακοίνωσε πριμ στους παίκτες του που θα φτάνει τις 15.000 ευρώ.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα. Μετά το σουτ του Βερμπακόφσκις η μπάλα κόντραρε, άλλαξε τροχιά και ο Γκαλίνοβιτς με ωραία επέμβαση κράτησε το 0-0.
15’ Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με τον Βερμπακόφσκις να πιάνει την κεφαλιά από εξαιρετική θέση έπειτα από το γύρισμα του Χίμπλινγκερ, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ.
21’ ΓΚΟΛ (0-1): Η Καβάλα έφυγε στην κόντρα και άνοιξε το σκορ. Ο Αμπντούν βρήκε εξαιρετικά τον Ονουάτσι κι εκείνος νίκησε τον Δασκαλάκη.
43’ Ο Μπέτο εκτέλεσε το φάουλ με πολύ δύναμη, σωστή αντίδραση από τον Γκαλίνοβιτς.
44’ ΓΚΟΛ (1-1): Ο Ρομάνο έκανε την μπαλιά για τον Μπέτο, ο οποίος με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1 για τον Εργοτέλη.
48’ Ο Ρομάνο έπιασε ωραίο σουτ έπειτα από την πάσα του Ρουμπάκη, αλλά ο Γκαλίνοβιτς πετάχτηκε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ.
60’ Ο Ρουμπάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Μπέτο από καλή θέση έπιασε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
71’ Ο Λεάλ κάνει ωραία ντρίπλα πάνω στον Σιόντη, ο οποίος τον ανατρέπει και ο Θάνος δίνει σωστά το πέναλτι.
72’ ΓΚΟΛ (2-1): Ο Λεάλ εκτέλεσε το πέναλτι, νικώντας τον Γκαλίνοβιτς.
76’ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη να «κλειδώσει» το ματς, καθώς ο Μπούντιμιρ δεν κατάφερε να νικήσει σε καθαρό τετ α τετ τον Γκαλίνοβιτς.
85’ Ο Λεάλ έκανε τη σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Ρομάνο που δεν μπόρεσε με κεφαλιά να σκοράρει, καθώς ο Τόμασιτς έδιωξε την μπάλα πάνω στη γραμμή.
89’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Τόμασιτς δέχθηκε δεύτερη κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία και αποβλήθηκε.

ΣΚΟΡΕΡ: 45’ Μπέτο, 72’ πέν. Λεάλ - 21’ Ονουάτσι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Θάνος (Γρεβενών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ορφανός, Ρουμπάκης, Δασκαλάκης - Σιόντης, Τόμασιτς, Ντουγκλάο
ΚΟΚΚΙΝH: Τόμασιτς (2η κίτρινη, 89’)

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Βίσιο, Χίμπλινγκερ, Σασιασβίλι, Ζούνιορ, Ολίσε, Μπέτο (64’ Ορφανός), Ρομάνο (94’ Κυριακίδης), Βερπακόφσκις (56’ Λεάλ), Μπουντιμίρ
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς. Περτζέλ (79’ Ογκμπέτσε), Πετκάκης (46΄Σιόντης), Τόμασιτς, Ντουγκλάο, Ντιρόκ, Ντιέ, Αμπντούν, Ονουάτσι, Ρίος (75’ Περεϊρίνια), Νικουλάε

Είπαν:

Νίκος Καραγεωργίου: «Εγινε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι από δύο καλές ομάδες. Και οι δύο ήθελαν το ματς, καθώς βρίσκονται στην ίδια βαθμολογική θέση. Κέρδισε η ομάδα που ήταν καλύτερη, κι αυτή ήταν ο Εργοτέλης. Αν ήμασταν πιο αποτελεσματικοί, θα πετυχαίναμε μεγαλύτερη νίκη. Κι εννοώ σε σκορ, γιατί γενικά είναι μια μεγάλη νίκη για την ομάδα μας. Όμως κάθε νίκη είναι τρεις βαθμοί και τίποτα παραπάνω. Έχουμε ακόμα πολλά παιχνίδια, για να φέρουμε τον Εργοτέλη σε υψηλότερες θέσεις.

Υπάρχουν ομάδες με καλύτερη δυναμική από εμάς σε πολλά επίπεδα. Εμείς κάνουμε περιορισμένες σκέψεις. Εχουμε πολλά δύσκολα παιχνίδια μπροστά μας. Αυτή τη στιγμή οι βαθμοί μας δίνουν την άνεση να κοιτάμε με αισιοδοξία τον βαθμολογικό πίνακα».

Χένρικ Κάσπερτσακ: «Σήμερα η Καβάλα είχε δύο διαφορετικά ημίχρονα. Το πρώτο ήταν καλό για εμάς και μπορούσαμε να σημειώσουμε δεύτερο γκολ. Εκμεταλλευτήκαμε λάθος τις κόντρα επιθέσεις. Στο δεύτερο αναγκαστήκαμε να αλλάξουμε την οργάνωσή μας, λόγω του τραυματισμού του Πετκάκη. Ο Εργοτέλης δημιούργησε περισσότερες ευκαιρίες και πίεσε περισσότερο. Υπήρξε λάθος εκτίμηση στη φάση του πέναλτι από τον παίκτη μας. Το δεύτερο 45λεπτο ήταν κακό για την Καβάλα. Πριν από το παιχνίδι πιστεύαμε ότι μπορούσαμε να πάρουμε περισσότερα πράγματα, όμως έτσι όπως εξελίχθηκε θέλαμε τον βαθμό. Πλέον κοιτάμε τη συνέχεια».