Ισοπαλία 0-0 στο Καυταντζόγλειo

Σε μπελάδες Ηρακλής και Αστέρας Τρίπολης

Ισόπαλο χωρίς γκολ έληξε το παιχνίδι ανάμεσα σε Ηρακλή και Αστέρα Τρίπολης στο Καυταντζόγλειο, ένα αποτέλεσμα που δεν αφήνει ικανοποιημένη καμία από τις δύο ομάδες. Ο Ηρακλής υπολόγιζε στους 3 βαθμούς για να σωθεί ουσιαστικά και να αρχίσει ίσως να σκέφτεται τα πλέι οφ, ενώ οι Αρκάδες, που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν καλύτεροι, απέχουν πλέον δύο βαθμούς από τη σωτηρία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση, αφού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για το θάνατο του πρώην προέδρου της ομάδας και άλλοτε δημάρχου Θεσσαλονίκης, Ντίνου Κοσμόπουλου, ενώ οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια. Ο Αστέρας μπήκε δυνατά και προσπάθησε να αιφνιδιάσει τους γηπεδούχους, όμως ο Ελευθερόπουλος ήταν σταθερός. Η μεγαλύτερη φάση του αγώνα ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Παπάζογλου εκμεταλλεύτηκε το μεγάλο λάθος του Κατσαμπή και βγήκε στο τετ α τετ με τον τερματοφύλακα του Ηρακλή, ο οποίος βγήκε νικητής.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό στο πρώτο, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα και 7 κάρτες. Ο διαιτητής έχασε τον έλεγχο και ενώ είχε μοιράσει κίτρινες για μικρότερη αφορμή, δεν παρατήρησε τους Παπαστεργιανό και Μπαστία στο 42', όταν ήρθαν στα χέρια και αναγκάστηκε να μπουν οι συμπαίκτες τους στη μέση για να τους χωρίσουν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Αστέρας βλέποντας ότι δύσκολα θα καταφέρει να σκοράρει, θωράκισε το τέρμα του. Άλλωστε, η ομάδα του Μάκη Χάβου ήταν αλάνθαστη αμυντικά και ο Ντεγκρά δεν απειλήθηκε ουσιαστικά σε κανένα σημείο του αγώνα.

5' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ροζέριο Μάρτινς, ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε σταθερά
6' Λάθος του Κατσαμπή, ο Παπάζογλου έκλεψε και προσπάθησε να πλασάρει τον Ελευθερόπουλο, ο οποίος αρχικά απέκρουσε και στη συνέχεια μάζεψε την μπάλα
9' Εκτέλεση κόρνερ του Μάρα, ο Παπαστεριανός έπιασε γυριστή κεφαλιά αλλά ο Ντεγκρά μπλόκαρε
18' Εκτέλεση φάουλ του Ουριμπάρι, ο Ελευθερόπουλος προσπάθησε να διώξει, ο Παπάζογλου διεκδίκησε την μπάλα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ηρακλή κατάφερε να μαζέψει την μπάλα
40' Ο Αρσενίεβιτς απέφυγε ωραία τον Κατσαμπή κι έκανε το πλασέ, όμως αυτό δεν ήταν δυνατό, και ο Ελευθερόπουλος μπλόκαρε εύκολα
45' Ο Γιάκομπ βρήκε ωραία τον Μάρα, αλλά το σουτ του από καλή θέση ήταν απελπιστικά άστοχο
49' Χαμηλή σέντρα του Ζερκά, ο Ορόθκο έβαλε την προβολή κι έδιωξε προ του Σολτάνι, που ετοιμαζόταν σουτάρει από το ύψος του πέναλτι
53' Χαμηλή μπαλιά του Αρσενίεβιτς, ο Παπάζογλου δεν μπόρεσε να βρει την μπάλα, η οποία έφτασε στον Καρέρα, αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Ελευθερόπουλος
56' Ο Παπαστεριανού προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Ντεγκρά, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ
58' Κεφαλιά του Κατσαμπή από κοντά, ο Ντεγκρά μπλόκαρε
78' Ο Καϊτά είδε τον Ντεγκρά εκτός θέσης και σούταρε από μακριά, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ άουτ

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μ.Τσινιάρης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χοσέμι, Πίτου Γκαρσία, Κατσαμπής, Σολτάνι, Ρόμπλες - Ουριμπάρι, Μπαστία, Καρέρα, Παπάζογλου, Φυτανίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής, Πάμπλο Λίμα, Κατσαμπής, Χοσέμι, Παπαστεργιανός (86' Ρόμπλες), Πίτου Γκαρσία, Μάρα (56' Επαλέ), Ζερκά, Σολτάνι (74' Καϊτά), Γιάκομπ
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Μπαρτολίνι, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Λαδάκης, Μπαστία, Αρσενίεβιτς (84' Ρουμπίλ), Ροζέριο Μάρτινς (92' Μαρσέλο), Καρέρα (67' Ουντότζι), Παπάζογλου

Είπαν

Γιώργος Παράσχος: "Πολύ κλειστό παιχνίδι. Από τα πρώτα λεπτά είχαμε μια αδικαιολόγητη νευρικότητα. Προετοιμαστήκαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα σκληρή αλλά δεν μας βγήκε τίποτα απέναντι σε μια ομάδα που έπαιζε κλειστά. Ασχοληθήκαμε με τον διαιτητή και τις κάρτες που έδειχνε με  αποτέλεσμα να αποπροσανατολιστούμε.. Δεν μπορούσαμε να κυκλοφορήσουμε την μπάλα και να δημιουργήσουμε φάσεις. Αναζητούσαμε συνεχώς το κεφάλι του Γιάκομπ. Δεν κατορθώσαμε να συνεχίσουμε την καλή εμφάνιση στις Σέρρες. Εκτός έδρας πιστεύω ότι θα πάμε καλά. Εντός όμως χρειαζόμαστε βελτίωση όταν παίζουμε με ομάδες που παίζουν  κλειστά. Κάναμε αρκετά λάθη. ΟΙ αμυντικοί δεν μετέφεραν σωστά την μπάλα μπορεί να μας έλειπε και ο Ντάνι ένας παίκτης που το κάνει αυτό. Δεν πιστεύω ότι θα κινδυνέψει η ομάδα μου. Θεωρώ ότι όποια ομάδα μαζέψει 34 βαθμούς και πάνω θα παραμένει στην κατηγορία".

Μάκης Χάβος: "Προετοιμαστήκαμε όλη την εβδομάδα για να πάρουμε το παιχνίδι. Ξέραμε ότι θα ήταν δύσκολο παιχνίδι, καθώς ο Ηρακλής προερχόταν από μια επιτυχία. Αν κέρδιζε και σήμερα θα ήταν πιο άνετος. Ήμασταν πολύ καλά διαβασμένοι, όπως δείχνουν και τα στατιστικά στοιχειά. Αμυντικά μόνο μια φάση με τον Γιάκομπ μας δημιούργησε ο Ηρακλής. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τρεις μεγάλες ευκαιρίες και στο δεύτερο μέρος άλλες δύο ευκαιρίες δημιουργήσαμε, όμως το ποσοστό ευστοχίας δεν ήταν καλό. Μας λείπει το γκολ και αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί τις φάσεις της κάνουμε. Ό,τι παίρνεις είναι καλό εκτός έδρας και στην έδρα μας να πάρουμε τα παιχνίδια που πρέπει για την παραμονή μας. Να εκμεταλλευτούμε την έδρα παίζοντας μπάλα και να πάρουμε τα αποτελέσματα που θέλουμε. Το μάξιμουμ παραμονής για όλες τις ομάδες είναι οι 35 βαθμοί".