3-0 τον Ατρόμητο στα Πηγάδια

Θύμισε παλιές καλές ημέρες η Skoda Ξάνθη

Στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση η Ξάνθη επικράτησε με 3-0 του Ατρομήτου και έκανε σημαντικό βήμα για την παραμονή της στην κατηγορία. Ο Αντεφέμι (48’) άνοιξε το σκορ, ο Καζάκης (83’) έκανε το 2-0 και ο Πόι (89’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Πολύ καλό το πρώτο 45λεπτο, όμως χωρίς γκολ. Γρήγορος ρυθμός, με καλές ευκαιρίες και από τις δύο πλευρές και ιδιαίτερα για τη γηπεδούχο Skoda Ξάνθη, η οποία θα μπορούσε να έχει ανοίξει το σκορ σε τρεις περιπτώσεις.

Ό,τι δεν κατάφερε στα πρώτα 45 λεπτά το μπόρεσε στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, που κατάφερε να σκοράρει 3 γκολ, τη στιγμή που ως τώρα είχε εντός έδρας μόλις 8 γκολ. Ο Νιγηριανός Ολουμπάγιο Αντεφέμι, που ήταν αμφίβολος καθώς επέστρεψε την Παρασκευή μετά τις υποχρεώσεις που είχε με την Εθνική του ομάδα, πέτυχε το πρώτο του φετινό γκολ στο 48’.

Το πρώτο γκολ φέτος πέτυχε και ο Βλάσης Καζάκης στην τρίτη του μόλις συμμετοχή (αποκτήθηκε από τον Πανθρακικό τον Ιανουάριο) με την Ξάνθη. Το αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Αργεντινός Μάουρο Πόι, που βρήκε δίχτυα για τέταρτη φορά φέτος.

Ο Ατρόμητος είχε δύο «καθαρές» ευκαιρίες, μία στο πρώτο ημίχρονο για να προηγηθεί και άλλη μία για να ισοφαρίσει σε 1-1, όμως σε γενικές γραμμές ήταν κατώτερος των προσδοκιών και έχασε δίκαια.

Το φιλμ του αγώνα:

10’ Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ανήκει στην Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο έκανε ωραία ενέργεια και το σουτ, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
12’ Μετά από το κόρνερ ο Αναστασάκος έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Γκσπούρνινγκ μπλόκαρε τη μπάλα.
13’ Σουτ από τον Σουάνη από καλή θέση, άστοχο.
17’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Μαρσελίνιο έβγαλε κατά λάθος τετ α τετ τον Σουάνη (πήγαινε για σουτ και του βγήκε ασίστ), αλλά ο Έλληνας επιθετικός δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ιτάνζ.
28’ ΔΟΚΑΡΙ: Μετά τη σέντρα του Μαρσελίνιο, ο Σουάνης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας, η οποία κόντραρε στον Μελισσά, πριν καταλήξει στο δοκάρι του Ιτάνζ.
33’ Εξαιρετική ευκαιρία για τον Ατρόμητο, καθώς ο Αναστασάκος από πολύ κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Γκσπούρνινγκ.
48’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Βάλλας έστρωσε την μπάλα στον Σουάνη, εκείνος γύρισε τη μπάλα στην καρδιά της άμυνας του Ατρομήτου και ο Αντεφέμι από κοντά, σε άδεια εστία, έκανε το 1-0.
73’ Εκπληκτική ευκαιρία για τον Σαγκανόφσκι, ο οποίος δεν μπόρεσε στο τετ α τετ να νικήσει τον Γκσπούρνινγκ.
75’ Ο Κατόνγκο χάνει σημαντική ευκαιρία, καθώς προσπάθησε να περάσει τον Ιτάνζ και να πλασάρει σε άδειο τέρμα, αλλά ο Αφρικανός γκολκίπερ του πήρε τη μπάλα.
83’ ΓΚΟΛ (2-0): Ο Μπόατενγκ έκανε ωραία μπαλιά και ο Καζάκης πλάσαρε, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του.
89’ ΓΚΟΛ (3-0): Ωραία επίθεση της Ξάνθης που κατέληξε σε γκολ. Ο Μπόατενγκ βρήκε τον Κατόνγκο, εκείνος γύρισε ωραία την μπάλα και ο Πόι από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 3-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 48’ Αντεφέμι, 83' Καζάκης, 89' Πόι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σπάθας (Πειραιά)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σουάνης, Καζάκης, Κωστούλας – Σφακιανάκης, Σαμπού, Τάτος

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνιγνκ, Κομεσίδης, Στιούαρτ, Βάλλας, Κωστούλας, Μπόατενγκ, Αντεφέμι, Μαρσελίνιο (70’ Καζάκης), Κιντάνα (61’ Κατόνγκο), Πόι, Σουάνης (80’ Γκλέισον).
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Νάστος, Μελισσάς (54’ Σαρμιέντο), Μπαζίνσκι, Σαμπού (79’ Μπρίτο), Νεμπεγλέρας, Σφακιανάκης, Σαγκανόφσκι, Τάτος, Καμαρά (65’ Φαβάλι), Αναστασάκος.

Είπαν:

Νίκος Παπαδόπουλος: «Στο πιο σημαντικό ματς της χρονιάς οι παίκτες μου έδειξαν χαρακτήρα, είχαν πάθος και δύναμη. Νομίζω ότι κάναμε και την καλύτερη εμφάνισή μας στη φετινή σαιζόν. Είναι σημαντικό ότι ήταν εντός έδρας γιατί δείξαμε στον κόσμο μας ότι είμαστε καλή ομάδα. Τον ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά του και θέλω να ζητήσω από τους φιλάθλους μας να μας βοηθήσουν και στο επόμενο σημαντικό παιχνίδι. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου που ήταν όλοι σε πολύ καλή μέρα. Κάναμε πολλές ευκαιρίες και πετύχαμε τρία γκολ. Συγχαρητήρια και πάλι».

Γιώργος Δώνης: «Σήμερα ο Ατρόμητος ήταν μία κακή ομάδα και δίκαια χάσαμε από την SKODA ΞΑΝΘΗ. Πρέπει να βελτιώσουμε την απόδοσή μας και αρκετοί παίκτες μας πρέπει να επανέλθουν στην γνωστή καλή τους απόδοση για να επιστρέψουμε στα θετικά αποτελέσματα. Δεν έχω κάτι άλλο να πω, η SKODA ΞΑΝΘΗ ήταν ανώτερη και ήταν μία εύκολη νίκη γι’ αυτή».