Παλικαρίσια νίκη (2-1) στο AEL FC Arena

Ευρώπη βλέπει ο Βόλος, Β' Εθνική βλέπει η Λάρισα

Με 2 γκολ του Μπρέσκα

Δύο γκολ του Μάριο Μπρέσκα μέσα σε 4 λεπτά (60', 63') οδήγησαν τον Ολυμπιακό Βόλου σε μεγάλη εκτός έδρας νίκη (2-1) επί της Λάρισας, στο θεσσαλικό ντέρμπι. Ο Τουμέρ Μετίν μείωσε για τους «βυσσινί» με εκτέλεση πέναλτι (74'), όμως τελικά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς, που τους φέρνει σε τροχιά Ευρώπης. Όλο και πιο δύσκολη η παραμονή στη Σούπερ Λίγκα για την ΑΕΛ.

Η μία ομάδα παλεύει για τη σωτηρία της και η άλλη για την έξοδο στην Ευρώπη, όμως στα ντέρμπι ελάχιστη σημασία έχει η δυναμικότητα και η φόρμα, αφού προέχει το πάθος. Αυτό υπήρχε και με το παραπάνω, όπως και τα σκληρά μαρκαρίσματα, κάτι που αποδεικνύεται από τις 13 συνολικά κίτρινες κάρτες.

Η ένταση ήταν εμφανής και στις εξέδρες. Πριν την έναρξη του αγώνα, οι οπαδοί της ΑΕΛ πέταξαν τρείς... κότες στον αγωνιστικό χώρο, τις οποίες "συνέλαβαν" οι υπεύθυνοι ασφαλείας του ΑΕL FC Arena. Στο 11' ο διαιτητής Τριτσώνης διέκοψε το παιχνίδι για πέντε λεπτά, ζητώντας να κατέβει χυδαίο πανό, ενώ παράλληλα περίπου 10 οπαδοί της Λάρισας είχαν κατέβει από τις εξέδρες στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου, αλλά απομακρύνθηκαν. Το εν λόγω πανό έφερε ένα σκίτσο απεικόνιζε τον πρόεδρο της ΠΑΕ Ολυμπιακός, Β.Μαρινάκη, τον πρόεδρο του Ολυμπιακού Βόλου, Α.Μπέο, και έναν διαιτητή, σε ...σεξουαλικές στάσεις. Ο πρόεδρος της ΠΑΕ ΑΕΛ, Κ.Πηλαδάκης φάνηκε ιδιαίτερα ενοχλημένος και ζήτησε να κατέβει το πανό.

Στο 28ο λεπτό η Λάρισα διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, όμως το ριπλέι, αν και το πλάνο δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, φάνηκε να δικαιώνει τον διαιτητή, αφού ο Ντολεζάι δεν πρέπει να έχει ακουμπήσει τον Τσιμπάμπα. Λάθος έκανε ο βοηθός του Τριτσώνη στο 45', όταν ακυρώθηκε λανθασμένα γκολ του Ολυμπιακού Βόλου, με τον Ουμπίδες να καλύπτεται όταν η μπάλα έφυγε από τα πόδια του Μαρτίν. Εκτός του ακυρωθέντος γκολ, οι Βολιώτες έχασαν κι άλλες μεγάλες φάσεις, και αδικούνταν από το 0-0 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Λάρισα μπήκε δυνατά, αλλά ο Γιακούποβιτς βρέθηκε ξανά σε μεγάλη μέρα και μέσα σε τέσσερα λεπτά, από το 53' μέχρι το 56', έκανε τρεις σημαντικότατες αποκρούσεις. Αντίθετα, ο συνάδελφός του, ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ, Καμίλ Τσοντοφάλσκι, ήταν μοιραίος για την ομάδα του. Στο 60' δεν άφησε τον Νταμπίζα να βγει προς την μπάλα, έκανε κακή έξοδο και η μπάλα έφτασε στον Μπρέσκα, τον κορυφαίο παίκτη του γηπέδου, που δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Σλοβάκος έδειξε την κλάση του, όταν πέρασε στο σπριντ τον Αμπουμπακάρι, πριν πλασάρει ιδανικά τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ και πρώην συμπαίκτη του στην εθνική ομάδα της Σλοβακίας. Το μόνο που κατάφερε η Λάρισα ήταν να μειώσει με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Τουμέρ Μετίν στο 74'.

6' Σουτ του Ρομέου, η μπάλα κόντραρε στον Τσιμπάμπα και πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Γιακούποβιτς
11' Πεντάλεπτη διακοπή του αγώνα, όταν ο διαιτητής ζήτησε να κατέβει πανό με υβριστικό περιεχόμενο, ενώ παράλληλα οπαδοί της ΑΕΛ βρίσκονταν στον περιβάλλοντα χώρο του γηπέδου
14' Ο Μόνχε βρήκε χώρο και σούταρε από μακριά, αλλά ο Τσοντοφάλσκι μπλόκαρε
20' Μακρινό σουτ του Μετίν, ο Γιακούποβιτς έδιωξε σε κόρνερ
27' Γλυκιά σέντρα του Μπρέσκα, ο Μαρτίν με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ
28' Πέναλτι ζήτησαν οι γηπεδούχοι για ανατροπή του Τσιμπάμπα από τον Ντολεζάι. Από το ριπλέι δεν φαίνεται να υπάρχει επαφή
34' Αντεπίθεση για τον Ολυμπιακό Βόλου, ο Μπρέσκα με ωραίο σπριντ έφτασε έξω από την περιοχή, γύρισε στον Μόνχε που πλάσαρε τον Τσοντοφάλσκι, αλλά η μπάλα κατέληξε βασανιστικά άουτ
40' Μακρινό σουτ του Ρομέου, η μπάλα έφυγε άουτ
45' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Μαρτίν βρήκε με πολύ όμορφη κάθετη μπαλιά τον Ουμπίδες, ο οποίος νίκησε τον Τσοντοφάλσκι, αλλά ο διαιτητής Τριτσώνης παρασύρθηκε από τον βοηθό του και σφύριξε λανθασμένα οφσάιντ
53' Σέντρα του Ουμπίδες, ο Μόνχε έπιασε την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ
55' Νέο μακρινό σουτ του Ρομέου, ο Γιακούποβιτς πάλι μπλόκαρε άνετα
56' Ωραία ενέργεια του Κούλιτς, όμως αντί να δώσει στον αμαρκάριστο Μετίν σούταρε και ο Γιακούποβιτς μπλόκαρε
57' Νέα απόκρουση του Γιακούποβιτς, σε σουτ του Τσιμπάμπα από πλάγια θέση
58' Πάλι σούταρε από μακριά ο Ρομέου, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ
60' ΓΚΟΛ (0-1): Μεγάλο λάθος του Τσοντοφάλσκι, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει τη σέντρα του Άλβαρες έχασε την μπάλα από τον Μαρτίν και ο Μπρέσκα (από οριακή θέση οφσάιντ) σε άδειο τέρμα δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει
63' ΓΚΟΛ (0-2): Πάσα του Ουμπίδες στον Μπρέσκα, ο Σλοβάκος πέρασε τον Αμπουμπακάρι και πλάσαρε καταπληκτικά τον Τσοντοφάλσκι
66' Σέντρα του Βενετίδη, ο Μετίν δεν έπιασε καλά το αριστερό πλασέ και έστειλε την μπάλα άουτ
73' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Ουμπίδες ανέτρεψε τον Βενετίδη και ο διαιτητής έδειξε σωστά το σημείο του πέναλτι
74' ΓΚΟΛ (1-2): Ο Τουμέρ Μετίν ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
84' Νέα διακοπή του αγώνα, λόγω ρίψης κροτίδων από οπαδούς της ΑΕΛ

ΣΚΟΡΕΡ: 74' πεν. Μετίν - 60', 63' Μπρέσκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σ. Τριτσώνης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Βενετίδης, Αμπουμπακάρι, Κολοβέτσιος, Ρομέου, Ρέντζας, Μελίσσης, Μετίν - Μπρέσκα, Καπετάνος, Σανκαρέ, Μαρτίν, Ούμπίδες, Άλβαρες

ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Τσοντοφάλσκι, Μελίσσης, Βενετίδης, Κολοβέτσιος, Νταμπίζας, Αμπουμπακάρι (70' Ρέντζας), Ρομέου, Σίμιτς (46' Κούλιτς), Μπλάζεκ, Μετίν, Τσιμπάμπα
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Σάκης Τσιώλης): Γιακούποβιτς, Ζαραδούκας, Ζέλεσι, Σανκαρέ, Ντολεζάι, Άλβαρες, Μόνχε, Μπρέσκα (75' Τομάς), Καπετάνος (88' Ρόκας), Ουμπίδες, Μαρτίν (92' Ροντρίγκες)

Είπαν:

Νίκος Κωστένογλου: "Ξεκινήσαμε καλά. Είχαμε τη δυνατότητα να προηγηθούμε με καθαρό πέναλτι που δεν μας δόθηκε. Στο δεύτερο ημίχρονο προσπαθήσαμε ν’ αλλάξουμε τον τρόπο παιχνιδιού μας. Να γίνουμε πιο πιεστικοί. Δεχτήκαμε το πρώτο γκολ, το οποίο έγινε από θέση οφσάιντ και το δεύτερο από δικό μας τραγικό λάθος. Εκεί ακριβώς κρίθηκε το παιχνίδι. Στις λεπτομέρειες αυτές... Βρισκόμαστε σε δύσκολη θέση. Από εδώ και πέρα θα πρέπει να προχωρήσουμε. Να κοιτάξουμε μπροστά… Έχουμε μια δύσκολη εβδομάδα μπροστά μας. Θα παλέψουμε όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος. Όταν χάνεις ευκαιρίες, κάνεις λάθη... Λογικό είναι... Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Βόλος δεν απείλησε ιδιαίτερα. Βρέθηκε εύκολα μπροστά στο σκορ. Το δεύτερο γκολ δεν μπαίνει ούτε σε ερασιτεχνικά πρωταθλήματα. Αυτό δεν σημαίνει, πάντως, ότι επιρρίπτω ευθύνες στους παίκτες μου".

Σάκης Τσιώλης: "Ήταν μια ακόμα σημαντική νίκη. Έφυγε ο πρώτος στόχος της ομάδας ,που ήταν η παραμονή. Αν και χρειαζόμαστε μαθηματικά ακόμα μερικούς βαθμούς. Βρισκόμαστε στην πέμπτη θέση, συνεχίζουμε στο Κύπελλο. Είναι μια ιστορική στιγμή για μας, γιατί μπορεί ν’ αγγίξουμε το όνειρο. Στο σημερινό παιχνίδι οι δύο ομάδες είχαν πάθος, ρυθμό και ταχύτητα, όμως δεν υπήρχε ποιότητα. Είναι μια δύσκολη στιγμή για μένα. Αλλιώς φανταζόμουν την συμμετοχή μου σε αυτό τον αγώνα. Η ΑΕΛ μπορεί να μαζέψει 24 βαθμούς στα εναπομείναντα παιχνίδια. Εύχομαι να πάρει τους 15 που χρειάζεται για να σωθεί και θα πανηγυρίσω και εγώ μαζί τους. Στο πρώτο ημίχρονο είχαν μηδέν παθητικό και οι δύο ομάδες. Η ΑΕΛ έγινε πιο νευρική και ανέβηκε ψηλά. Η ομάδα μου βρήκε χώρους γι’ αντεπιθέσεις. Αυτό ακριβώς ήταν. Ο χώρος και ο τρόπος παιχνιδιού μας έκανε να κερδίσουμε".