Κατσουράνης, Βύντρα, Σισέ και Σκόκο τα γκολ

Με σούπερ Σισέ ο ΠΑΟ 3-1 την ΑΕΚ

Κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Παναθηναϊκός που κέρδισε με 3-1 μια φοβισμένη στο α' ημίχρονο και αναποτελεσματική στο δεύτερο ΑΕΚ. Τα γκολ των “πρασίνων” που μείωσαν ξανά στους 7 βαθμούς τη διαφορά από τον Ολυμπιακό, πέτυχαν οι Κατσουράνης (44'), Βύντρα (51') και ο κορυφαίος παίκτης του γηπέδου Σισέ που “κλείδωσε” τη νίκη στο 75'. Η ΑΕΚ μείωσε στο 58' με τον Σκόκο τον οποίο στα πρώτα 50 λεπτά κράτησε στον πάγκο ο Χιμένεθ.

Ο Χιμένεθ επέλεξε να κρατήσει στον πάγκο τον Νάτσο Σκόκο και έβαλε στην ενδεκάδα τον Μπαχά, ως μοναδικό προωθημένο, με τον Λυμπερόπουλο πίσω του ως περιφερειακό επιθετικό. Οι Μίτσελ και Λαγός δεν έπαιζαν στα "φτερά", αλλά συνέκλιναν περισσότερο προς τον άξονα, ώστε η παρουσία τεσσάρων παικτών σε μικρό χώρο να μπλοκάρει την ανάπτυξη του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, οι "πράσινοι" έβρισκαν χώρους, όχι από τα πλάγια όπως θα ήταν το πιο λογικό, αλλά ακριβώς από το υπερφορτωμένο κέντρο, κυρίως λόγω των πολλών λαθών του Ντιοπ, ο οποίος ήταν αρνητικός στο διάστημα που αγωνίστηκε.

Ο διαιτητής θα μπορούσε να αφήσει τις δύο ομάδες με 10 παίκτες στο 42'. Ωστόσο, προτίμησε να μην δώσει κίτρινη κάρτα ούτε στον Ντιοπ, για επικίνδυνη προβολή στον Σιμάο (ακόμα και αν βρήκε την μπάλα), ούτε και στον Λέτο, ο οποίος διέσχισε φωνάζοντας το γήπεδο για να διαμαρτυρηθεί.

Τελικά, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να προηγηθεί σε ένα κομβικό σημείο, ακριβώς πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Για άλλη μία αγωνιστική το γκολ ήρθε από στημένη φάση, όταν ο Μανωλάς στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα συστημένη Σαριέγκι που βρήκε τον Κατσουράνη, ο οποίος σκόραρε εις βάρος της παλιάς του ομάδας και δεν πανηγύρισε.

Ο Χιμένεθ έβαλε στο παιχνίδι τον Σκόκο με σκοπό να κάνει την ομάδα του πιο επιθετική, όμως πριν καλά καλά πατήσει χορτάρι ο Αργεντινός, έγινε το 2-0. Ο Σισέ έκανε κούρσα πενήντα μέτρων, με τέσσερις αμυντικούς να είναι γύρω του και να μην πέφτουν στα πόδια του, γύρισε στον Βύντρα που νίκησε τον Σάχα, πετυχαίνοντας το δεύτερο φετινό του γκολ.

Λίγα λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ ξαναμπήκε στο παιχνίδι, με τη μαγική μπαλιά του Δέλλα και την ενέργεια του Σκόκο, που απέφυγε τον Σαριέγκι πριν πλασάρει τον Τζόρβα. Κάπου εκεί ξεκίνησε ένα καλό δεκαπεντάλεπτο του "δικεφάλου", ο οποίος έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Ο Σκόκο πέρασε στο ματς, αφού ο Μπαχά αποδείχθηκε λίγος, όμως δεν μπόρεσε να βάλει κάποιο γκολ. Και αφού δεν το έκανε η ΑΕΚ, ο Σισέ εκδικήθηκε. Ο Καντέ κέρδισε τις κόντρες από τους αμυντικούς της "Ένωσης" που έμοιαζαν να είναι αλλού και τροφοδότησε τον Σισέ. Ο Γάλλος δεν είχε πρόβλημα να σκοράρει και -όταν τρία λεπτά αργότερα αντικαταστάθηκε- γνώρισε την αποθέωση.

11' Μπάσιμο και σέντρα του Βύντρα από δεξιά, ο Σισέ έπιασε την κεφαλιά, μπλόκαρε ο Σάχα
12' Σουτ του Μίτσελ από καλή θέση, η μπάλα κοντράρεται και φεύγει κόρνερ
17' Ο Σάχα μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια σουτ από θέση μέσα αριστερά του Λέτο που στο ξεκίνημα του αγώνα είναι ο πιο δραστήριος παίκτης του Παναθηναϊκού
29' Πρώτη μεγάλη ευκαιρία, με τον Μπαχά από δεξιά να στρώνει στον Μίτσελ, στο δυνατό ευθύβολο σουτ του οποίου η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Τζόρβα.
32' Ο Σισέ (από πάσα του Καραγκούνη) έφυγε μόνο και υπό την πίεση του Δέλλα σούταρε και απέκρουσε σωτήρια σε κόρνερ με τα πόδια ο Σάχα
44' ΓΚΟΛ (1-0): Ο Σαριέγκι (μετά από απόκρουση του Μανωλά) τροφοδότησε με κεφαλιά τον αφύλαχτο Κατσουράνη που βρέθηκε σε θέση βολής και με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ
51' ΓΚΟΛ (2-0): Υποδειγματική αντεπίθεση του Παναθηναϊκού, ο Σισέ έκανε κατά μέτωπο κούρσα 50 μέτρων και ανάμεσα σε 3 αμυντικούς έβγαλε έξοχη ασίστ στον Βύντρα που μπήκε από δεξιά στην περιοχή της ΑΕΚ και πλάσαρε τον Σάχα.
54' Πάσα του Λέτο στον Σισέ που βγήκε τετ-α-τετ με τον Σάχα αλλά πλάσαρε άστοχα
57' Συνδυασμός του Σισέ με τον Χριστοδουλόπουλο, η μπάλα έφτασε στον Λέτο, αλλά το πλασέ του έσωσε ο Σάχα
58' ΓΚΟΛ (2-1): Γρήγορη αντεπίθεση της ΑΕΚ, ο Δέλλιας έβγαλε μία καταπληκτική μπαλιά 40 μέτρων, ο Σκόκο με εντυπωσιακό σπριντ έφτασε στην περιοχή του Παναθηναϊκού, απέφυγε το μαρκάρισμα του Σαριέγκι και μείωσε με ωραίο πλασέ
65' Σέντρα του Χριστοδουλόπουλου, ο Σάχα απομάκρυνε με τα δάχτυλα, η μπάλα έφτασε στον Σισέ, αλλά ο Σάχα έδιωξε σε κόρνερ
67' Σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπαχά πήρε την κεφαλιά, αλλά έστειλε την μπάλα άουτ
70' ΑΚΥΡΩΘΕN ΓΚΟΛ: Εκτέλεση κόρνερ, αναστάτωση στην άμυνα του Παναθηναϊκού, η μπάλα έφτασε στον Δέλλα που με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ήταν καθαρά σε θέση οφσάιντ
73' Σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπλάνκο έπιασε το σουτ στην κίνηση, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
75' ΓΚΟΛ (3-1): Ο Καντέ κέρδισε τις κόντρες, ανάμεσα σε τρεις παίκτες έβγαλε την μπαλιά στον Σισέ, ο οποίος με δυνατό μονοκόμματο σουτ νίκησε τον Σάχα
83' Σέντρα του Καράμπελα από αριστερά, ο Μπαχά έβαλε την προβολή, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ

ΣΚΟΡΕΡ: 44' Κατσουράνης, 51' Βύντρα, 75' Σισέ - 58' Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παμπορίδης (Κιλκίς)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σιμάο, Λέτο, Δημούτσος, Μίτσελ, Ντιόπ, Δέλλας

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλδο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Ιωαννίδης, Σαριέγκι, Καντέ, Σιμάο, Κατσουράνης, Καραγκούνης (92' Δημούτσος), Λέτο, Χριστοδουλόπουλος (78' Σεϊταρίδης), Σισέ (86' Πετρόπουλος)
ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Γιάχιτς, Καράμπελας, Μανωλάς, Δέλλας, Μάκος, Ντιόπ (76' Καφές), Μίτσελ (50' Σκόκο), Λαγός (67' Μπλάνκο), Μπαχά, Λυμπερόπουλος

Είπαν:

Ζεσουάλδο Φερέιρα: «Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα μεγάλο παιχνίδι, οι παίκτες αξίζουν συγχαρητήρια. Όλοι γνωρίζετε ότι προερχόμαστε από μια σειρά δύσκολων παιχνιδιών. Μεγάλο μέρος των παικτών μας είχαν μια σειρά πέντε αγώνων σε σύντομο διάστημα. Ο Σπυρόπουλος ήταν τιμωρημένος, μέσα σε δύο μέρες χάσαμε τον Ζιλμπέρτο, τον Νίνη και τον Μαρίνο και ο Χριστοδουλόπουλος σήμερα έπαιξε με ενοχλήσεις αλλά τα πήγε καλά. Ουσιαστικά αυτό σημαίνει ότι το ρόστερ του Παναθηναϊκού είναι αξιόμαχο, παραμένει με δυνατότητες και ικανότητες να παίξει ποδόσφαιρο και το μόνο που δεν είχαμε στο σημερινό αγώνα, ήταν το ότι δεχθήκαμε ένα γκολ καθώς ο διαιτητής δε στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων. Δε σφύριξε το φάουλ σε βάρος του Λέτο και στη συνέχεια σημειώθηκε το γκολ της ΑΕΚ.

Οι επτά βαθμοί αποτελούν μια μεγάλη διαφορά. Ο επόμενος αγώνας με τον Ολυμπιακό να έχει ήδη δύο θετικά αποτελέσματα, είτε έρθει ισοπαλία είτε νικήσει είναι καλό για αυτόν. Για τον Παναθηναϊκό, το μόνο καλό αποτέλεσμα είναι η νίκη. Άρα έχουμε με έναν αγώνα διαφορετικής φιλοσοφίας μεταξύ των δύο ομάδων, όμως είμαι σίγουρος ότι οι παίκτες του Ολυμπιακού ξέρουν ότι οι παίκτες του Παναθηναϊκού μπορούν να κερδίσουν αυτό το παιχνίδι. Ελπίζω να υπάρξει σε αυτόν τον αγώνα να υπάρξει διαιτητής που να μπορεί να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων ενός ντέρμπι και στο ύψος των ικανοτήτων των δύο ομάδων, γιατί και ο Ολυμπιακός είναι σε καλή κατάσταση».

Τζιμπρίλ Σισέ: «Μου αρέσει να σκοράρω. Προσπαθώ να το κάνω όποτε μπορώ, γιατί αυτό είναι καλό για τους φιλάθλους και για την ομάδα. Ειδικά για τους τίτλους. Στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό πρέπει να κερδίσουμε, αν θέλουμε να παλέψουμε για τον τίτλο και θα παλέψουμε».

Σεντρίκ Καντέ: «Σκοπός ήταν να κάνουμε ένα μεγάλο αγώνα και μετά τη νίκη του Ολυμπιακού δεν είχαμε κανένα άλλο στόχο. Είναι τελικός όταν παίζουμε μετά από εκείνους και ειδικά όταν ξέρουμε το αποτέλεσμα. Από αύριο το βράδυ θα είμαστε πολύ συγκεντρωμένοι. Ξέρουμε ότι ο όρος για να κερδίσουμε το πρωτάθλημα είναι και νίκη στο Καραϊσκάκη και με το πνεύμα μας θα προσπαθήσουμε να είμαστε παρόντες και να δώσουμε μία ακόμα μάχη».

Μανόλο Χιμένεθ: «Κάνοντας μια ανάλυση του παιχνιδιού, βλέπουμε ένα πρώτο ημίχρονο που δεν είχαμε τον έλεγχο και την είχε την κυριαρχία ο Παναθηναϊκός. Στο πρώτο ημίχρονο προσπαθήσαμε με κατοχή μπάλας να ελέγξουμε το παιχνίδι, όμως κάναμε το αντίθετο. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι, είχαμε περισσότερες ευκαιρίες, και πιο καθαρές. Κάναμε το 2-1 και είχαμε ευκαιρίες να κάνουμε και το 2-2, διεκδικώντας όμως την ισοφάριση πήγαμε αρκετά μπροστά και δεχθήκαμε το τρίτο γκολ. Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα.

Είμαι απογοητευμένος με το αποτέλεσμα αλλά κυρίως με τον τρόπο που δεχθήκαμε τα γκολ. Θεωρώ ότι έγιναν προσωπικά λάθη από κάποιους κι αν στο μέλλον θέλουμε να είμαστε μεγάλη ομάδα δεν μπορούμε να δίνουμε με τέτοια ευκολία τέτοια γκολ. Είμαι ευχαριστημένος από τη συμπεριφορά των παικτών μου και την αφοσίωση που δείξανε, κυνηγώντας το γκολ απέναντι σε μια καλή ομάδα όπως ο Παναθηναϊκός. Θέλω να είναι η ομάδα πιο δυνατή ψυχολογικά, να μην δεχόμαστε τέτοια αστεία γκολ.

Για το γεγονός ότι η ΑΕΚ είναι για πρώτη φορά στην ιστορία της 24 βαθμούς μακριά από την κορυφή, ανέφερε: «Είναι η πρώτη φορά όπως το λέτε, αλλά αυτή είναι η πραγματικότητα και πρέπει να το συνειδητοποιήσουμε. Το θέμα δεν είναι αν συμβαίνει σε μένα πρώτη φορά. Πρέπει να είμαι όσο πιο ρεαλιστής γίνεται και να δουλέψουμε με την ομάδα. Ο Ολυμπιακός είναι πολύ καλύτερος αγωνιστικά, ο Παναθηναϊκός κυνηγάει, προσπαθεί αλλά δεν μπορεί να φτάσει. Από εκεί και πέρα υπάρχει χαοτική διαφορά με τους υπόλοιπους».

Πάπα Ντιόπ: «Όταν δεν είχαμε τη μπάλα προσπαθήσαμε να αμυνθούμε σωστά και όταν είχαμε την κατοχή να προσπαθήσουμε να βγούμε μπροστά. Όμως είναι δύσκολο να δέχεσαι γκολ στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Είναι απογοητευτικό, αλλά αυτό είναι το ποδόσφαιρο. Μόλις δεχθήκαμε το δεύτερο γκολ, μιλήσαμε μεταξύ μας και είπαμε να βγούμε μπροστά. Δυστυχώς δεν καταφέραμε να πάρουμε βαθμό ή βαθμούς. Είχαμε 3-4 ευκαιρίες μετά το γκολ που σημειώσαμε, αλλά δεν καταφέραμε να κάνουμε κάτι καλό».

Σανέλ Γιάχιτς: «Το ματς κρίθηκε στην έλλειψη συγκέντρωσης που δείξαμε και στα τρία γκολ. Ο Παναθηναϊκός ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά όχι τόσο επικίνδυνος. Στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν καλύτεροι. αλλά δεχθήκαμε δύο αστεία γκολ. Στόχος μας τώρα, είναι να συγκεντρωθούμε στα επόμενα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και το Κύπελλο».