Ο Ολυμπιακός Βόλου με “τριάρα” 3ος στη Σούπερ Λίγκα

Στην τρίτη θέση της βαθμολογίας πέρασε ο Ολυμπιακός Βόλου μετά την άνετη επικράτησή του στο Πανθεσσαλικό με αντίπαλο τον ουραγό Πανσερραϊκό. Το 3-0 διαμορφώθηκε με τα γκολ των Νέμεθ (15'), Μπρέσκα (42') και Τομάς (85'). Η ομάδα του Βόλου δημιούργησε σωρεία ευκαιριών απέναντι σ' έναν Πανσερραϊκό που έχει συμβιβαστεί με την ιδέα του υποβιβασμού και είχε δοκάρι με τον Μπέλιτς στο 25'.

Εξαιρετικό ποδόσφαιρο από τον Ολυμπιακό Βόλου στο πρώτο ημίχρονο, με άριστη κυκλοφορία της μπάλας, συνεχή κίνηση χωρίς την μπάλα, πίεση και αυτοματισμούς από τους τεχνίτες και γρήγορους μεσοεπιθετικούς σου. Σχεδόν κάθε επίθεση των γηπεδούχων δημιουργούσε επικίνδυνες καταστάσεις στην περιοχή του Πανσερραϊκού που στο ίδιο διάστημα απείλησε με το δοκάρι του Μπέλιτς (25').

Ο Ολυμπιακός Βόλου αξιοποίησε στο πρώτο μέρος δυο από τις πολλές ευκαιρίες που έφτιαξε και στο 42' ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη με το 2-0 από τον Μπρέσκα, που σ' ένα ακόμη ματς έφτασε την απόδοση του σε πολύ υψηλά επίπεδα. Είχε ανοίξει το σκορ από το 15' ο Νέμεθ, το παρθενικό γκολ του Ούγγρου φορ με τα χρώματα του Ολυμπιακού Βόλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδωσαν μέτρα στον Πανσερραϊκό που ωστόσο δεν μπόρεσε να δημιουργήσει προϋποθέσεις για να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν εμφανής, ο Ολυμπιακός Βόλου έπιασε απόδοση συνόλου που έχει μεγάλες βλέψεις στη φετινή περίοδο.

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα με τον Μπρέσκα, που μπήκε από τα δεξιά στην περιοχή, πέρασε δύο αντιπάλους του, αλλά το πλασέ του δεν είχε δύναμη και Φερνάντες μπλόκαρε.
10’ Εκτέλεση φάουλ του Καπετάνου, έδιωξε ο Φερνάντες.
13’ Ο Μπρέσκα έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, αλλά ο Μαρτίν από πολύ καλή θέση δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
15’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Μάρτιν έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και έφτασε στον Νέμεθ, που με ωραίο πλασέ νίκησε τον Φερνάντες.
25’ ΔΟΚΑΡΙ: Ο Πανσερραϊκός έχασε την πρώτη του ευκαιρία στο παιχνίδι, όταν η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι μετά το φάουλ του Μπέλιτς από πλάγια θέση.
29’ Κεφαλιά του Μάρτιν, άουτ.
37’ Ο Νταλέ σούταρε εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε στον Σανκαρέ αλλά δεν αιφνιδίασε τον Γιακούποβιτς.
42’ ΓΚΟΛ (2-0): Εξαιρετική προσπάθεια και μπαλιά του Καπετάνου στον Μπρέσκα, που μόνος του απέναντι από τον Φερνάντες έκανε το 2-0.
66’ Ο Μπρέσκα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Πολύ δύσκολη φάση, όμως φάνηκε να είναι στην ίδια ευθεία με την άμυνα του Πανσερραϊκού.
82’ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό Βόλου, με τον Μάρτιν που έκανε καλή προσπάθεια, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.
84’ Ο Καπετάνος εκτέλεσε το φάουλ, έδιωξε ο Φερνάντες.
85’ ΓΚΟΛ (3-0): Ο Μπρέσκα εκτέλεσε το κόρνερ, ο Καπετάνος έπιασε την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα έπειτα από σπόντα βρέθηκε στον Τομάς που από κοντά έκανε το 3-0.

ΣΚΟΡΕΡ: 15’ Νέμεθ, 42’ Μπρέσκα, 85’ Τομάς
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ζαχαριάδης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ζέλεσι, Ζαραδούκας, Ντολεζάι, Σανκαρέ, Ρόκας (68’ Ακόστα), Καπετάνος, Μπρέσκα, Νέμεθ (79’ Τικάο), Σολάκης (55’ Τομάς), Μάρτιν
ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Μομτσίλο Βούκοτιτς): Φερνάντες, Τριανταφύλλου, Σίντιτς, Παπάζογλου, Κέρλα, Ανάκογλου, Κις (75’ Κοντός), Κάστρο (46’ Ντιόγκο), Μπέλιτς, Πάρκερ, Ντάλε

Είπαν:

Μάκης Κατσαβάκης: «Είχαμε να αντιμετωπίσουμε δύο αντιπάλους. Τον Πανσερραϊκό και την κόπωση. Παίξαμε επιθετικά για να πετύχουμε γρήγορο γκολ. Ευτυχήσαμε να το πετύχουμε για να μην τρέχουμε πίσω από το αποτέλεσμα. Το δεύτερο γκολ έδωσε μεγαλύτερη σιγουριά. Μετά κάναμε ένα παιχνίδι κοντρόλ, προσέχοντας περισσότερο τα νώτα μας. Πετύχαμε το τρίτο γκολ που μας εξασφάλισε τη νίκη. Είμαι ευτυχισμένος για την πολύ καλή προσπάθεια που έκαναν τα παιδιά και ελπίζουμε να έχουμε ανάλογη συνέχεια».

Μομτσίλο Βούκοτιτς: «Ξέραμε ότι είχαμε δύσκολο έργο με τις απουσίες που είχαμε. Παρόλο που περίμενα το παιχνίδι του Κυπέλλου να επηρεάσει τον Ολυμπιακό και να προσπαθήσουμε εμείς να πάρουμε ένα θετικό αποτέλεσμα, ήταν δύσκολο. Το ματς κρίθηκε στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο Ολυμπιακός έβαλε δύο γκολ και ήταν καλύτερος. Αν ισοφαρίζαμε στο 1-0, ίσως αλλάζαμε τα δεδομένα. Δεν τα καταφέραμε και χάσαμε το παιχνίδι. Ήρθα με όρεξη να βοηθήσω την ομάδα. Θα προσπαθήσω να αλλάξω κάποια πράγματα, αλλά είναι δύσκολο για έναν προπονητή που δεν έκανε προετοιμασία. Ο Πανσερραϊκός πρέπει να ξεκινήσει προγραμματισμός για νέα σεζόν. Από τώρα οι άνθρωποι πρέπει να σκέφτονται την επόμενη σεζόν.

Δεν μπορούσα να αλλάξω πολλά πράγματα. Θα μιλήσουμε με τον πρόεδρο να δούμε τι γίνεται. Δεν μπορούσα να αλλάξω πολλά πράγματα. Δεν μένω με το ζόρι. Να δούμε ποια είναι η καλύτερη λύση. Αν νομίζουν ότι πρέπει να συνεχίσουν με κάποιον άλλον, δεν έχω πρόβλημα. Απλά περίμενα ότι θα άλλαζα κάτι».