2-1 την Κέρκυρα

Στο 95' πήρε τους 3 βαθμούς η Ξάνθη

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Βάλλα νίκησε (2-1) η Skoda Ξάνθη την Κέρκυρα που στον πρόσθετο χρόνο του παιχνιδιού έμεινε με 9 παίκτες (αποβλήθηκαν Βενέτης και Ηλ.Ιωάννου). Με τον Αντεφέμι στο 31' προηγήθηκε η Ξάνθη, με αστείο πέναλτι που έδωσε ο ανεπαρκής για άλλη μια φορά Κουκουλάκης στο 41' ισοφάρισε η Κέρκυρα με τον Έπσταϊν.

Έστω κι αν η νίκη ήρθε στο 95’, έστω κι αν χρειάστηκε να μείνει με 9 παίκτες η Κέρκυρα, το αποτέλεσμα είναι πέρα για πέρα δίκαιο. Η Ξάνθη ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και παρά το γεγονός ότι η φιλοξενούμενη έπαιξε με πολυπρόσωπη άμυνα, η ακριτική ομάδα είχε τις ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς νωρίτερα. Πλέον, πάντως, ξέφυγε 7 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, τη στιγμή που ο Πανσερραϊκός πρέπει να αρχίσει να κάνει τον σχεδιασμό του για την επόμενη σεζόν, στη Β’ Εθνική.

Η λύτρωση ήρθε στο 95’, όταν από το χαμένο πέναλτι του Μπόατενγκ (απέκρουσε ο Κωνσταντόπουλος), η μπάλα έφτασε στον Σπύρο Βάλλα και ο 30χρονος κεντρικός αμυντικός από κοντά διαμόρφωσε το 2-1, με το δεύτερο φετινό του τέρμα. Νωρίτερα, η Ξάνθη είχε προηγηθεί με ωραίο σουτ του Νιγηριανού Ολουμπάγιο Αντεφέμι, που σκοράροντας για δεύτερη φορά στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Η Κέρκυρα κατέβηκε για να μη χάσει και σε μία από τις ελάχιστες επισκέψεις της στην αντίπαλη περιοχή κατάφερε να κερδίσει πέναλτι (δεν υπήρχε σε καμία περίπτωση), το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Γερμανός Ντένις Έπσταϊν, που παίζει δανεικός από τον Ολυμπιακό. Ο 25χρονος είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 8 γκολ. Μάλιστα, βρήκε δίχτυα για τρίτη σερί αγωνιστική!

Τα παράπονα για τον διαιτητή Μιχάλη Κουκουλάκη ήταν πολλά και από τις δύο πλευρές. Τους ξέφυγε από την αρχή το παιχνίδι, αν και ήταν εύκολο, χωρίς πολλές δύσκολες φάσεις. Έδειξε 11 κίτρινες κάρτες και 2 κόκκινες, έδωσε ένα πέναλτι που δεν υπήρχε, ενώ οι Κερκυραίοι φωνάζουν και για το πέναλτι που δόθηκε στις καθυστερήσεις, όμως εκεί είχε δίκιο. Δεν είναι η πρώτη φορά φέτος που ο 36χρονος κάνει πολλά λάθη, καθώς θυμίζουμε τις διαιτησίες του στα παιχνίδια Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-1, ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-2 και Καβάλα – Άρης 0-1.

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Πρώτο καλό σουτ του αγώνα, με τον Καζάκη, όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
10’ Ο Κωνσταντόπουλος με διπλή προσπάθεια μάζεψε την μπάλα στο μακρινό σουτ του Πόι.
31’ ΓΚΟΛ (1-0): Ωραίο συρτό μακρινό σουτ του Αντεφέμι, δεν μπόρεσε να διώξει την μπάλα ο Κωνσταντόπουλος.
41’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Η Κέρκυρα κερδίζει πέναλτι σε πέσιμο του Γραμμόζη ύστερα από επαφή με τον Μπόατενγκ. Δεν υπήρχε παράβαση.
42’ ΓΚΟΛ (1-1): Ο Έπσταϊν από τα 11 βήματα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
49’ Ο Μαρσελίνιο βρέθηκε σε καλή θέση, σούταρε, αλλά ο Βενέτης πάνω στη γραμμή του τέρματος έδιωξε την μπάλα.
55’ Σουτ του Πόι, η μπάλα έφυγε άουτ.
91’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Βενέτης είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.
92’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Με εννιά παίκτες η Κέρκυρα, καθώς αποβλήθηκε και ο Ηλίας Ιωάννου με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
94’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Δημήτρης Ιωάννου κράτησε από τη φανέλα μέσα στην περιοχή τον Καζάκη, ο οποίος έπεσε και κέρδισε το πέναλτι.
95’ ΓΚΟΛ (2-1): Στο πέναλτι αστόχησε ο Μπόατενγκ, αλλά στην επαναφορά της μπάλας ο Βάλλας έκανε το 2-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 31’ Αντεφέμι, 95’ Βάλλας – 42’ πέν. Έπσταϊν
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζάγκι, Κοσμερίδης – Καλαντζής, Στολτίδης, Μακρής, Ηλίας Ιωάννου, Μαϊστόροβιτς, Βενέτης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Βενέτης (91’ - 2η κίτρινη), Ηλίας Ιωάννου (92’ – 2η κίτρινη).

SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Κομεσίδης, Τζάγκι, Βάλλας, Κωστούλας, Μπόατενγκ, Αντεφέμι (70’ Βασιλακάκης), Μαρσελίνιο, Κατόνγκο (56’ Σουάνης), Πόι (87’ Κιντάνα), Καζάκης
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο (71’ Χαμπλ), Κοντοδήμος, Βενέτης, Μαϊστόροβιτς, Γραμμόζης (88’ Δημήτρης Ιωάννου), Στολτίδης, Καλαντζής, Μακρής, Έπσταϊν (83’ Τσίγκας), Ηλίας Ιωάννου

Είπαν:

Νίκος Παπαδόπουλος: «Σαν προπονητής, σαν άνθρωπος αλλά και σαν ομάδα, στόχος μας είναι να παίζουμε ποδόσφαιρο. Είμαστε υποχρεωμένοι να παίζουμε ποδόσφαιρο. Από το πρώτο λεπτό αυτό προσπαθήσαμε σήμερα και παρότι δεν είχαμε καλό ρυθμό, είχαμε πρωτοβουλία στο παιχνίδι μας. Στην επανάληψη δεν μπορέσαμε να παίξουμε όπως θέλαμε. Προσπάθησαν όμως πολύ τα παιδιά. Στο ποδόσφαιρο ο Θεός καμιά φορά σου δίνει αυτά που σου παίρνει. Και για μας και στο παιχνίδι με Κέρκυρα στον α’ γύρο αλλά και στο προηγούμενο με τον Ηρακλή χάσαμε τους βαθμούς στο τέλος. Είμαστε κοντά στο στόχο μας με την επιτυχία αυτή. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη. Πρώτος στόχος μας είναι να πάρουμε τους βαθμούς που μας απομένουν για τη σωτηρία, με βάση όλα όσα πέρασε η ομάδα την περσινή δύσκολη σαιζόν. Θέλω να πάρουμε βαθμούς και να δώσω ευκαιρίες και σε αρκετά νέα παιδιά».

Σπύρος Βάλλας: «Ήταν μια μεγάλη νίκη, γιατί δείξαμε μεγάλη ψυχή. Η Κέρκυρα θεωρώ ότι δεν είχε πατήσει την περιοχή μας. Δεν θέλαμε να έρθει με αυτόν τον τρόπο η νίκη, αλλά ευτυχώς τα καταφέραμε. Συμβαίνουν αυτά στο ποδόσφαιρο, αλλά το καλό είναι πως πήραμε μια σημαντική νίκη».

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς:  «Θεωρώ ότι ήταν ένα κακό παιχνίδι με πολλά νεύρα και σημαντικό και για τις δύο ομάδες. Ίσως η Ξάνθη στάθηκε πιο καλά στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε στο σκορ όμως κι εμείς αντιδράσαμε και ισοφαρίσαμε γρήγορα. Θεωρώ ότι ο αντίπαλος δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην καλή αμυντική μας οργάνωση και στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο. Δίκαιο σκορ νομίζω πως είναι η ισοπαλία. Σίγουρα είναι θετικό για μας που παλέψαμε μέχρι το τέλος τον αγώνα, αλλά ήταν δύσκολο γιατί δεχθήκαμε πολλές κίτρινες κάρτες και δύο αποβολές».