2-1 τον Ολυμπιακό Βόλου

Φιλί ζωής στο 89’ για τον Αστέρα Τρίπολης

Το γκολ του κεντρικού αμυντικού Σεμπάστιαν Μπαρτολίνι στο 89’ χάρισε στον Αστέρα Τρίπολης τη νίκη επί του Ολυμπιακού Βόλου με 2-1 και τον κράτησε ζωντανό στην υπόθεση παραμονή. Οι Αρκάδες είχαν προηγηθεί με τον Μπαστία στο 16' και οι Βολιώτες ισοφάρισαν προσωρινά με τον Σολάκη (23’).

Αυτή ήταν μόλις η δεύτερη εντός έδρας νίκη του Αστέρα Τρίπολης στη φετινή περίοδο, μετά το 3-0 επί του Εργοτέλη στις 5 Ιανουαρίου. Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε πλέον τους 28 βαθμούς και – με αγώνα παραπάνω – έπιασε στην 13η θέση τον Ατρόμητο. Οι Αρκάδες έβγαλαν πάθος στον αγωνιστικό χώρο και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησαν πολύ για να φτάσουν στο γκολ.

Από την πλευρά του ο Ολυμπιακός Βόλου παρατάχθηκε με αρκετές αλλαγές στη βασική του ενδεκάδα, καθώς είχε στο μυαλό του και τον επαναληπτικό ημιτελικό του Κυπέλλου με τον Ατρόμητο. Παρ’ όλα αυτά όποτε έβρισκε χώρους δημιουργούσε κινδύνους στην αντίπαλη εστία και αν ήταν πιο προσεκτικός στην τελική προσπάθεια σίγουρα θα έπαιρνε κάτι καλύτερο από το συγκεκριμένο παιχνίδι.

Το σκορ διαμορφώθηκε με το πρώτο γκολ του Αργεντινού κεντρικού αμυντικού Μπαρτολίνι στη φετινή περίοδο. Ο επίσης Αργεντινός Άντριαν Μπαστία στο 16ο λεπτό είχε δώσει προβάδισμα στη γηπεδούχο, με το δεύτερο φετινό του τέρμα, πριν ισοφαρίσει ο 37χρονος Ηλίας Σολάκης στο 23' (4 γκολ στη Σούπερ Λίγκα για τον έμπειρο φορ).

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Θεσσαλούς με τον Μάκη Κατσαβάκη στον πάγκο τους στη Σούπερ Λίγκα και η πρώτη μετά από πέντε παιχνίδια πρωταθλήματος. Παραμένει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 38 βαθμούς, αλλά Καβάλα και ΠΑΟΚ θα έχουν την ευκαιρία την Κυριακή να τον ξεπεράσουν.

Το φιλμ του αγώνα:

9’ Ο Σολάκης έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
16’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Ουντότζι έκανε ωραία προσπάθεια από τα αριστερά, την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Μπαστία που με αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ.
22’ Καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό Βόλου, αλλά ο Νέμεθ δεν σούταρε σωστά και η μπάλα έφυγε άουτ.
23’ ΓΚΟΛ (1-1): Ο Ακόστα έκανε εξαιρετική σέντρα και ο Σολάκης με κεφαλιά από κοντά νίκησε τον Αναστασόπουλο.
25’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, με τον Νέμεθ να ξεπερνάει τον Αργυρόπουλο, αλλά να μην μπορεί να πλασάρει σωστά τον Αναστασόπουλο στο τετ α τετ που είχαν.
57’ Ο Μπαστία σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Γιακούποβιτς μπλόκαρε τη μπάλα.
63’ Ο Μπαρτολίνι έπιασε την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ουριμπάρι, όμως η μπάλα έφυγε άουτ.
67’ Ο Ροζέριο τσιμπάει την μπάλα μέσα στην περιοχή από τον Σανκαρέ, που τον ανατρέπει, αλλά ο Μήτσιος δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι.
73’ Ωραίο σουτ από τον Φρανκού, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.
83’ Ο Φρανκού σούταρε ξανά με το αριστερό, αλλά ο Γιακούποβιτς έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ.
84’ Ο Μπρέσκα έφυγε στην αντεπίθεση, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.
85’ Ο Αρσενίεβιτς έκανε καλή προσπάθεια από τα δεξιά, γύρισε την μπάλα στον Φρανκού, αλλά αυτός από καλή θέση σούταρε άουτ.
87’ Σουτ του Φρανκού, έδιωξε ξανά σε κόρνερ ο Γιακούποβιτς.
89’ ΓΚΟΛ (2-1): Ο Ουριμπάρι έκανε τη σέντρα από τα αριστερά, ο Παπάζογλου έπιασε την πρώτη κεφαλιά και ο Μπαρτολίνι από κοντά, με κεφαλιά, έκανε το 2-1.

ΣΚΟΡΕΡ: 16’ Μπαστία, 89’ Μπαρτολίνι – 23’ Σολάκης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ουριμπάρι, Παπάζογλου, Αρσενίεβιτς - Μπερτόλντι

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Παύλος Δερμιτζάκης): Αναστασόπουλος, Αργυρόπουλος (28' Ρούμπιλ), Ουριμπάρι, Μπαρτολίνι, Πουλίδο, Λαδάκης, Μπαστία, Ουντότζι (34' Φρανκού), Ροζέριο (77’ Φορτούνης), Αρσενίεβιτς, Παπάζογλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Μάκης Κατσαβάκης): Γιακούποβιτς, Ρόκας, Σέλεσι, Ντολεζάι, Τομάς, Μπερτόλντι (46' Σανκαρέ), Ακόστα (79’ Μπρέσκα), Αλβαρες, Ουμπίντες, Νέμεθ (68’ Ζαραδούκας), Σολάκης.

Είπαν:

Παύλος Δερμιτζάκης: «Πολλά συγχαρητήρια στους παίκτες για τη μεγάλη νίκη. Είναι ένα αποτέλεσμα που δεν βοηθάει μόνο βαθμολογικά, για να πάρουμε μια ανάσα, αλλά περισσότερο βοηθάει ψυχολογικά, γιατί με τον τρόπο που κερδίσαμε, μας δίνει ώθηση να πιστέψουμε στους εαυτούς μας. Το πρωτάθλημα για μας ξεκινάει τώρα. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε μια ομάδα από τις πιο ποιοτικές φέτος. Το απέδειξε και σήμερα, είναι και στα ημιτελικά του Κυπέλλου και εύχομαι με όλη μου την καρδιά να περάσει. Είναι δίκαιο το αποτέλεσμα γιατί όχι τόσο στο πρώτο όσο στο δεύτερο ημίχρονο παίξαμε καλά και με ορθολογικό ποδόσφαιρο πιέσαμε και προσπαθήσαμε. Έστω και στα λεπτά των καθυστερήσεων πετύχαμε τη νίκη. Οι αλλαγές βοήθησαν πάρα πολύ».

Μάκης Κατσαβάκης: «Χάσαμε άδικα το παιχνίδι. Το χάσαμε από μια φάση, γιατί τα παιδιά πίστεψαν ότι η μπάλα είχε βγει άουτ. Το γκολ μπήκε σε ένα χρονικό σημείο που δεν μας άφησε περιθώρια να αντιδράσουμε. Ηταν καθοριστική η φάση του Νέμεθ στο πρώτο ημίχρονο που θα μπορούσε να κάνει το 1-2, καθώς αν έμπαινε το γκολ, ο Αστέρας θα είχε πολύ άγχος. Κοιτάμε πλέον το ματς της Τετάρτης. Έχουμε στρέψει εκεί το ενδιαφέρον μας, γιατί είναι ένας τελικός για εμάς».