3-1 τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη

Νίκησε μετά από ένα μήνα ο Παναθηναϊκός

Δυο γκολ ο Πετρόπουλος

Τέλος έβαλε ο Παναθηναϊκός στο σερί των τριών αποτυχημένων αποτελεσμάτων (εκτός έδρας ήττες από Ολυμπιακό και Λάρισα, ισοπαλία εντός με Ατρόμητο), με το 3-1 επί του Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Δύο γκολ του Πετρόπουλου (4', 51') από ισάριθμες ασίστ του Σισέ και ένα του Χριστοδουλόπουλου (83') οδήγησαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών. Ο Μάχοπ είχε μειώσει προσωρινά στο 36ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε για πρώτη φορά φέτος με σύστημα 4-4-2 και τον Σισέ σε ποιο ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Πετρόπουλο. Ο Γάλλος φάνηκε να το... απολαμβάνει, χαρίζοντας κατά διαστήματα θέαμα με ωραίες ντρίμπλες και εξαιρετικές μπαλιές.

Κάπως έτσι ξεκίνησε το πρώτο γκολ, με τον Γάλλο να περνάει όποιον έβρισκε μπροστά του πριν βγάλει σέντρα μισό γκολ στον Πετρόπουλο, που με κεφαλιά ψαράκι δεν λάθεψε. Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός διατήρησε την κατοχή της μπάλας, με το κέντρο του (για πρώτη φορά με τέσσερις παίκτες σε ευθεία) να κάνει εξαιρετική δουλειά.

Όμως, ένας πρώην "πράσινος", ο Ζοέλ Επαλέ, είχε άλλη άποψη. Η ασίστ του στον Μάχοπ έφερε την ισοφάριση, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου λίγο έλειψε να χριστεί σκόρερ, όμως ο Τζόρβας τον νίκησε στο τετ α τετ.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο. Ο Σισέ έκανε κούρσα που θα ζήλευε και σπρίντερ, πριν δώσει έτοιμο γκολ στον Πετρόπουλο που χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ και απέδειξε ότι μπορεί κάλλιστα να συνυπάρξει με τον Γάλλο στην ενδεκάδα, λύνοντάς του μάλιστα τα πόδια, και δίνοντάς του την ευκαιρία να βγει μακριά από την περιοχή για να πάρει μπάλα. Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο Χριστοδουλόπουλος, ο οποίος νωρίτερα είχε αντικαταστήσει τον Πετρόπουλο. Πρωταγωνιστής της φάσης και πάλι ο Σισέ, που με δυνατό σουτ ανάγκασε τον Ελευθερόπουλο να κάνει μεγάλη απόκρουση, αλλά στην επαναφορά ο διεθνής εξτρέμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καλός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα (με νεκρό διάστημα από το 30' μέχρι το 45') και έδειξε να έχει σταθεί επιτέλους στα πόδια, στην προσπάθεια να πάρει τη δεύτερη θέση και το εισιτήριο για τα προκριματικά του Τσάμπιονς Λιγκ.

4' ΓΚΟΛ (0-1): Ο Σισέ πέρασε ιδανικά τον Παπαστεριανό και έβγαλε σέντρα στον Πετρόπουλο που με κεφαλιά-ψαράκι άνοιξε το σκορ
8' Ο Μάρα τετ α τετ με τον Τζόρβα, ο διεθνής τερματοφύλακας μόλις που μπόρεσε να ακουμπήσει την μπάλα, κόβωντας την ταχύτητά της και ο Σαριέγκι κατάφερε να διώξει πάνω στη γραμμή
11' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καραγκούνη, ο Ελευθερόπουλος έδιωξε
32' Εκτέλεση φάουλ του Λίμα, η μπάλα πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι
36' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Αραμπατζής πέρασε τον Σπυρόπουλο, που έπαθε θλάση και έμεινε στο χορτάρι, έβγαλε στον Επαλέ, ο οποίος έδωσε πάσα μισό γκολ στον Μάχοπ
45' Ταχύτατο σπριντ του Επαλέ, βγήκε απέναντι στον Τζόρβα, αλλά ο τερματοφύλακας των "πρασίνων" έδιωξε
51' ΓΚΟΛ (1-2): Καταπληκτική ενέργεια του Σισέ, που για δεύτερη φορά έδωσε πάσα "πάρε-βάλε" στον Πετρόπουλο
76' Καταπληκτική ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου, που "άδειασε" Παπαστεριανό και Κυριαζή, σούταρε, αλλά ο Κυριαζής πρόλαβε να βάλει την κόντρα και να διώξει σε κόρνερ
83' ΓΚΟΛ (1-3): Δυνατό σουτ του Σισέ, ο Ελευθερόπουλος απέκρουσε εντυπωσιακά, αλλά την επαναφορά ο Χριστοδουλόπουλος έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα.
90' Καλό σουτ του Ζερκά, ο Τζόρβας έδιωξε σε κόρνερ

ΣΚΟΡΕΡ: 36' Μάχοπ - 4', 51' Πετρόπουλος, 83' Χριστοδουλόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στ. Τριτσώνης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κυριαζής, Πάμπλο Λίμα - Κατσουράνης, Καντέ, Ζιλμπέρτο Σίλβα

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Αραμπατζής (70' Καϊτά), Πάμπλο Λίμα, Κυριαζής, Παπαστεριανός, Κανακούδης (70' Ρόμπλες), Ντάνι, Ζερκά, Μάχοπ (81' Βουτσιάς), Μάρα, Επαλέ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Τζόρβας, Βύντρα, Σπυρόπουλος (39' Ιωαννίδης), Καντέ, Σαριέγκι (90' Σεϊταρίδης), Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Μαρίνος, Καραγκούνης, Σισέ, Πετρόπουλος (71' Χριστοδουλόπουλος)

Είπαν

Γιώργος Παράσχος: "Το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική εικόνα και είναι πολύ βαρύ το 1-3. Το παιχνίδι άρχισε πολύ άσχημα για μας έχοντας δεχτεί ένα εύκολο γκολ. Βασίστηκε ο αντίπαλος στην ικανότητα του Σισέ. Βρήκαμε το κουράγιο να αντιδράσουμε και είχαμε καλή κυκλοφορία, ισοφαρίσαμε και αν ήμασταν λίγο τυχεροί με τον Επαλέ στο φινάλε του πρώτου μέρους θα ήταν διαφορετικά τα πράγματα. Παρά το γεγονός πως μπήκαμε πολύ καλά στο δεύτερο μισό δεχτήκαμε και πάλι ένα τυχερό γκολ. Γενικώς, τα περισσότερα προβλήματα εντοπίστηκαν στην άμυνα μας. Δυστυχώς, όποια κίνηση και αν έκανε ο Σισέ του βγήκε. Τα παιδιά κάνανε μεγάλη προσπάθεια και δεν πρέπει κανένας να απογοητευτεί. Το παιχνίδι με τον Πανιώνιο είναι κομβικής σημασίας".

Πέτρος Κανακούδης: "Όταν παίζει με ένα τέτοιο αντίπαλο και δέχεσαι από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, δύσκολα μπορείς να πάρεις κάτι καλό. Είχαμε πάθος, ισοφαρίσαμε και θα μπορούσαμε με τον Επαλέ να προηγηθούμε. Αντεπιτεθήκαμε για να πετύχουμε γκολ, αλλά τελικά δεχτήκαμε τρίτο. Δεν ήταν καλό που είχαμε τόσες απουσίες με πολλούς παίκτες να μην παίζουν στη φυσική τους θέση , όμως δώσαμε ό,τι καλύτερο. Τώρα έρχεται το ματς με τον Πανιώνιο, που είναι κομβικής σημασίας για τη σωτηρία".

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Θεωρώ ότι ο Παναθηναϊκός έπαιξε για να κερδίσει. Ξεπεράσαμε με τον κατάλληλο τρόπο κάποιες απουσίες που είχαμε, και με το 4-4-2 είχαμε συνοχή. Οι παίκτες κατανοούν σταδιακά τις διαφορετικές αρμοδιότητες που έχουν μέσα στην ομάδα. Πολλές φορές είσαι αναγκασμένος να αλλάζεις συστήματα και θα πρέπει οι παίκτες να προσαρμόζονται. Είδαμε σήμερα πως ο Σισέ βοήθησε διαφορετικά την ομάδα. Είμαι ευχαριστημένος από τον τρόπο που λειτούργησε ο Σισέ και την εκλεκτικότητα του Πετρόπουλου".

Αντώνης Πετρόπουλος: "Είχαμε κάποια άτυχα αποτελέσματα και γι’ αυτό θέλαμε αυτή τη νίκη για να πάρουμε τα πάνω μας, ώστε να έχουμε δύναμη για τη συνέχεια. Θεωρώ ότι πρέπει να έχουμε μια διαφορά ασφαλείας όταν θα μπούμε στα πλέι οφ, για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε τους ομίλους Τσάμπιονς Λιγκ. Το παιχνίδι στο Καραϊσκάκη είναι αλήθεια ότι μας επηρέασε αρκετά, αλλά αγωνιζόμαστε σε μία μεγάλη ομάδα και δεν θα πρέπει να σταθούμε εκεί".

Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος: "Είχαμε τρία σερί άσχημα αποτελέσματα. Έπρεπε να πάρουμε την νίκη για να διατηρήσουμε μια ασφαλή διαφορά από τις άλλες ομάδες που θα αντιμετωπίσουμε στα πλέι οφ. Ξεκινήσαμε καλά, αδρανήσαμε λίγο στο τελευταίο δεκάλεπτο του ημιχρόνου όταν και ισοφαριστήκαμε αλλά στο δεύτερο ημίχρονο ξαναβρήκαμε τα πατήματα μας, παίξαμε καλύτερα και νικήσαμε το ματς. Πρέπει να είμαστε ρεαλιστές και το μόνο που δεν θέλουμε τώρα είναι το πλεονέκτημα που έχουμε με την διαφορά και να προσπαθήσουμε να την αυξήσουμε κιόλας".