3-3 στη «μάχη» για την παραμονή, πολλά λάθη του διαιτητή Παππά

Χορταστικό θέαμα στη Νέα Σμύρνη, αλλά «χαμένοι» Πανιώνιος και Λάρισα

Ισόπαλοι 3-3 αναδείχθηκαν Πανιώνιος και Λάρισα στη Νέα Σμύρνη, ένα αποτέλεσμα που αφήνει πικρή γεύση και στις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και 3-1, ενώ η ΑΕΛ παρά τον βαθμό που πήρε παραμένει σε δύσκολη θέση για τη σωτηρία της. Γκαλίτσιος (21’), Μήτρογλου (32’ πέν.), Μπάλαμπαν (75’) τα γκολ των «κυανέρυθρων», Σιόβας (61’ αυτ.), Μετίν (82’ πέν.) και Νταμπίζας (85’) αυτά των «βυσσινί». Πολύ σημαντικά λάθη από τον διαιτητή Ανδρέα Παππά.

Το παιχνίδι ήταν εξαιρετικό, όμως ο 32χρονος ρέφερι έκανε πολλά και σημαντικά λάθη, σε φάσεις-κλειδιά του αγώνα. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αποφασισμένες το παιχνίδι, ψάχνοντας από νωρίς το γκολ και ο ρυθμός ήταν πολύ γρήγορος. Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα και είχε ορισμένες καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα. Όμως, ο Πανιώνιος ήταν αυτός που πήρε το προβάδισμα με το πρώτο γκολ του Γιώργου Γκαλίτσιου έπειτα από περίπου 3,5 χρόνια! Τελευταία φορά που σκόραρε ήταν όταν ακόμα φορούσε τη φανέλα της Λάρισας, στις 25/11/2007, στο 2-2 με τον Παναθηναϊκό. Μάλιστα, ο 25χρονος αμυντικός δεν πανηγύρισε το γκολ που σημείωσε.

Το 2-0 έκανε ο… συνήθης ύποπτος Κώστας Μήτρογλου στο 32’ από το σημείο του πέναλτι, το οποίο λανθασμένα υπέδειξε ο Παππάς. Ο 23χρονος Έλληνας επιθετικός πέτυχε το 6ο του γκολ με τη φανέλα του Πανιωνίου σε 7 εμφανίσεις. Θυμίζουμε, πως τόσο αυτός όσο και ο Γκαλίτσιος παίζουν δανεικοί από τον Ολυμπιακό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ο Νίκος Κωστένογλου ανακάτεψε την τράπουλα με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να μπει καλά και να πιέζει για να επιστρέψει στο ματς. Το αυτογκόλ του Σιόβα στο 61’, έπειτα από κεφαλιά του Νταμπίζα, έδωσε ελπίδες στη φιλοξενούμενη, που δύο λεπτά αργότερα είχε και δοκάρι. Ο Κροάτης Μπόσκο Μπάλαμπαν, που πέρασε στο 71’ στο παιχνίδι, σκόραρε το 4ο φετινό του τέρμα με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 75’ και έδειχνε να καθαρίζει το ματς.

Όμως, η ΑΕΛ δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της και με το πέναλτι (ανύπαρκτο) που κέρδισε ο Ιγκλέσιας και εκτέλεσε ο Μετίν (7ο φετινό του τέρμα) μείωσε σε 3-2. Το 3-3 έγινε από τον Νίκο Νταμπίζα, που βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά φέτος. Πανηγύρισε έξαλλα, φάνηκε να απευθύνεται και σε κάποιον στην εξέδρα των επισήμων (εκεί που βρέθηκε και ο πρόεδρος του Ολυμπιακού Βόλου Αχιλλέας Μπέος) και ο διαιτητής του έβγαλε δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το αποτέλεσμα παρέμεινε ως το τέλος και ουσιαστικά δεν εξυπηρετεί καμία από τις δύο ομάδες. Ο Πανιώνιος έχασε την ευκαιρία, καθώς προηγήθηκε δύο φορές με δύο γκολ διαφορά, να ξεφύγει 4 βαθμούς από τη ζώνη του υποβιβασμού, ενώ η ΑΕΛ μπορεί να κατάφερε να μη χάσει, αλλά ουσιαστικά δεν άλλαξε τίποτα στη βαθμολογική της κατάσταση, από τη στιγμή που ο Ατρόμητος δεν έχασε και ο Αστέρας Τρίπολης κέρδισε.

Το φιλμ του αγώνα:

6’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τη Λάρισα. Ο Ρομέου έκανε την μπαλιά στον Κούλιτς, που απέναντι από τον Μάχο έστειλε την μπάλα άουτ.
8’ Η Λάρισα πετυχαίνει γκολ με τον Πανκράτ αλλά ακυρώνεται, καθώς νωρίτερα υπάρχει επιθετικό φάουλ του Κούλιτς (σήκωσε πολύ ψηλά το πόδι του) στον Κοντοέ. Όντως υπήρχε επιθετικό φάουλ, όμως η φάση έπρεπε να σταματήσει από την αρχή της, όπου ο Κούλιτς ήταν σε καθαρή θέση οφσάιντ.
21’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Κβιρκβέλια εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Γκαλίτσιος πήδηξε πιο ψηλά απ’ όλους και με κεφαλιά έκανε το 1-0, χωρίς να πανηγυρίσει.
31’ Ωραία προσπάθεια του Κοντοέ από τα αριστερά, μπαίνει στην περιοχή, ο Ιγκλέσιας τον παρενοχλεί και ο Παππάς δείχνει πέναλτι. Τραβηγμένη η απόφαση του Αθηναίου ρέφερι.
32’ ΓΚΟΛ (2-0): Από τα 11 βήματα ο Μήτρογλου δεν κάνει λάθος και διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του.
53’ Σουτ του Μετίν μέσα από την περιοχή, αλλά ο Μάχο μπλόκαρε την μπάλα.
55’ Καλή στιγμή για τη Λάρισα με το νέο σουτ του Μετίν να περνάει μόλις άουτ.
61’ ΓΚΟΛ (2-1): Ο Νταμπίζας έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα κόντραρε και στην πλάτη του Σιόβα, βρήκε και στο χέρι του Μετίν και κατέληξε στα δίχτυα του Μάχο. Κακώς μέτρησε το γκολ.
63’ ΔΟΚΑΡΙ: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ, καθώς μετά τη σέντρα του Μετίνο Ιγκλέσιας από κοντά «σημάδεψε» με κεφαλιά το οριζόντιο δοκάρι.
73’ Νέα ευκαιρία για τη Λάρισα, καθώς ο Μετίν δεν μπόρεσε σε τετ α τετ να κερδίσει τον Μάχο.
75’ ΓΚΟΛ (3-1): Ο Μπάλαμπαν εκτέλεσε απευθείας το φάουλ και έκανε το 3-1. Ευθύνη είχε και ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων Αμπάρης.
82’ ΓΚΟΛ (3-2): Ο Ιγκλέσιας πέφτει μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής δίνει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Μάχο. Και πάλι λάθος η απόφαση του Παππά.
85’ ΓΚΟΛ (3-3): Ο Μετίν εκτέλεσε το φάουλ και ο Νταμπίζας από κοντά έκανε με κεφαλιά το 3-3.

ΣΚΟΡΕΡ: 21’ Γκαλίτσιος, 32’ πέν. Μήτρογλου, 75’ Μπάλαμπαν – 61’ αυτ. Σιόβας, 82’ πέν. Μετίν, 85’ Νταμπίζας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μάχο, Μπάλαμπαν - Ιγκλέσιας, Βενετίδης, Νταμπίζας, Πανγκράτ
ΚΟΚΚΙΝΗ: Νταμπίζας (86’ - 2η κίτρινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γκαλίτσιος, Κοντοές, Τσότσαλιτς, Σιόβας, Όμο, Κουμορτζί (71’ Μπάλαμπαν), Κβιρκβέλια, Γουνδουλάκης, Σβέρκος (59’ Λάτκα), Μήτρογλου
ΛΑΡΙΣΑ (Νίκος Κωστένογλου): Αμπάρης, Μελίσσης (46’ Ταλ), Βενετίδης, Νταμπίζας, Ταυλαρίδης, Αμπουμπακάρι (64’ Κανόμπιο), Ιγκλέσιας, Μετίν, Πανκράτ, Ρομέου (46’ Κουζέν), Κούλιτς

Είπαν:

Νίκος Κωστένογλου: «Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου για την συγκινητική και μεγάλη προσπάθεια που έκαναν σήμερα, κάτω από αντίξοες συνθήκες. Είχαν μεγάλο ψυχικό σθένος, αυτοσυγκέντρωση και κατάφεραν να μειώσουν, να ισοφαρίσουν και αντικειμενικά πιστεύω ότι έπρεπε να κερδίσει η Λάρισα. Θεωρώ καθοριστική τη φάση του γκολ που πετύχαμε και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο διαιτητής το ακύρωσε. Θεωρώ ότι έγιναν εκατέρωθεν λάθη από το διαιτητή. Το πρώτο γκολ όμως είναι καθοριστικό. Μας έκοψαν τη δυνατότητα να προηγηθούμε, όπως έγινε και στον αγώνα με τον Ολυμπιακό Βόλου που δε μας δόθηκε πέναλτι.

Έγιναν εκατέρωθεν λάθη. Εγώ από τον πάγκο θεωρώ ότι το πέναλτι που μας δόθηκε ήταν. Όπως θεωρώ ότι έπρεπε να μετρήσει το δικό μας γκολ. Η μπάλα έφτασε στα δίχτυα όταν ο διαιτητής σφύριξε. Για τα υπόλοιπα λάθη, σας απάντησα. Επίσης, θεωρώ υπερβολή τη φάση της κόκκινης κάρτας στο δικό μας παίκτη. Δεν έγινε τίποτα στον αγωνιστικό χώρο, δεν έβρισε αντίπαλο, δεν απώθησε κάποιο παίκτη, είπε κάτι αόριστα και ούτε καν προς την κερκίδα. Την θεωρώ υπερβολική αντίδραση».

Τάκης Λεμονής: «Παρόλο που στο ημίχρονο τους είπα ότι αν θέλουμε να πάρουμε το ματς θα πρέπει να μην αλλάξουμε εικόνα στο δεύτερο ημίχρονο, είχαμε δυστυχώς την κλασική αντίδραση της ελληνικής ομάδας που οι παίκτες επέλεξαν να καθίσουν πίσω και να κρατήσουμε το σκορ. Με προβλημάτισε αυτό αλλά όλη μας η προσπάθεια θα κριθεί συνολικά στο τέλος. Δε θα πω κάτι για τη διαιτησία, θα δούμε αργότερα όλοι τις φάσεις. Δε θέλω να σχολιάσω. Ας κρατάμε μια «πισινή» όταν κάνουμε δηλώσεις για το ποιόν ευνοεί η διαιτησία ή όχι. Να είμαστε ψύχραιμοι εμείς οι προπονητές και να αφήνουμε τον κόσμο να κρίνει. Πάντως υπάρχουν αντιδράσεις στον αγωνιστικό χώρο που δεν είναι σωστό να μην τιμωρούνται. Καταλαβαίνω και το άγχος και την αγωνία, αλλά κάποια πράγματα δεν είναι σωστά, για όνομα του Θεού.

Σήμερα δε θα τελείωνε τίποτα, το έχουμε ξεκαθαρίσει μέσα μας. Ήταν ευκαιρία να αναπνεύσουμε και τη σπαταλήσαμε δυστυχώς. Η είσοδος του Λάτκα είχε το σκοπό να περιορίσουμε την ποιότητα κάποιων παικτών του αντιπάλου στον αέρα, όμως δεν αντιδράσαμε σωστά. Το πρώτιστο είναι η νοοτροπία, που υπάρχει σε πολλές ελληνικές ομάδες, βγήκαμε μπροστά μετά το 3-3 αλλά ήταν πια αργά».