1-1 με τον Εργοτέλη στο Παγκρήτιο

Βαθμό «χρυσάφι» πήρε στο Ηράκλειο ο Ατρόμητος

Ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού ο Ατρόμητος, παίρνοντας «χρυσό» βαθμό από τον Εργοτέλη στο Ηράκλειο (1-1). Ο Ρομάνο (41') άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, ο Αναστασάκος (68') ισοφάρισε για την ομάδα του Περιστερίου.

Ακόμα και έτσι, ο Ατρόμητος, όπως όμως και ο Εργοτέλης, παραμένουν σε δύσκολη θέση. Οι Περιστεριώτες απέχουν μόλις ένα βαθμό από τη 14η θέση που οδηγεί στη Β' Εθνική και έχει εξαιρετικά δύσκολο πρόγραμμα αφού καλείται να αντιμετωπίσει ΠΑΟΚ, Ολυμπιακό και Καβάλα εντός και την ΑΕΚ στο Ολυμπιακό Στάδιο. Από την άλλη, ο Εργοτέλης απέχει μεν 4 βαθμούς από τον υποβιβασμό, αλλά έχει τρία εκτός έδρας ματς μπροστά του (Λάρισα, Κέρκυρα και Πανσερραϊκός) και ένα μόλις στο Ηράκλειο (απέναντι στον Ηρακλή).

Ο Εργοτέλης μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απείλησε με κάποια μακρινά σουτ. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 35', με την κεφαλιά του εμφανώς ντεφορμέ Μπούντιμιρ να μην μπορεί να "κρεμάσει" τον Ιτάνζ που απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι. Τελικά από την κούρσα του Βίσιο και την κεφαλιά του Ντιέγκο Ρομάνο, οι Ηρακλειώτες πήγαν με το προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Στο ημίχρονο ο Γιώργος Δώνης πέρασε στο ματς τον Αναστασάκο, ο οποίος πέρασε σε ρόλο σέντερ φορ, με τον Σαγκανόφσκι να πηγαίνει στα πλάγια. Αυτό έκανε πιο επιθετική την ομάδα του Περιστερίου, η οποία δημιούργησε ευκαιρίες και τελικά ισοφάρισε. Μάλιστα, λίγο έλειψε να πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά ο "κεραυνός" του Σαγκανόφσκι βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Δασκαλάκη.

Στη συνέχεια ο Ατρόμητος έπαιξε για την ισοπαλία, έχοντας ως σύμμαχο τον... Νίκο Καραγεωργίου, που πέρασε στο ματς τον Βερπακόφσκις, αλλά αντί να βγάλει τον Λεάλ, που καθυστερούσε με αχρείαστες ντρίμπλες την ανάπτυξη, έφερε στον πάγκο τον Μπούντιμιρ, τη στιγμή που η ομάδα άρχισε να παίζει με σέντρες για να σπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων.

12' Σουτ του Σκόνδρα, η μπάλα κόντραρε στον Χίμπλινγκερ και ο Δασκαλάκης έδιωξε σε κόρνερ
35' ΔΟΚΑΡΙ: Με κεφαλιά ο Μπούντιμιρ προσπάθησε να "κρεμάσει" τον Ιτάνζ, αλλά ο Γάλλος με εντυπωσιακό άλμα προς τα πίσω έδιωξε πάνω στη γραμμή, βοηθούμενος και από το δοκάρι
41' Μακρινό σουτ του Μπέτο, ο Ιτάνζ απέκρουσε με δυσκολία
44' ΓΚΟΛ (1-0): Σέντρα του Βίσιο από αριστερά, ο αμαρκάριστος Ρομάνο, με ιδανική κεφαλιά νίκησε τον Ιτάνζ
57' Καταπληκτικός συνδυασμός του Λεάλ με τον Μπούντιμιρ, ο Κροάτης δεν μπόρεσε να σκοράρει, με τον Ιτάνζ να αποκρούει
60' Εκτέλεση φάουλ του Μπρίτο (ο Εργοτέλης δεν είχε στήσει τείχος), αλλά ο Δασκαλάκης απέκρουσε
61' Εκτέλεση κόρνερ του Σφακιανάκη, ο Ολιβέιρα έπιασε καρφωτή κεφαλιά, αλλά ο Δασκαλάκης πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση
66' Από σύγκρουση με τον Ζούνιορ τραυματίστηκε ο διαιτητής Σταθόπουλος, αλλά αφού του παρασχέθηκαν οι πρώτες βοήθειες συνέχισε κανονικά
68' ΓΚΟΛ (1-1): Ο Σφακιανάκης τροφοδότησε τον Αναστασάκο, ο οποίος αφού απέφυγε τον Χίμπλινγκερ πλάσαρε εύστοχα από το ύψος της περιοχής
70' ΔΟΚΑΡΙ: Κάθετη πάσα του Αναστασάκου στον Σαγκανόφσκι, αλλά το σουτ του Πολωνού, από πολύ πλάγια θέση, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι
76' Σουτ του Ρομάνο έξω από την περιοχή, παραλίγο να χάσει την μπάλα μέσα από τα χέρια του ο Ιτάνζ, αλλά τελικά μπλόκαρε με δυσκολία

ΣΚΟΡΕΡ: 44' Ρομάνο - 68' Αναστασάκος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Αλεξόπουλος, Ζούνιορ - Σαρμιέντο

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Νίκος Καραγεωργίου): Δασκαλάκης, Ρουμπάκης, Βίσιο, Αλεξόπουλος, Χίμπλινγκερ, Ολίσε (89' Καρέλης), Ζούνιορ, Μπέτο (75' Ορφανός), Ρομάνο, Λεάλ, Μπούντιμιρ (75' Βερπακόφσκις)
ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ιτάνζ, Σκόνδρας, Νάστος, Ολιβέιρα, Μελισσάς, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Σφακιανάκης, Μπρίτο (79' Καραλής), Καραγκούνης (46' Αναστασάκος), Σαγκανόφσκι (85' Φαβάλι)

Είπαν

Νίκος Καραγεωργίου: "Ο Ατρόμητος δεν μας επέτρεψε να δημιουργήσουμε προϋποθέσεις για να πετύχουμε ένα δεύτερο γκολ και όλα αυτά μας ανάγκασαν στο να μην πάρουμε μία νίκη για να επιστρέψουμε στις επιτυχίες. Οι δημοσιογράφοι όταν κερδίζουμε μου λέτε για την Ευρώπη και όταν χάνουμε ότι κινδυνεύουμε. Ας τα αφήσουμε αυτά. Ο Εργοτέλης δεν θα κινδυνεύσει γιατί είναι καλύτερος από τις άλλες ομάδες. Δεν είναι η παραμονή ο στόχος μας".

Γιώργος Δώνης: "Θα ήθελα να πω κάτι και να αναφερθεί από τα Μέσα. Δεν γίνεται από τις τέσσερις ομάδες που διεκδικούν το Κύπελλο να μην υπάρχει ισοτιμία. Ο Ολυμπιακός Βόλου είχε μία ημέρα παραπάνω να ξεκουραστεί και όλοι ξέρουν πόσο σημαντικό είναι αυτό στις ημέρες μας. Κάναμε αίτημα να αγωνιστούμε Σάββατο αλλά απορρίφθηκε. Την ώρα που άλλες ημέρες ένας αγώνας είχε οριστεί για τις τρεις το μεσημέρι και διεξήχθη τελικά απόγευμα, είναι απαράδεκτο να μην μπορούμε να αλλάξουμε μία ημέρα ενός αγώνα. Η διοργανώτρια αρχή είναι απαράδεκτη. Είδαμε μία ομάδα που αγωνίστηκε με όλους τους αναπληρωματικούς".