Απολαυστικό παιχνίδι στην Κέρκυρα και 3-4 για τους Θεσσαλονικείς

Ντεμπούτο Τσιώλη με «διπλό-θρίλερ» για τον Άρη

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην Κέρκυρα, με τον Άρη να βρίσκεται δύο φορές πίσω στο σκορ (1-0, 2-1), αλλά να καταφέρνει να φτάσει στην επικράτηση με 3-4, στο ντεμπούτο του Σάκη Τσιώλη στον πάγκο του. Μαζνόφ (7’), Γραμμόζης (32’) και Γκουστάβο (77’) τα γκολ των γηπεδούχων, Φατί (26’), Λαζαρίδης (65’), Καστίγιο (68’) και Κόκε (76’) σκόραραν για τους νικητές.

Πλέον, ο Άρης (που μέχρι στιγμής είχε σημειώσει 16 γκολ όλα κι όλα και μόλις 7 εκτός έδρας!) εξακολουθεί να ελπίζει για τα πλέι οφ, τη στιγμή που η Κέρκυρα έμεινε μόλις δύο βαθμούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το παιχνίδι τα είχε όλα: καλό ρυθμό, 7 γκολ, δοκάρι (για την Κέρκυρα με τον Μακρή) και κόκκινη κάρτα (αποβλήθηκε στο 81’ ο Γραμμόζης).

Ο 30χρονος Σκοπιανός επιθετικός Γκόραν Μαζνόφ με το δεύτερο τέρμα του σε 7 συμμετοχές με την Κέρκυρα έβαλε μπροστά τους «Φαίακες» στο 7’, αλλά ο Άρης με το πρώτο γκολ του Ρικάρντο Φατί στο πρωτάθλημα ισοφάρισε στο 26’, κόντρα στη ροή του αγώνα, καθώς η Κέρκυρα ήταν καλύτερη. Ο 33χρονος Δημήτρης Γραμμόζης με απευθείας εκτέλεση φάουλ σκόραρε για δεύτερη φορά σε 7 παιχνίδια και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην Κέρκυρα.

Και πάλι κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Άρης ισοφάρισε ξανά με στημένη φάση. Σκόρερ αυτή τη φορά ο Νίκος Λαζαρίδης, που έφτασε τα 3 γκολ φέτος στο πρωτάθλημα. Πριν προλάβει να συνέλθει η Κέρκυρα, οι φιλοξενούμενοι σημείωσαν ακόμα δύο γκολ σε διάστημα 11 λεπτών και «καθάρισαν». Ο Νέρι Καστίγιο έπειτα από σχεδόν 4 χρόνια σκόραρε και πάλι στο ελληνικό πρωτάθλημα, καθώς  το τελευταίο του τέρμα το είχε πετύχει 22 Απριλίου 2007 στο Ολυμπιακός – Κέρκυρα 3-1. Το ξαναέκανε πάλι κόντρα στην Κέρκυρα.

«Σεφτέ» έκανε και ο Σέρχιο Κόκε, που δεν είχε κανασκοράρει φέτος, ενώ το αποτέλεσμα διαμόρφωσε με ωραίο σουτ ο Βραζιλιάνος Γκουστάβο Νακαράτο, με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Επίθεση σε δημοσιογράφους

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οπαδοί της Κέρκυρας έσπασαν το προστατευτικό τζάμι και επιτέθηκαν σε δημοσιογράφους από τη Θεσσαλονίκη, που πήγαν στο νησί των Φαιάκων για να μεταδόσουν το παιχνίδι. Μάλιστα, υπήρξε και τραυματισμός ενός δημοσιογράφου, ενώ υπήρξαν και σημαντικές υλικές ζημιές.

Το φιλμ του αγώνα:
4’ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γραμμόζη, η μπάλα πέρασε άουτ.
6’ Κεφαλιά του Μαννόφ, έδιωξε σε κόρνερ ο Σηφάκης.
7’ ΓΚΟΛ (1-0): Ο Στολτίδης γύρισε την μπάλα στον Μαζνόφ, που με ωραίο σουτ άνοιξε το σκορ.
25’ Πρώτη καλή στιγμή για τον Άρη, μετά από εκτέλεση φάουλ του Καστίγιο. Ο Κωνσταντόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.
26’ ΓΚΟΛ (1-1): Ο Καστίγιο εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κόκε πήρε την κεφαλιά και μετά από κόντρες η μπάλα έφτασε στον Φατί που από κοντά ισοφάρισε.
30’ Σουτ του Νέτο, μπλόκαρε ο Κωνσταντόπουλος.
32’ ΓΚΟΛ (2-1): Ο Γραμμόζης εκτέλεσε το φάουλ με το δεξί από πλάγια θέση, λάθος εκτίμηση της φάσης από τον Σηφάκη, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα.
43’ Ο Μακρής έχασε μεγάλη ευκαιρία για την Κέρκυρα, καθώς βρέθηκε σε εξαιρετική θέση, αλλά σούταρε άουτ.
54’ ΔΟΚΑΡΙ: Η Κέρκυρα άγγιξε το 3-1, αλλά η κεφαλιά του Μακρή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.
65’ ΓΚΟΛ (2-2): Ο Νέτο εκτέλεσε το φάουλ και ο Λαζαρίδης με κεφαλιά ισοφάρισε.
68’ ΓΚΟΛ (2-3): Ο Νέτο βρήκε εξαιρετικά με κάθετη μπαλιά τον Καστίγιο και ο τελευταίος με υποδειγματικό πλασέ έδωσε προβάδισμα στον Άρη.
76’ ΓΚΟΛ (2-4): Ο Καστίγιο βρήκε εξαιρετικά τον Κόκε, ο οποίος πέρασε και τον Κωνσταντόπουλο και έκανε το 4-2.
77’ ΓΚΟΛ (3-4): Ο Γκουστάβο έκανε ωραία προσπάθεια από τα δεξιά και με το αριστερό έπιασε ωραίο σουτ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σηφάκη.
81’ ΚΟΚΚΙΝΗ: Ο Γραμμόζης δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβάλλεται.
91’ Καλή ευκαιρία για τον Άρη, αλλά το σουτ του Βαγκέλι από καλή θέση έφυγε άουτ.

ΣΚΟΡΕΡ: 7’ Μαζνόφ, 32’ Γραμμόζης, 77’ Γκουστάβο – 26’ Φατί, 65’ Λαζαρίδης, 68’ Καστίγιο, 76’ Κόκε
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γραμμόζης, Παρασκευαΐδης, Γκουστάβο, Κοντοδήμος – Τόχα, Βαγκέλι
ΚΟΚΚΙΝΗ: Γραμμόζης (82’ – 2η κίτρινη)

ΚΕΡΚΥΡΑ (Μπόζινταρ Μπάντοβιτς): Κωνσταντόπουλος, Γκουστάβο, Κοντοδήμος, Παρασκευαΐδης (77’ Τσίγκας), Μαϊστόροβιτς, Στολτίδης, Γραμμόζης, Μακρής  Καλαντζής (70’ Γιάντσης), Επστάιν, Μαζνόφ
ΑΡΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Σηφάκης, Βαγκέλι, Μίσελ, Λαζαρίδης, Γκιάρο, Φατί, Περέιρα (46’ Σακάτα), Νέτο, Μενδρινός (46’ Τόχα), Καστίγιο (83’ Παπαζαχαρίας), Κόκε

Είπαν:

Μπόζινταρ Μπάντοβιτς: «Το σκορ του παιγνιδιού είναι άδικο για την ομάδα μου. Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά την αναμέτρηση, είχαμε καλή κυκλοφορία της μπάλας, πετύχαμε ένα γρήγορο γκολ και δημιουργήσαμε στη συνέχεια αρκετές φάσεις. Όμως, χάσαμε την αυτοσυγκέντρωσή μας στις στημένες φάσεις, πράγμα που το πληρώσαμε σε μια εκτέλεση κόρνερ της ομάδας του Άρη. Η αδυναμία μας εντοπίζεται όταν δεχόμαστε γκολ που μας πιάνει πανικός. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα είχαμε κατοχή της μπάλας και εκεί που έπρεπε να πάρουμε προβάδισμα στο σκορ ακόμη και με 4-1, δεν τα καταφέραμε. Η εμφάνισή μας όμως ήταν αισιόδοξη για την συνέχεια του πρωταθλήματος. Εγώ πιστεύω πολύ στη δουλειά που κάνουμε στην ομάδα, παίζουμε καλό ποδόσφαιρο, αλλά πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι και προσηλωμένοι στο στόχο μας σε όλη τη διάρκεια του παιγνιδιού».

Σάκης Τσιώλης: «Για να είμαι δίκαιος μέχρι το 60΄ η Κέρκυρα ήταν καλύτερη από τον Άρη και αν είχε κάνει το 3-1 θα είχε τελειώσει το παιχνίδι εκεί. Ο Άρης πάλευε με την ψυχολογία του. Το 2-2 ήταν καταλυτικό. Μετά το 2-2 μπορέσαμε και ελέγξαμε το παιχνίδι μέχρι το τέλος. Ήταν σημαντική η νίκη που την ήθελε ο κόσμος, η διοίκηση και τα παιδιά για να πάνε πιο ήρεμα για το φινάλε του πρωταθλήματος. Καλή συνέχεια στην Κέρκυρα που εκπέμπει υγεία και έχει την δυνατότητα για να μείνει στην κατηγορία. Στο δεύτερο ημίχρονο έπρεπε να αλλάξουμε κάποια πράγματα. Να φέρουμε τον Καστίγιο κοντά στον Κόκε που ήταν ο καλύτερός μας παίκτης και μας βοήθησε να γυρίσουμε το ματς αφού ήταν και αυτός κοντά στο γκολ. Για τα πλέι οφ δεν εξαρτάται μόνο από μας. Θα πρέπει να διεκδικούμε σε κάθε παιχνίδι την νίκη γιατί αυτό πρέπει να στοχεύει ο Άρης σαν Άρης».