1-0 την Καβάλα με γκολ του Αργεντινού

Ήρθε από τον πάγκο ο Σκόκο και “λύτρωσε” στο 88' την ΑΕΚ

Δημιουργός ο Γκερέιρο, σκόρερ με κεφαλιά ο Σκόκο στο 88', οι δυο αλλαγές του Χιμένεθ έδωσαν τη λύση στην ΑΕΚ και υπέγραψαν το 1-0 επί της Καβάλας στο Ολυμπιακό Στάδιο. Νίκη με την οποία η ΑΕΚ εδραιώνεται πλέον στην 3η θέση ενόψει των πλέι-οφ. Η ΑΕΚ είχε σουτ στο δοκάρι με τον Μίτσελ (47'), ενώ στο 53΄αποβλήθηκε ο Καρντόσο με δεύτερη κίτρινη.

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας εκατό τοις εκατό το μυαλό της στη ρεβάνς του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ. Η ενδεκάδα του Χιμένεθ ήταν πειραματική, με οκτώ αλλαγές σε σχέση με το 4-0 επί του "δικεφάλου του Βορρά" για το πρωτάθλημα. Αυτό φάνηκε και στο παιχνίδι της, με αργή και ανορθόδοξη ανάπτυξη, που δεν προβλημάτισε ιδιαίτερα την παθητική σε όλο το παιχνίδι, Καβάλα και φυσικά δεν θύμισε σε τίποτα την εκρηκτική ομάδα που διέσυρε στο ΟΑΚΑ τους Θεσσαλονικείς. Αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι τρεις αλλαγές του Χιμένεθ. Ο δημιουργός του γκολ, Ρότζερ Γκερέιρο, ο σκόρερ, Νάτσο Σκόκο, αλλά και ο Πάπα Μπούμπα Ντιοπ, που κέρδισε μόνος του τη μάχη του κέντρου στο τελευταίο εικοσάλεπτο.

Από την άλλη, η Καβάλα ήταν μία... ποδοσφαιρική Βαβέλ σε όλους τους τομείς. Χωρίς Έλληνα στην ενδεκάδα, οι δεκατέσσερις συνολικά παίκτες που αγωνίστηκαν προέρχονταν από 12 χώρες: Δύο Γάλλοι, δύο Αργεντινοί, ένας Κροάτης, ένας Βόσνιος, ένας Βούλγαρος, ένας Βραζιλιάνος, ένας Πορτογάλος, ένας Σέρβος, ένας Αλγερινός, ένας Ρουμάνος, ένας Ιβοριανός και μόλις ένας Έλληνας, ο Στέφανος Σιόντης, που πέρασε στο ματς στο 84ο λεπτό!

Τελικά η ΑΕΚ μπόρεσε, με τον έναν ή τον άλλο τρόπο, να κυριαρχήσει στον αγώνα και να απειλήσει με κάποια μακρινά σουτ, καλύτερο εκ των οποίων ήταν αυτό του Μίτσελ, που κατέληξε στο δοκάρι. Η αποβολή του Καρντόσο έκανε πιο επιθετική την... Καβάλα, που ισορρόπησε το παιχνίδι, όμως οι Γκερέιρο και Σκόκο ήταν αυτοί που χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους.

Για δεύτερη φορά ο Αργεντινός αγωνίστηκε ως επιθετικός και βρήκε ξανά δίχτυα. Υπήρξε κατά κάποιον τρόπο εναλλαγή ρόλων, καθώς μέχρι πριν από δέκα μέρες αυτός που έκανε τις σέντρες (όπως η σημερινή του Γκερέιρο) ήταν ο Σκόκο και εκείνος που θα έκανε την τελική προσπάθεια θα ήταν ο Μπλάνκο, ο Λυμπερόπουλος ή ο Μπαχά, με τον τελευταίο να μην έχει αποδείξει ακόμα αν μπορεί να πάρει ρόλο σκόρερ στην ΑΕΚ.

15' ΑΚΥΡΩΘΕΝ ΓΚΟΛ: Ο Λυμπερόπουλος σέντραρε, ο Μπαχά πήρε την κεφαλιά, αλλά ο εκτεθειμένος Γκέντσογλου, την ώρα που η μπάλα πήγαινε προς το τέρμα, παρεμβλήθηκε και από θέση οφσάιντ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα
36' Σκληρό φάουλ του Καρντόσο στο Λαγό, όμως ο διαιτητής δεν του έδωσε δεύτερη κίτρινη
39' Σωτήρια παρέμβαση του Ντουγκλάο που πήρε την μπάλα μέσα από τα πόδια του Μπαχά που πήγαινε να πλασάρει τον Γκαλίνοβιτς
47' ΔΟΚΑΡΙ: "Κεραυνός" του Μίτσελ, η μπάλα χτύπησε στην εσωτερική πλευρά του δοκαριού του Γκαλίνοβιτς, αλλά έφυγε παράλληλα με τη γραμμή
54' ΚΟΚΚΙΝΗ: Δολοφονικό μαρκάρισμα του Καρντόσο στον Ματέρος, με τον Θάνο να του δείχνει δεύτερη κίτρινη κάρτα
55' Κεφαλιά πάσα του Μπαχά στον Λαγό, ο Γκαλίνοβιτς πρόλαβε και έδιωξε
65' Φάουλ για κόκκινη κάρτα του Ντουγκλάο στον Μπαχά, ο Θάνος έδειξε κίτρινη
71' Χέρι του Ντουγκλάο μέσα στην περιοχή, ο διαιτητής άφησε λανθασμένα το παιχνίδι να συνεχιστεί
73' Καλή εκτέλεση φάουλ του Σκόκο, η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω
85' Πέναλτι για χέρι του Ματέος ζήτησε η Καβάλα, σωστά δεν έδειξε κάτι ο διαιτητής
88' ΓΚΟΛ (1-0): Μαγική μπαλιά του Γκερέιρο στην πλάτη της άμυνας της Καβάλας, ο Σκόκο με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ
92' Ωραίο σουτ του Νικουλάε, η μπάλα μόλις άουτ

ΣΚΟΡΕΡ: 88' Σκόκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Θάνος (Γρεβενών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μανωλάς, Γκέντσογλου, Νταντόμο, Σκόκο, Μίτσελ - Ντουγκλάο
ΚΟΚΚΙΝΗ: 53' Καρντόσο (2η κίτρινη)

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Σάχα, Μανωλάς, Νταντόμο, Νασούτι, Ματέος, Γκέντσογλου (62' Ντιοπ), Μίτσελ, Λαγός, Μπερνς (55' Γκερέιρο), Λυμπερόπουλος, Μπαχά (70' Σκόκο)
ΚΑΒΑΛΑ (Χένρικ Κάσπερτσακ): Γκαλίνοβιτς, Πφερζέλ (84' Σιόντης), Χργκόβιτς, Τόμαζιτς, Ντουγκλάο, Καρντόσο, Ντιέ, Ρίος (74' Ντικρόκ), Περεϊρίνια (46' Βουτσίτσεβιτς), Αμπντούν, Νικουλάε

Είπαν

Μανόλο Χιμένεθ: "Σήμερα δώσαμε πλάτος στο γήπεδο. Μερικές φορές κάναμε το λάθος να πάμε με μία άμεση μεταβίβαση μπροστά. Κυκλοφορήσαμε, όμως, τη μπάλα και αυτός ήταν ο μοναδικός τρόπος για να φτάσουμε στο γκολ. Είμαι ευχαριστημένος από τους παίκτες, ανεξάρτητα αν δεν ήμασταν αποτελεσματικοί. Έχω στο μυαλό μου περίπου ποια θα είναι η ενδεκάδα που θα κατέβει την Τετάρτη. Δεν είναι μυστικό ότι κάποιοι δεν είναι 100% έτοιμοι, όπως ο Γεωργέας ή ο Μανωλάς. Ρισκάραμε και ήθελα να δω τον Μανωλά πως θα παίξει σε αυτή τη θέση, ακόμη κι αν… χάνω τη φωνή μου, δίνοντάς του οδηγίες για το πως θα παίξει. Ο Γιάχιτς δεν είναι 100% έτοιμος και κερδίσαμε χρόνο στην αποθεραπεία του. Σήμερα θέλω να ξεκουραστώ λίγο. Θα προσπαθήσω να ετοιμάσω από αύριο το παιχνίδι της Τετάρτης. Το λέω αυτό, γιατί μόλις ξαπλώσω απόψε θα… στριφογυρίζει το κεφάλι μου γι' αυτό το ματς. Θα πρέπει να βρούμε τον τρόπο να φτάσουμε στον τελικό, ξέροντας ότι έχοντας απέναντί μας μία ομάδα με μεγάλη διάθεση. Πρέπει να δώσουμε χαρά στον κόσμο μας. Δεν πρέπει να επηρεάσει κανέναν η πίεση".

Νάτσο Σκόκο: "Η ομάδα έπαιξε πολύ δυνατά. Έτυχε να βάλω εγώ το γκολ της νίκης και είμαι πολύ χαρούμενος γι’ αυτό. Από το ξεκίνημα του ματς, μπήκαμε δυνατά, παίξαμε καλά κι έστω στο 88’ πήραμε την νίκη. Είμαστε πολύ καλά ψυχολογικά, ενόψει του ημιτελικού με τον ΠΑΟΚ. Γνωρίζουμε πως είναι δύσκολο το ματς, αλλά το σημαντικότερο είναι να τα δώσουμε όλα και να προκριθεί η ομάδα στον τελικό του Κυπέλλου".

Ρότζερ Γκερέιρο: "Το σημαντικό είναι η νίκη και τώρα ακολουθεί ένα δύσκολο παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ που θα πρέπει να το κερδίσουμε και να περάσουμε στον τελικό'.

Μίτσελ: "Έχω δύο αγώνες που προσπαθώ να πετύχω γκολ αλλά δεν μου κάθεται. Θα συνεχίσω όμως να προσπαθώ. Είμαι χαρούμενος για το αποτέλεσμα σήμερα γιατί πήραμε μία σημαντική νίκη. Μας δίνει ψυχολογία ενόψει του αγώνα της Τετάρτης. Έχουμε πετύχει δύο συνεχόμενες νίκες, απέναντι σε σημαντικούς αντιπάλους και πλέον πάμε με ηθικό στην Τούμπα".

Χένρικ Κάσπερτσακ: "Ήρθαμε για να πάρουμε ένα καλό αποτέλεσμα, δυστυχώς όμως η αποβολή του Καρντόσο που αποδιοργάνωσε το παιχνίδι μας, ήταν το κλειδί του αγώνα. Είμαστε απογοητευμένοι, γιατί δεχθήκαμε το γκολ σε μια στιγμή που δεν ήμασταν συγκεντρωμένοι. Λυπόμαστε πολύ, αλλά πρέπει να συνεχίσουμε".