Ισοφάρισε σε 1-1 με τον Μαχόπ

«Ροπαλιά» του Ηρακλή στον Πανιώνιο στο 93’ !

Θρίλερ στο «Καυτανζόγλειο», που ο Πανιώνιος με το γκολ του Κώστα Μήτρογλου στο 39’ έδειχνε να παίρνει την πολύτιμη νίκη στην προσπάθεια που κάνει για να παραμείνει στην κατηγορία, αλλά το γκολ του Λουίς Μαχόπ στο 93’ λύτρωσε τον Ηρακλή, που στο 0-0 έχασε πέναλτι με τον Γιάκομπ.

«Εφτάψυχος» αποδεικνύεται ο Ηρακλής, καθώς απέδειξε ότι για να τον κερδίσει κάποιος πρέπει να «φτύσει αίμα». Τέταρτη ισοπαλία στα τελευταία 6 παιχνίδια και η μοναδική ήττα του με τον Γιώργο Παράσχο στον πάγκο ήταν αυτή από τον Παναθηναϊκό την προηγούμενη αγωνιστική.

Ο Ηρακλής μέχρι να βρεθεί πίσω στο σκορ από τον Πανιώνιο από το 7ο γκολ σε 8 παιχνίδια του Κώστα Μήτρογλου ήταν καλύτερος και μάλιστα έχασε και πέναλτι με τον Βίκτορ Γιάκομπ. Όμως, από κει και πέρα οι «κυανέρυθροι» έπαιζαν με περισσότερη άνεση εκμεταλλευόμενοι και τις γκρίνιες από την εξέδρα προς τη διοίκηση, τους παίκτες και τους προπονητές του Ηρακλή.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στο δεύτερο ημίχρονο και μέχρι τη στιγμή του γκολ της ισοφάρισης, ο Ηρακλής δεν έχει καταφέρει να δημιουργήσει ευκαιρίες, αντίθετα με τον Πανιώνιο που σπατάλησε κάποιες για να «κλειδώσει» το ματς. Και το πλήρωσε στο τέλος, καθώς ο Καμερουνέζος Λουίς Μαχόπ σκόραρε για τρίτη φορά σε 8 ματς με τη φανέλα του Ηρακλή και ισοφάρισε στο 93’!

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η 9η ισοπαλία σε 14 του Τάκη Λεμονή από τη στιγμή που ανέλαβε τον Πανιώνιο…

Το φιλμ του αγώνα:

7’ Πρώτη καλή στιγμή του αγώνα, με τον Αραμπατζή να σουτάρει και τον Μάχο να αντιδράει σωστά.
16’ Ο Σιόβας βρέθηκε σε θέση βολής μετά το φάουλ του Κούκετς, αλλά δεν μπόρεσε με το κεφάλι να νικήσει τον Μπαντή.
19’ ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο Γιάκομπ ανατράπηκε από τον Μάχο και ο Σιδηρόπουλος έδειξε το σημείο του πέναλτι.
20’ Ο Γιάκομπ εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Μάχο τον νίκησε, κρατώντας το 0-0.
39’ ΓΚΟΛ (0-1): Ο Γουνδουλάκης βρήκε τον Μήτρογλου με το κεφάλι και ο Έλληνας επιθετικός πλάσαρε ιδανικά τον Μπαντή ανοίγοντας το σκορ.
52’ Ο Επαλέ βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μετά την μπαλιά του Γιάκομπ, αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει.
53’ Οι αποδοκιμασίες του κόσμου του Ηρακλή προς διοίκηση και προπονητές είναι έντονες.
66’ Ευκαιρία για τον Πανιώνιο να «κλειδώσει» το ματς. Ο Μήτρογλου πίεσε τον Μπαντή, που έκανε το λάθος, αλλά η κόντρα στον επιθετικό του Πανιωνίου πέρασε άουτ.
81’ Νέα ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Κβιρκβέλια βγήκε απέναντι από τον Μπαντή μετά την πάσα του Γουνδουλάκη, αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μπαντή.
93’ ΓΚΟΛ (1-1): Ο Μάχοπ ισοφάρισε για τον Ηρακλή με κεφαλιά.

ΣΚΟΡΕΡ: 39' Μήτρογλου - 93' Μαχόπ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεριανός - Μάχο

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Μπαντής, Αραμπατζής (53’ Ζερκά), Λίμα, Χοσέμι, Κυριαζής, Ντάνι, Παπαστεριανός, Πίτου Γκαρσία, Σολτάνι, Επαλέ, Γιάκομπ
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Γιόνσον (22’ Σάμαρης), Κοντοές, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Όμο, Γκαλίτσιος, Κβιρκβέλια, Γουνδουλάκης, Μπάλαμπαν, Μήτρογλου

Είπαν:

Γιώργος Παράσχος: «Παρουσιαστήκαμε με δύο πρόσωπα. Παρότι μείναμε πίσω στο σκορ ήμασταν πάρα πολύ καλοί και φυσικά έπαιξε ρόλο το χαμένο πέναλντι του Ιάκομπ. Πιστεύω ότι αν έμπαινε θα ήταν διαφορετικό το αποτέλεσμα. Πάλι με μία αδράνεια της άμυνας μείναμε πίσω στο σκορ. Η νευρικότητα δεν μας άφησε να παίξουμε καλό ποδόσφαιρο στη συνέχεια όπως και η πολυπρόσωπη παρουσία των αμυντικών του Πανιωνίου. Στις αντεπιθέσεις του αντιπάλου ήμασταν τυχεροί διότι είχαμε αφήσει πολλά κενά. Ο βαθμός που πήραμε ελπίζω να μας βοηθήσει».

Τάκης Λεμονής: «Η νίκη θα μας έδινε ένα πλεονέκτημα ενόψει της συνέχειας. Η ισοπαλία σε ματς με τον Ηρακλή δεν ήταν άσχημο αποτέλεσμα αλλά έτσι όπως εξελίχτηκε χάσαμε μια χρυσή ευκαιρία. Στα τελευταία δύο παιχνίδια τεστάρουμε και τις αντοχές μας όσον αφορά την υπόθεση παραμονή, η οποία πιστεύω ότι έχει δρόμο. Στο σημερινό παιχνίδι ήταν πάρα πολύ καλή η ομάδα, όμως δεν καταφέραμε να τελειώσουμε το ματς. Ειδικά στο πρώτο 30λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου. Δεν είναι πάντως σύμπτωση όταν συνέβη αυτό δεύτερη διαδοχική εβδομάδα. Θεωρώ ότι ήταν μια άτυχη στιγμή καθώς είχαμε την μπάλα στην κατοχή μας στο σημαιάκι του κόρνερ».