Ο Γάλλος γκολκίπερ κράτησε όρθια την Ξάνθη

Ισοπαλία στην Τρίπολη με μορφή τον Βιβιανί

Και στο πέμπτο του παιχνίδι στο εφετινό πρωτάθλημα ο Αστέρας δεν μπόρεσε να γευθεί τη χαρά της νίκης. Το 1-1 στην Τρίπολη με την Ξάνθη διαμορφώθηκε στο πρώτο ημίωρο. Προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι μόλις στο πρώτο λεπτό με αυτογκόλ του Αργυρόπουλου και ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι στο 28΄ ο Ισπανός Ρούμπεν Ράγιος. Εξαιρετικός για την Ξάνθη με τις σωτήριες αποκρούσεις ο Γάλλος τερματοφύλακας Βιβιανί που ουσιαστικά έσωσε το βαθμό.

Με τη συμπλήρωση 20 δευτερολέπτων στο παιχνίδι προηγήθηκε η Ξάνθη. Στην πρώτη επίθεση του ματς ο Πόι σέντραρε και ο Αργυρόπουλος, στην προσπάθειά του να διώξει λειτούργησε περισσότερο ως ...επιθετικός κι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Με την πάροδο του χρόνου οι γηπεδούχοι ξεπέρασαν την ψυχρολουσία, πίεσαν την εστία της Ξάνθης και ο Ζοντί Βιβιανί στο 18' σταμάτησε διαδοχικά τους Ουσέρο και Περόνε. Στο 28΄ όμως ο Γάλλος τερματοφύλακας δεν κατάφερε να απομακρύνει τη μπάλα στη σέντρα του Μπαρτολίνι και ο Ράγιος από κοντά έκανε το 1-1.

Ο Αστέρας συνέχισε με επιθετικές διαθέσεις και στο β' ημίχρονο, με τον Βιβιανί να εξουδετερώνει σουτ των Έγκον (52'), Ράγιος (53'), Μπρέσκα (56'), Περόνε (86'). Η Ξάνθη ανέβασε μετά το 60' την απόδοσή της, δημιούργησε ορισμένες μικροευκαιρίες αλλά πιο απειλητική φάνηκε στο 81' με τον Μαρσελίνιο και στις καθυστερήσεις με την κορυφαία χαμένη ευκαιρία από τον Βλαχοδήμο.

ΣΚΟΡΕΡ: 28' Ράγιος – 1' αυτογκόλ Αργυρόπουλος
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καλογερόπουλος (Αθηνών)
ΚITΡΙΝΕΣ: Ουσέρο, Πιπίνης, Πουλίδο, Χουανίτο - Φλίσκας, Ντάνι, Καζάκης, Βασιλακάκης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Οράσιο Γκονσάλβες): Χακόμπο, Αργυρόπουλος (74΄ Τσαμπούρης), Πουλίδο, Μπαρτολίνι, Πιπίνης, Ουσέρο (67΄ Ναβάρο), Χουανίτο, Ράγιος, Μπρέσκα (70΄ Σέσμα Γκονζάλες), Εγκον, Περόνε
ΞΑΝΘΗ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βιβιανί, Στάσιακ, Κομεσίδης, Σταθάκης (7΄ Μπέρτος), Φλίσκας (46΄ Ντίκα), Εντιμάρ, Ντάνι, Βασιλακάκης (80΄ Βλαχοδήμος), Πόι, Καζάκης, Μαρσελίνιο

Eίπαν

Οράσιο Γκονσάλβες: “Κάναμε μεγάλο πρώτο ημίχρονο, παίξαμε πολύ καλό ποδόσφαιρο και χάσαμε πολλές ευκαιρίες. Για 45 λεπτά είχαμε πέσει πάνω στην Ξάνθη, με καλό ποδόσφαιρο, γρήγορο και με συνεχή κίνηση. Στο δεύτερο για 25 με 30 λεπτά είχαμε μπάλα και χάσαμε και πάλι ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ. Όσο περνούσε ο χρόνος, όμως, φάνηκε η έλλειψη των παιχνιδιών. Προσωπικά, δεν μου αρέσουν οι ισοπαλίες. Ξέραμε ότι είναι ρίσκο να αφήσουμε χώρο για κόντρα επίθεση Ξάνθης και φάνηκε στα τελευταία δέκα λεπτά. Ήταν δύσκολο, γιατί θα μπορούσαμε να χάσουμε το παιχνίδι και αυτό δεν θα ήταν δίκαιο. Είμαι, πάντως, πολύ ευχαριστημένος από τα παιδιά. Όταν βλέπεις καλό ποδόσφαιρο και συνεχή άνοδο, τότε είμαστε σε καλό δρόμο. Στα 75 με 80 λεπτά, υπήρχε μόνο Αστέρας και στα τελευταία δέκα Ξάνθη... Ο Αργυρόπουλος έρχεται από τραυματισμό και κουράστηκε. Η ομάδα ξέρει τι να κάνει μέσα στο γήπεδο. Έβαλα τον Σέσμα γιατί το παιχνίδι πήγαινε προς τα αριστερά. Ήταν καλά. Ο Χούλι ήταν ένας παίκτης που θα μπορούσα να βάλω μέσα, αλλά μετά το παιχνίδι όλοι μπορούμε να πούμε ό,τι θέλουμε”

Μαρίνος Ουζουνίδης: “Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αγνώριστοι. Δεν ήταν εμφάνιση ομάδας Σούπερ Λίγκας. Ούτε επαγγελματιών παικτών και το λέω όχι επειδή κάποιοι ήταν σε κακή μέρα αλλά δεν έτρεχαν, δεν προσπάθησαν. Ο Αστέρας ήταν καλύτερος από εμάς. Ήμασταν πολύ τυχεροί που ήταν 1-1 το σκορ. Στο δεύτερο ημίχρονο βρήκαμε τα πατήματά μας, γινόμασταν ολοένα και καλύτεροι και στο τέλος χάσαμε πολλές ευκαιρίες.”

Μανώλης Μπέρτος: “Ηταν ένα παιχνίδι που μας αφήνει πικρία. Μπορούσαμε να πάρουμε τους τρεις πόντους, αλλά δεν τα καταφέραμε. Δεν πειράζει, κοιτάμε μπροστά το επόμενο παιχνίδι, θα κοιτάξουμε να κερδίσουμε... Μας προβληματίζει το κακό πρώτο ημίχρονο, αλλά 90 λεπτά το παλεύουμε το παιχνίδι. Θα κοιτάξουμε να μπούμε πιο δυνατά από τα πρώτα λεπτά.”