Εξαιρετική στις αντεπιθέσεις η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου

Η ταρίφα της ΑΕΚ: 3 γκολ και από τον ΟΦΗ

Δυο γκολ ο Μάντζιος, ένα ο Σουμπίνιο

Νίκησε κατά κράτος την ΑΕΚ ο ΟΦΗ στο “Γεντί Κουλέ” μπροστά σε 7.000 κόσμο. Το 3-1 που είναι η πρώτη νίκη της κρητικής ομάδας επί της “Ένωσης” μετά από 9 χρόνια (3 Νοεμβρίου 2002, 1-0) διαμορφώθηκε από τα γκολ των Μάντζιου (12' 81'), Σουμπίνιο (49') και Μπέλεκ για τους “κιτρινόμαυρους”. Είναι το 4ο φετινό επίσημο ματς που η ΑΕΚ δέχεται 3 γκολ μακριά από την Αθήνα (Ξάνθη, ΠΑΟΚ και Λοκομοτίβ). Οργή κατά της κυβέρνησης και από τους οπαδούς του ΟΦΗ με συνθήματα και πανό στη Θύρα 4 (“δεν σε θέλει ο λαός, πάρ την τρόικα και μπρος”)

Ο Βαγγέλης Μάντζιος συνεχίζει να εντυπωσιάζει, αποδεικνύοντας στους πάντες ότι δεν είναι "τελειωμένος" όπως θεωρούσαν πολλοί. Ο πρώην διεθνής επιθετικός βρήκε δίχτυα στο ελληνικό πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά από δύο χρόνια (είχε σκοράρει για τον Παναθηναϊκό στο 2-1 επί του ΟΦΗ στις 26 Απριλίου 2009) και αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια.

Οι Ηρακλειώτες μπήκαν παθιασμένα στο ματς και στο 12ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με τον Μάντζιο να αφήνει πίσω στο σπριντ τον Καράμπελα μετά την κάθετη μπαλιά του Παπουλή και να πλασάρει ιδανικά τον Αραμπατζή. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει με μοναδικό μοχλό ανάπτυξης τον Λεονάρντο από αριστερά. Ωστόσο, το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε, με τον Λυμπερόπουλο να αστοχεί εξ επαφής στο 40'.

Για άλλο ένα παιχνίδι, η ΑΕΚ φάνηκε να έχει νεκρά διαστήματα, κυρίως στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά κυρίως οι παίκτες του Νίκου Κωστένογλου έδειχναν ανίκανοι να ανακόψουν τις αντεπιθέσεις των Κρητικών.  Σε μία από αυτές, στο 49', ο Παπουλής έβγαλε τη δεύτερη ασίστ του, αυτή τη φορά στον Σουμπίνιο, ο οποίος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ έβαλε "φωτιά" στο "Γεντί Κουλέ".

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Μπέλεκ μείωσε με το πρώτο του γκολ από τότε που αποκτήθηκε ως δανεικός από την Ουντινέζε. Ο Λεονάρντο ταλαιπώρησε την άμυνα του ΟΦΗ και πάσαρε στον Καμερουνέζο, ο οποίος νίκησε (με τη βοήθεια του δοκαριού) τον Ρόι Κάρολ. Ωστόσο, ο νεαρός φορ ήταν για άλλο ένα ματς μοιραίος, αφού στο 73' κατάφερε να πετάξει στα σκουπίδια την άψογη μπαλιά του Λεονάρντο.

Δειλά ο ΟΦΗ άρχισε να ψάχνει το τρίτο γκολ και τελικά το πέτυχε στο 81'. Μανωλάς και Φέλλας είχαν αφήσει γυμνή την άμυνα και ο Σουμπίνιο βρήκε στη μικρή περιοχή τον Μάντζιο, που δεν δυσκολεύτηκε να γράψει το τελικό 3-0.

Το Ηράκλειο ήταν ανέκαθεν φιλικό προς το ΠΑΣΟΚ. Αυτό αλλάζει άρδην τον τελευταίο καιρό και οι οπαδοί του ΟΦΗ το απέδειξαν με το πανό "Δεν σε θέλει ο λαός, παρ' την τρόικα και μπρος", ενώ το σύνθημα "να καεί, να καεί το μπ... η Βουλή" ακούστηκε για πολλοστή φορά". Ο διαιτητής Στυλιάρας διέκοψε το ματς για δύο λεπτά, απαιτώντας να κατέβει.

ΣΚΟΡΕΡ: 12', 81' Μάντζιος, 49' Σουμπίνιο – 59' Μπέλεκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Στυλιάρας
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μπουλούτ, Γεωργίου, Κάρολ, Σίσιτς – Βάργκας, Δέλλας

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος): Κάρολ, Μπουλούτ, Γαλανόπουλος, Ταυλαρίδης, Γεωργίου, Μπόντορ (73' Ζ. Λόπεθ), Κάλαϊτζιτς, Σουμπίνιο, Παπουλής, Σίσιτς (63' Χ. Λόπεθ), Μάντζιος
ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Αραμπατζής, Κοντοές, Δέλλας, Μανωλάς, Καράμπελας, Καφές, Βάργκας (84' Γκέντσογλου), Λεονάρντο, Σιαλμάς (46' Μπέλεκ), Χοσέ Κάρλος (46' Γκερέιρο), Λυμπερόπουλος