Συγκρούσεις οπαδών-αστυνομίας, μολότοφ στη σουίτα των φιλοξενούμενων

Δύο φάσεις, δύο γκολ στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Άρης-ΠΑΟΚ 1-1 στο Χαριλάου

Σε ένα ματς που δεν έχει τίποτα να επιδείξει πέρα από τα δύο γκολ, Άρης και ΠΑΟΚ ήρθαν ισόπαλοι 1-1 στο Χαριλάου. Σε ένα «νερόβραστο» ντέρμπι, ο Άρης δεν κατάφερε και πάλι να πάρει την πρώτη του φετινή νίκη, την ώρα που ο ΠΑΟΚ «άρπαξε» ένα βαθμό παίζοντας χωρίς τους Λίνο, Αθανασιάδη, Φωτάκη, Γκαρσία, Τσουκαλά και Κρέσιτς. Με γκολ ξεκίνησαν και τα δύο ημίχρονα (3' Λαζαρίδης - 48' Παπάζογλου), όμως οι προσδοκίες για θέαμα διαψεύστηκαν νωρίς. Ένταση έξω από το γήπεδο με πετροπόλεμο μεταξύ οπαδών του Άρη και της αστυνομίας, που έκανε χρήση χημικών.

Η παροιμία "φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη" βρήκε την εφαρμογή της στο ντέρμπι. Οι δύο ομάδες ήταν παθητικές, το παιχνίδι ήταν κάκιστο και όλη η ουσία συνοψίζεται στα δύο γκολ, στο 3ο λεπτό του πρώτου και του δεύτερου ημιχρόνου.

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε το αρχικό μούδιασμα του ΠΑΟΚ και σκόραρε νωρίς. Ο Ιάκομπ είδε τον Χαλκιά να αποκρούει σε κόρνερ την κεφαλιά του, αλλά με την εκτέλεσή του ο Λαζαρίδης άνοιξε το σκορ στο 3'. Τα λεπτά πέρασαν και στο 48' ο Παπάζογλου πλήγωσε την πρώην ομάδα του για να αποδοκιμαστεί έντονα από τους οπαδούς.

Και αν μέσα στο γήπεδο το ντέρμπι ήταν μάλλον βαρετό, εκτός ορίων του αγωνιστικού χώρου, η κατάσταση ήταν... εκτός ορίων! Κατά την άφιξη του πούλμαν του ΠΑΟΚ, η κατάσταση ήταν ήρεμη, με τις αποδοκιμασίες να μην ξεπερνούν τα όρια του θεμιτού. Όμως όταν έφτασε η αποστολή του Άρη, οι οπαδοί θέλησαν να αποθεώσουν τους παίκτες της ομάδας τους. Οι αστυνομικοί... παρεξήγησαν τις προθέσεις τους και έκαναν χρήση χημικών για να διαλύσουν το πλήθος, με αποτέλεσμα να δεχθούν βροχή από πέτρες. Με παρέμβαση του Θανάση Αθανασιάδη, το επεισόδιο έληξε πριν επεκταθεί.

Στις κερκίδες δύο υβριστικά πανό λίγο έλειψε να βάλουν φωτιά στο ντέρμπι, ενώ όταν αποβλήθηκε ο Μπόλονι δέχθηκε αντικείμενα από τη θύρα των VIP. "Δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έχω κάνει τη διαθήκη μου και τα αφήνω όλα στην κόρη μου", δήλωσε με περίσσια δόση χιούμορ ο Ρουμάνος.

Όμως, η κατάσταση ξέφυγε ακόμα περισσότερο μετά το τελικό σφύριγμα, όταν οπαδοί επιτέθηκαν με φωτοβολίδες και βόμβα μολότοφ στη σουίτα που φιλοξενούσε τη διοίκηση του ΠΑΟΚ. Περίπου 200 οπαδοί κινήθηκαν απειλητικά και προς τα αποδυτήρια, αλλά η διοίκηση του Άρη έφραξε την είσοδο και τα χειρότερα αποφεύχθηκαν. Πρόκειται λοιπόν για δικαίωση της αστυνομίας που -κόντρα στις δύο ΠΑΕ- δεν επέτρεψε τη μετακίνηση φιλοξενούμενων οπαδών.

Για ακόμα μία φορά ο Σάκης Τσιώλης έθεσε την παραίτησή του στη διάθεση της ΠΑΕ, όμως θεωρείται βέβαιο ότι θα απορριφθεί, καθώς ο Θανάσης Αθανασιάδης πιστεύει στο έργο του πρώην κόουτς του Ολυμπιακού Βόλου.

2' Σέντρα του Μίσελ από αριστερά, ο Ιάκομπ έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Χαλκιάς έδιωξε σε κόρνερ
3' ΓΚΟΛ (1-0): Εκτέλεση κόρνερ του Ουμπίδες, ο Χαλκιάς έκανε λάθος έξοδο και ο Λαζαρίδης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ
35' Χωρίς φάσεις ο αγώνας μετά το γκολ του Λαζαρίδη. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στην πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς να γίνονται πιο ουσιαστικές.
45' Μακρινό σουτ του Λάζαρ, ο Βελλίδης έπεσε στη γωνία του και έδιωξε σε κόρνερ
48' ΓΚΟΛ (1-1): Οι παίκτες του Άρη άφησαν χώρο στον Λάζαρ, ο Ρουμάνος σέντραρε και με κεφαλιά ο Παπάζογλου σκόραρε κατά της πρώην ομάδας του
71' Ο Μαλεζάς τράβηξε τον Ιάκομπ στην περιοχή, όμως ο διαιτητής δεν θεώρησε ότι είναι πέναλτι
76' Σέντρα του Νέτο, ο Χαλκιάς έκανε κακή έξοδο, όμως η κεφαλιά του Ιάκομπ έστειλε την μπάλα λίγο άουτ
80' Ο διαιτητής απέβαλε τον προπονητή του ΠΑΟΚ, Λάζλο Μπόλονι, επειδή πέταξε δεύτερη μπάλα στον αγωνιστικό χώρο

ΣΚΟΡΕΡ: 3' Λαζαρίδης - 48' Παπάζογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τάσος Γιάχος (Χίου)
ΚΙΤΡΙΝΗ: Βελλίδης, Πρίττας, Ουμπίδες, Σανκαρέ - Παπάζογλου, Κοντρέρας

ΑΡΗΣ (Σάκης Τσιώλης): Βελλίδης, Παπαστεριανός (73' Τριανταφυλλάκος), Μίσελ, Σανκαρέ, Λαζαρίδης, Φατί (64' Νέτο), Πρίττας, Ουμπίδες, Καπετάνος, Ακόστα (50' Καστίγιο), Ιάκομπ

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Χαλκιάς, Έτο, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Κοντρέρας, Αρίας,  Λάζαρ, Ρομπέρ (46' Ίβιτς), Σαλπιγγίδης (67' Γεωργιάδης), Βιεϊρίνια, Παπάζογλου (81' Γιάννου)

Είπαν:

Σάκης Τσιώλης: "Δεν μένω σε συμβόλαια αν η διοίκηση θέλει να προχωρήσει σε μια απόφαση για την αντικατάσταση μου. Για τον λόγο αυτό αλλά και γιατί έγιναν ήδη αναφορές σε ονόματα τεχνικών υποψηφίων για την θέση μου, θέτω την παραίτηση μου στην διάθεση της και στην διάθεση του κόσμου. Εγώ δεν φυγομαχώ και θέλω να δώσω την μάχη μου αλλά αν αυτό κριθεί αναγκαίο είμαι στην διάθεση της διοίκησης".

Λάζλο Μπόλονι: "Κάθε μία ομάδα είχε το ημίχρονό της. Δυστυχώς για μας, για άλλη μια φορά, ήταν μια κακή έκπληξη για μας με το γκολ στα πρώτα λεπτά και για λίγα λεπτά ήμασταν λίγο χαμένοι. Σιγά σιγά σταματήσαμε την πίεση και μόνο από τις στημένες φάσεις, κόρνερ και φάουλ, μας δημιούργησαν προβλήματα. Το δεύτερο ημίχρονο ήταν δικό μας. Παίξαμε το ποδόσφαιρό μας, όχι για 45 λεπτά αλλά για κάποιο διάστημα και νομίζω ότι στο τέλος και οι δύο ομάδες πρέπει να αποδεχθούν την ισοπαλία. Ηταν ξεκάθαρο για μένα ότι στην αρχή του αγώνα τα πράγματα θα ήταν δύσκολα και ότι στο δεύτερο ημίχρονο θα παίζαμε καλύτερα".

Πάμπλο Κοντρέρας: "Θέλαμε τη νίκη πάνω απ' όλα και το αποδείξαμε στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, με εξαίρεση τα πρώτα 5 λεπτά που κάναμε λάθη και δεχθήκαμε το γκολ. Μπορούσαμε να πάρουμε τη νίκη".

Θανάσης Παπάζογλου: "Εγώ δίνω τον καλύτερό μου εαυτό, ο προπονητής μου δίνει την ευκαιρία, εγώ την άρπαξα και σκόραρα. Για την ομάδα δεν έχει σημασία ποιος σκοράρει, για μένα μετράει και προσπαθώ να βελτιώνομαι και να βοηθάω την ομάδα".