2-1 τον Πανιώνιο με δυο γκολ του Αναστασάκου οι Περιστεριώτες που διατηρούνται αήττητοι στην κορυφή

Συνεχίζει να είναι ...Ατρόμητος

Ο Ατρόμητος συνεχίζει το καταπληκτικό σερί και την τρελή πορεία στην κορυφή της Σούπερ Λίγκα. Νίκησε και τον Πανιώνιο με 2-1 και παραμένει αήττητος μετά από 8 αγωνιστικές με 4 νίκες και 4 ισοπαλίες. Τούτη τη φορά τα γκολ δεν τα έβαλε ο Κώστας Μήτρογλου, αλλά μια παλιά καραβάνα των ελληνικών γηπέδων: ο Ηλίας Αναστασάκος (ΦΩΤΟ) που σκοράροντας μέσα σε 4 λεπτά (61' και 65') ανέτρεψε το 0-1 του Πανιώνιου από το 57' με τον Σκέμπρι. Σοβαρά επεισόδια στο Περιστέρι πριν από το μας μεταξύ οπαδών των δυο ομάδων.

Ο Ηλίας Αναστασάκος είναι ο ορισμός της “χρυσής” αλλαγής. Αντικατέστησε στο 60ο λεπτό τον Καραγκούνη που ξεκινούσε όμορφα τις προσπάθειες του αλλά τα χαλούσε είτε στην τελική προσπάθεια, είτε επειδή ήθελε να τα κάνει όλα μόνος του. Ο Αναστασάκος που τον προσεχή Μάρτιο θα κλείσει τα 34 ισοφάρισε στο 61' όταν εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες που κέρδισε και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 65' ο Μήτρογλου έχασε τετ α τετ, με τον Ελευθερόπουλο να αποκρούει, στη συνέχεια της φάσης ο Σκόνδρας γύρισε μέσα στη μεγάλη περιοχή και ο Αναστασάκος με πλασέ έγραψε το 2-1. Είχε προηγηθεί ο Πανιώνιος στο 57' όταν από σέντρα του Σιόνα έπιασε ωραία κεφαλιά ο Μαλτέζος Αντρέ Σκέμπρι που αποκτήθηκε προσφάτως από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Από τους πλέον πεπειραμένους Έλληνες επιθετικούς ο Αναστασάκος, ξεκίνησε την καριέρα του το 1997 από τα τμήματα υποδομής της ΑΕΚ στην πρώτη ομάδα της οποίας έπαιξε ελάχιστα. Κατόπιν έκανε αισθητή την παρουσία του όπου κι αν έπαιξε: Απόλλωνα, Καλαμάτα, Αθηναϊκό, Αστέρα Τρίπολης, Θρασύβουλο, ΠΑΟΚ και από τον Ιανουάριο του 2010 στον Ατρόμητο. Με τα δυο σημερινά, μετράει 80 γκολ στις τρεις επαγγελματικές κατηγορίες (31 – 43 – 6).

Δίκαιη η επικράτηση του Ατρόμητου που είχε τον πλήρη έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα. Έδειξε φυσικά και χαρακτήρα στο β' μέρος, όταν προηγήθηκε ο Πανιώνιος κόντρα στη ροή του ματς. Κάκιστο το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, ιδιαίτερα επιθετικός και πιεστικός ο Ατρόμητος μετά το 0-1 με ηγέτη στη μεσαία γραμμή τον Τάτο. Χλωμός επιθετικά ο Πανιώνιος, έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 93' με του σουτ – άουτ από πλεονεκτική θέση του Γουνδουλάκη.

ΣΚΟΡΕΡ:  61', 65' Αναστασάκος - 57' Σκέμπρι
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Κύρκος (Ηπείρου).
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γιαννούλης, Αναστασάκος, Μπάλλας - Κβιρκβέλια, Σκέμπρι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Φυτανίδης, Τόμας, Γιαννούλης, Ζουέλα, Τάτος, Μπρίτο (82' Μπάλλας), Επστάιν (77' Δημούτσος),  Καραγκούνης (60' Αναστασάκος), Μήτρογλου
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Ελευθερόπουλος, Πετκάκης, Σιόβας, Τσότσαλιτς, Κβιρκβέλια, Κουμορτζί, Ρόκας (79' Μιλοβάνοβιτς), Σάμαρης (69' Κολοβός), Σκέμπρι, Γουνδουλάκης, Κούτσι.

Είπαν

Γιώργος Δώνης: "Μπορώ να πω ότι γινόμαστε καλή ομάδα. Όχι επειδή κερδίσαμε, αλλά επειδή είτε είμαστε μπροστά στο σκορ, είτε πίσω, αντιδρούμε με ωριμότητα, αυτοπεποίθηση και ψυχολογία. Θα ήταν άδικο να χάσουμε. Ήμασταν καλύτερη ομάδα, είχαμε 2-3 μεγάλες φάσεις με τον Μήτρογλου και θα μπορούσαμε να είχαμε προηγηθεί. Το σημαντικό για εμάς είναι ότι παρ' όλο που αλλάξαμε τον σχηματισμό μας, οι παίκτες προσαρμόστηκαν πολύ γρήγορα και είχαμε συμπεριφορά και πειθαρχία υποδειγματική...  Ο Ατρόμητος μπαίνει μέσα για να κερδίσει τα παιχνίδια. Είναι δύσκολο απέναντι σε οργανωμένες ομάδες να έχεις υπομονή, ηρεμία και ωριμότητα. Είμαι περήφανος γιατί η ομάδα μπαίνει για να κερδίσει και όχι για να κλέψει. Έχουμε ένα μεγάλο κενό τριών εβδομάδων τώρα και αν και δεν είμαι συνηθισμένος να δίνω μεγάλες άδειες, είπα στους παίκτες ότι θα έχουν 3μερο ρεπό. Θα δουλέψουμε πολύ για να εμφανιστούμε ακόμα πιο βελτιωμένοι στη συνέχεια.. Τον Αναστασάκο εγώ τον έφερα στον Ατρόμητο και εγώ τον ανανέωσα. Πρέπει να διατηρούμε ζεστούς τους παίκτες. Μου αρέσει που προσπαθεί πάρα πολύ και περισσότερα από τα δύο προηγούμενα χρόνια. Οποτε μπαίνει δίνει το 100%."

Ηλίας Αναστασάκος: "Είμαι χαρούμενος που κέρδισε η ομάδα. Βρισκόμαστε ψηλά και θέλουμε να παίζουμε καλά και να συνεχίσουμε να είμαστε ψηλά. Δεν με απασχολεί που δεν παίζω βασικός. Με ενδιαφέρει να βοηθάω, είτε είμαι βασικός, είτε όχι. Δεν με απασχολεί αν παίζω από την αρχή... Παίξαμε με την καλύτερη ομάδα που έχουμε αντιμετωπίσει μέχρι στιγμής. Ο Πανιώνιος ήταν καλά οργανωμένος, προηγήθηκε, ενώ εμείς δεν είχαμε ρυθμό. Όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι ήταν σημαντικό που πήραμε τη νίκη. Δεν θέλουμε να λέμε πολλά. Θέλουμε να μείνουμε συγκεντρωμένοι και να συνεχίσουμε... Είμαστε πιο ουσιώδεις από πέρυσι. Προσφέρουμε και καλό θέαμα, αλλά έχουμε και την ουσία, κάτι που μας έλειπε την περασμένη σεζόν.. Αφιερώνω τα γκολ στον γυμναστή Σωτήρη Κακαργιά, που είχε πει ότι θα σκοράρω και τελικά πέτυχα δύο γκολ".

Τάκης Λεμονής: "Δεχόμενοι το πρώτο γκολ πανικοβληθήκαμε. Αυτό το πεντάλεπτο ήταν όλο το ματς. Μας “σκότωσε”. Κρίμα γιατί δικαιούμασταν περισσότερα πράγματα, αλλά δεν αντιδράσαμε καθόλου καλά σ' αυτό το πεντάλεπτο και το πληρώσαμε. Με προβληματίζει ότι δεχτήκαμε το γκολ και δείξαμε ότι χάσαμε τον προσανατολισμό μας... Ήταν σημαντική η απουσία του Εστογιανόφ, αλλά δεν μπορώ να πω ότι δεν έμεινα ικανοποιημένος από την προσπάθεια μας. Δεν συμφωνώ ότι ήμασταν παθητικοί. Στα πρώτα 25-30 λεπτά είχαμε στηθεί καλά, αλλά μας έλειπαν οι καλές πάσες. Βρεθήκαμε σε πλεονεκτικές θέσεις, αλλά δεν κάναμε καλή τελική πάσα. Στο τελευταίο 15λεπτο του πρώτου ημιχρόνου μπήκαμε στα καρέ μας από κάποια φάουλ και κόρνερ και χάσαμε το καλό πάσινγκ γκέιμ που είχαμε. Δεν αξίζαμε όμως αυτή την ήττα... Υπάρχουν κάποια θέματα με τον Ριέρα, τα οποία θα τα συζητήσω με τους διοικούντες. Νομίζω ότι ο Πανιώνιος είναι υπεράνω όλων...Είναι παρήγορο για το ελληνικό ποδόσφαιρο να είναι ομάδες σαν τον Ατρόμητο σε αυτή τη θέση. Είναι κάτι πολύ υγιές. Εύχομαι καλή συνέχεια στον Ατρόμητο".