2-0 την Ξάνθη που έπαιξε με 10 από το 65'

Νίκησε και ανέβηκε στην εξάδα ο Παναιτωλικός

Με ηγέτη τον Βραζιλιάνο Αντρέ Ρότσα, ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-0 την Ξάνθη στο Αγρίνιο και ανέβηκε στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας. Έχοντας μάλιστα δυο ματς λιγότερα, ξέφυγε με 5 βαθμούς (10 έναντι 5) της Ξάνθης που συνεχίζει να είναι ευάλωτη μακριά από την έδρα τγης. Ο Παύλος Μητρόπουλος στο 35' και ο Ρότσα με πέναλτι στο 67' πέτυχαν τα γκολ της ομάδας του Μπάμπη Τεννέ. Η ομάδα της Ξάνθης αγωνίστηκε από το 65ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Εντιμάρ.

Κακό το θέαμα στο πρώτο ημίχρονο, με  ελάχιστες φάσεις και την Ξάνθη να ξεκινά πιο δυνατά στο πρώτο 20λεπτο αλλά να μην μπορεί να βρει ελεύθερους χώρους. Οι γηπεδούχοι στην πρώτη ουσιαστικά ευκαιρία άνοιξαν το σκορ με δυνατή κεφαλιά του Μητρόπουλου ύστερα από σέντρα του Χαριστέα από αριστερά. Να σημειωθεί ότι ο Μητρόπουλος που αναδείχτηκε και καθιερώθηκε τα δυο τελευταία χρόνια στον Ολυμπιακό Βόλου, έκανε ντεμπούτο με τη φανέλα του Παναιτωλικού.

Στο β' ημίχρονο ο Παναιτωλικός κυριάρχησε στο μεγαλύτερο διάστημα. Δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες και ουσιαστικά “κλείδωσε” τη νίκη στο 67' με πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρότσα. Το κέρδισε ο Καμαρά από τον Εντιμάρ που αποβλήθηκε σ' αυτή τη φάση. Ο Ρότσα, κινητήριος μοχλός των γηπεδούχων είχε και δοκάρι στο 74'. Η Ξάνθη που δικαίως διαμαρτύρεται για πέναλτι που δεν δόθηκε στο 54' σε ανατροπή του Μαρκόφσκι, ξύπνησε στο τελευταίο 10λεπτο όταν απείλησε 2-3 φορές την εστία του Μπλάζιτς.

ΣΚΟΡΕΡ: 35' Μητρόπουλος, 67' πεν. Ρότσα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βοσκάκης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 65' Εντιμάρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ντολεζάι, Κουτρομάνος  – Κομεσίδης
ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Μπλάζιτς, Κουτρουμάνος, Άντι, Ετζενγκέλε, Ντολεζάι, Κούσας, Μητρόπουλος, Ρότσα (82' Σιόντης), Μπουμάλ (56' Θεοδωρίδης), Χαριστέας, (86' Μπαμογκό) Καμαρά
ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Κομεσίδης,  Βάλλας, Στάσιακ, Εντιμάρ, Ντάνι, Ντίκα (59' Βασιλακάκης),  Μάρα (54' Βλαχοδήμος), Πόι (70' Καζάκης), Μαρσελίνιο,  Μαρκόφσκι.

Είπαν

Μπάμπης Τεννές: "Πριν ξεκινήσει το παιχνίδι υπήρχε έντονος προβληματισμός από όλους μας για το πώς θα παρουσιαστεί η ομάδα έπειτα από ένα μήνα απραξίας. Ωστόσο, ο Παναιτωλικός ανταποκρίθηκε καλά, είχε πολλή καλή οργάνωση, ήμασταν πειθαρχημένοι μέσα στο γήπεδο... Είναι ίσως το πρώτο ματς που δεν δώσαμε το δικαίωμα ώστε να απειληθούμε σοβαρά. Δεν νομίζω ότι η Ξάνθη έκανε ευκαιρίες. Αν στο δεύτερο ημίχρονο ήμασταν πιο προσεκτικοί το σκορ θα είχε μεγαλύτερες διαστάσεις... Στα αποδυτήρια είχαμε πει ότι αυτό το ματς θα καθορίσει σε μεγάλο βαθμό την μετέπειτα πορεία μας. Τα παιδιά έκαναν ότι μπορούσαν, κέρδισαν πανάξια και ο κόσμος που ήρθε στο γήπεδο έμεινε ευχαριστημένος. Αυτό θέλουμε να κάνουμε κάθε Κυριακή. Να παίρνουμε τη νίκη και να χαίρεται ο κόσμος.. Η αμυντική μας λειτουργία ήταν πολύ καλή. Θα είδατε τον Χαριστέα να επιστρέφει και να δίνει βοήθειες στους αμυντικούς. Όλη η ομάδα λειτούργησε καλά. Όμως η προσθήκη των Ντολεζάι και Μητρόπουλου που ήταν μαχητικοί βοήθησε σε αυτό το κομμάτι... Μακάρι ο στόχος της παραμονής να έρθει γρήγορα και να μας αναγκάσει να αναπροσαρμόσουμε τον στόχο μας. Αυτή είναι η επιθυμία μας. Με 10 βαθμούς δεν έχει σωθεί κανείς. Το επόμενο παιχνίδι με τον Εργοτέλη είναι πολύ δύσκολο και πρέπει να παρουσιαστούμε συγκεντρωμένοι".

Ανρί Καμαρά: "Είμαι χαρούμενος πρώτα για την ομάδα και στη συνέχεια για τον εαυτό μου. Έπαιξα καλά και βοήθησα όσο μπορούσα την ομάδα μου. Δουλέψαμε όλη την εβδομάδα στην τακτική και αυτό μας βγήκε μέσα στο παιχνίδι. Παίξαμε καλό ποδόσφαιρο και οι φίλαθλοι νομίζω θα είναι ευχαριστημένοι με αυτό που παρακολούθησαν... Το πέναλτι ήταν παράβαση. Δεν το συζητάω. Κοιτάξτε τα χείλη μου, με χτύπησε εκεί".

Μαρίνος Ουζουνίδης: "Έγινε ένα μέτριο πρώτο ημίχρονο. Δεν έγιναν πολλές φάσεις, αλλά ο αντίπαλος ευτύχησε να πετύχει ένα γκολ. Στο δεύτερο ημίχρονο η αποβολή του Εντιμάρ άλλαξε όλο το ματς και το έκανε πιο εύκολο για τον αντίπαλο. Η ουσία είναι ότι μέχρι εκείνο το σημείο δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε και δεν μπορέσαμε να διεκδικήσουμε περισσότερα πράγματα. Παίξαμε με πολλούς παίκτες με επιθετική τάση ώστε να έχουμε την μπάλα μπροστά... Έχουμε ένα ακόμα παιχνίδι μέχρι τη διακοπή με την Κέρκυρα και πρέπει να το κερδίσουμε. Έχουμε δώσει μια σειρά αγώνων εκτός έδρας. Πρέπει να κερδίσουμε το επόμενο ματς και στη συνέχεια στη διακοπή να διορθώσουμε τις αδυναμίες που έχουμε"

Σπύρος Βάλλας: "Ήταν άσχημο παιχνίδι για μας σήμερα, μετά από αρκετά καλά παιχνίδια. Δυστυχώς δεν είχαμε πάθος, θέληση και ψυχή σήμερα για να πάρουμε το παιχνίδι. Τα χαρακτηριστικά αυτά είναι τα πιο σημαντικά στο ποδόσφαιρο αν θες να κερδίσεις. Από αύριο σκεφτόμαστε το επόμενο παιχνίδι στην έδρα μας με την Κέρκυρα, να κερδίσουμε. Χρειαζόμαστε βαθμούς. Είμαστε καλή ομάδα, έχουμε καλούς παίκτες και καλό προπονητή, το έχουμε αποδείξει. Καλώς ή κακώς είμαστε εδώ που είμαστε. Πρέπει να κοιτάξουμε να αρχίσουμε να παίρνουμε βαθμούς και να εντάξουμε στοιχεία στο παιχνίδι μας που μας έλειψαν σήμερα"