3-1 τον ΠΑΟΚ με χαρακτήρα πρωταθλητή

Σαρωτικός Παναθηναϊκός στην Τούμπα, μετέτρεψε σε περίπατο το ντέρμπι

Με εμφάνιση υψηλού επιπέδου και ομάδας που πάει να πάρει το πρωτάθλημα, ο Παναθηναϊκός νίκησε (3-1) κατά κράτος τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, στέλντοντας το πιο ηχηρό μήνυμα προς πάσα κατεύθυνση για τη δυναμική του στη φετινή περίοδο. Μία ομάδα που αγωνίζεται χωρίς καθαρόαιμο φορ έχει καταφέρει να είναι η παραγωγικότερη της Σούπερ Λίγκας, ενώ λειτουργεί άψογα αμυντικά, ακόμα και με έναν 17χρονο στο τέρμα. Οι Κλέιτον (33', Κουίνσι (56') και Λέτο (69') έδωσαν προβάδισμα τριών γκολ στους «πράσινους», με τον Βιεϊρίνια να μειώνει στο 85' με αμφισβητούμενο πέναλτι.

Ο Παναθηναϊκός, στο κορυφαίο παιχνίδι του επί εποχής Φερέιρα και ένα από τα καλύτερά του τα τελευταία χρόνια, έφερε στα μέτρα του το ματς και πήρε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη. Με τους Ζέκα και Κουίνσι να ωριμάζουν αγωνιστική με την αγωνιστική, τον Κατσουράνη να οδηγεί ως μαέστρος με την εμπειρία του το κέντρο και τον Λέτο να κάνει την ποιοτική διαφορά, το "τριφύλλι" βάζει ισχυρή υποψηφιότητα για να πανηγυρίσει το πρωτάθλημα στα μέσα Απριλίου.

Κλείνοντας τους χώρους ιδανικά, ο Παναθηναϊκός έψαχνε τρόπο να απειλήσει και τελικά κατάφερε να προηγηθεί στο 33ο λεπτό με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του αναγεννημένου Κλέιτον. Αυτό ήταν το πρώτο γκολ του 28χρονου Βραζιλιάνου στη Σούπερ Λίγκα μετά από 2,5 χρόνια. Τελευταία φορά είχε βρει δίχτυα στις 26 Απριλίου 2009, στο 3-1 επί του ΟΦΗ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μετέτρεψε σε... πίστα χορού την Τούμπα. Οι παίκτες του Φερέιρα έπαιξαν καταπληκτικό ποδόσφαιρο για 45 λεπτά και η εκτίναξη του σκορ ήταν αναπόφευκτη. Το 2-0 έκανε (μετά το τραγικό λάθος του Σνάουτσνερ και την ασίστ του Κατσουράνη) ο Κουίνσι στο 56', ενώ στο 69' ο πρώτος σκόρερ του πρωταθλήματος, Σεμπάστιαν Λέτο, έδωσε χαρακτήρα θριάμβου στη νίκη με απευθείας φάουλ. Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει στο 85' με πέναλτι του Βιεϊρίνια, το οποίο "ανακάλυψε" ο Κουκουλάκης σε επαφή του με τον Βιτόλο στην περιοχή.

Μετά το τέλος του αγώνα, περίπου 100 οπαδοί περίμεναν τους παίκτες του ΠΑΟΚ έξω από τα αποδυτήρια για να τους αποδοκιμάσουν. Χαλκιάς και Σαλπιγγίδης τα άκουσαν άσχημα, όμως η κατάσταση ευτυχώς δεν ξέφυγε.

Το 3-1 είναι η μεγαλύτερη νίκη του Παναθηναϊκού στην Τούμπα και έχει σημειωθεί ακόμα δύο φορές, όταν και πάλι ο "δικέφαλος" βρέθηκε να χάνει με 3-0 πριν μειώσει. Οι προηγούμενες φορές που σημειώθηκε το ίδιο σκορ:

♦ 8 Μαΐου 1966 (Παναγιωτίδης - 53', 56' Δομάζος, 63' Θεοφανίδης)
20 Φεβρουαρίου 2000 (74' Μπράτιτς - 30' πεν. Μπασινάς, 32' Καραγκούνης, 69' Βαζέχα)

Σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν έξω από το γήπεδο της Τούμπας δύο ώρες πριν τον αγώνα, μεταξύ οπαδών των γηπεδούχων και των ΜΑΤ. Καπνογόνα, μολότοφ και δακρυγόνα έκαναν αποπνικτική την ατμόσφαιρα στη γύρω περιοχή.

1' Σέντρα του Φωτάκη, ο Παπάζογλου σηκώθηκε μόνος του και έπιασε την κεφαλιά, αλλά ο Καπίνο μπλόκαρε
11' Λάθος του Αρίας, έχασε την μπάλα από τον Λέτο, όμως το σουτ του Αργεντινού έφυγε άουτ
12' Σουτ του Σαλπιγγίδη από πλάγια θέση, ο Καπίνο απέκρουσε και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μπουμσόνγκ, όμως σωστά ο διαιτητής δεν σφύριξε πέναλτι, καθώς ο Γάλλος ήταν πολύ κοντά και προσπάθησε να τραβήξει το χέρι του
23' Βολίδα του Βιεϊρίνια από τον άξονα, η μπάλα έφυγε ελάχιστα εκατοστά δίπλα από το δοκάρι του Καπίνο
33' ΓΚΟΛ (0-1): Καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Χαλκιά και στα δίχτυα
45' Σέντρα του Σαλπιγγίδη, ο Μπουμσόνγκ στην προσπάθειά του να διώξει λίγο έλειψε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του
56' ΓΚΟΛ (0-2): Ο Κατσουράνης πίεσε τον Σνάουτσνερ και τον οδήγησε σε λάθος. Ο διεθνής χαφ βρήκε τον Κουίνσι, εκείνος σούταρε και η μπάλα αφού κόντραρε στον Τσιρίλο κατέληξε στα δίχτυα
65' Ο Λέτο έβγαλε τον Ζέκα μόνο του με τον Χαλκιά, αλλά το πλασέ του Πορτογάλου πέρασε λίγο άουτ
69' ΓΚΟΛ (0-3): Σε θρίαμβο μετέτρεψε τη νίκη ο Λέτο. Ο Αργεντινός με απευθείας εκτέλεση φάουλ τρύπησε το τείχος και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
84' ΠΕΝΑΛΤΙ: Ο διαιτητής ανακάλυψε πέναλτι σε επαφή του Βιτόλο με τον Βιεϊρίνια και ενώ ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ δεν είχε καν στην κατοχή του την μπάλα
85' ΓΚΟΛ (1-3): Ο Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση και μείωσε

ΣΚΟΡΕΡ: 85' πεν. Βιεϊρίνια - 33' Κλέιτον, 56' Κουίνσι, 69' Λέτο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μιχάλης Κουκουλάκης (Ηρακλείου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Έτο, Φωτάκης - Ζέκα, Σιμάο

ΠΑΟΚ (Λάζλο Μπόλονι): Χαλκιάς, Έτο, Σνάουτσνερ, Μαλεζάς, Κοντρέρας (46' Τσιρίλο), Αρίας (58' Σπαντάσιο), Λάζαρ, Φωτάκης, Σαλπιγγίδης, Βιεϊρίνια, Παπάζογλου (61' Γιάννου)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Ζεσουάλντο Φερέιρα): Καπίνο, Μαρίνος, Σπυρόπουλος, Σαριέγκι, Μπουμσόνγκ, Σιμάο, Κατσουράνης (73' Βιτόλο), Ζέκα (94' Μαυρίας), Κουίνσι, Λέτο, Κλέιτον (75' Τοτσέ)

Είπαν

Λάζλο Μπόλονι:  “Δεν είμαστε καθόλου χαρούμενοι. Είναι μια δύσκολη στιγμή, την οποία πρέπει να ξεχάσουμε όσο γίνεται πιο γρήγορα, να πάρουμε θάρρος και να συνεχίσουμε σε ένα καλύτερο επίπεδο. Νομίζω ότι στο πρώτο ημίχρονο κάθε ομάδα είχε καλά διαστήματα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα, ανακτήσαμε την κυριαρχία και κάθε ομάδα πάλεψε. Είχαμε πιθανότητες να κάνουμε κάτι καλό, αλλά δεν μετατρέψαμε σωστά σε ευκαιρίες αυτές τις πιθανότητες. Επιμένω στο πρώτο ημίχρονο, αν και αισθάνομαι ότι ο Παναθηναϊκός είχε ώριμη αντιμετώπιση του παιχνιδιού. Ακόμη και με αυτή την ωριμότητα στο παιχνίδι τους δεν θυμάμαι να είχαν κάποια ξεκάθαρη ευκαιρία. Τους δώσαμε βοήθεια για να σκοράρουν και αυτό ήταν ένα μπούμερανγκ για εμάς. Στο ημίχρονο σκοπός μου ήταν να πείσω τους παίκτες να είναι πιο νευρικοί και με τη μπάλα στα πόδια και στα μαρκαρίσματα τους.Πιστεύω ότι το δεύτερο γκολ μας σκότωσε ψυχολογικά. Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό που έδειξε ωριμότητα στο παιχνίδι, περισσότερο από εμάς, ακόμη και για το γεγονός ότι έκαναν τις ευκαιρίες τους γκολ... Όταν έχει παίκτες που λείπουν, έχεις πρόβλημα. Όταν είναι σημαντικοί παίκτες όπως ο Γκαρσία, ο Αθανασιάδης ή ο Λίνο έχεις πρόβλημα. Παράλληλα είναι ευκαιρία για τους άλλους να δείξουν τις δυνατότητές τους. Θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι οι δυνατότητές τους αυτές που έδειξαν σήμερα, αλλά εκείνες που έδειξαν στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη. Όταν δεν έχεις τρεις παίκτες και κάνεις τρία δώρα σαν τα γκολ που δώσαμε στον Παναθηναϊκό, είναι δύσκολο και για τη Ρεάλ Μαδρίτης να αντέξει. Το χειρότερο αίσθημα που μου αφήνει αυτό το ματς είναι ότι δημιουργήσαμε μία εικόνα χωρίς μαχητικότητα... Οι φίλαθλοι μπορούν να κάνουν ό,τι θέλουν. Αυτό που μπορώ να τους πω είναι ότι όλοι είμαστε λυπημένοι, ότι προσπαθούμε να βρούμε τις λύσεις απέναντι σε ιδιαίτερα προβλήματα. Αυτά τα προβλήματα τα ξέρετε και αυτό που θέλω να τους πω είναι ότι θα εξαντλήσουμε όλες τις δυνατότητές μας για κάτι καλύτερο”

Στέλιος Μαλεζάς: “Ο Παναθηναϊκός ήταν αρκετά καλός. Είναι καλή ομάδα, είχε πολύ καλή κυκλοφορία, εμείς δεν ήμασταν όπως έπρεπε κι όπως θέλαμε. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, στο δεύτερο αν και μπήκαμε καλά δεν συνεχίσαμε. Δεν κυκλοφορήσαμε σωστά τη μπάλα για να δημιουργήσουμε ευκαιρίες που χρειάζονται σ' αυτό το ματς. Ο Παναθηναϊκός το έκανε. Δεν μπορούμε να μείνουμε εδώ. Αρχής γενομένης από το ματς της Ευρώπης πρέπει να κερδίσουμε. Μετά έχουμε το ματς στην Τρίπολη κι αν και είναι νωρίς ακόμα, θα είναι ματς ζωής ή θανάτου... Έχουμε χάσει τρεις βαθμούς από έναν πολύ καλό Παναθηναϊκό. Δεν πρέπει να σταθούμε αλλού. Να δούμε τις αδυναμίες και τι έφταιξε για να είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια.”

Απόστολος Γιάννου: “Είναι ένα κακό αποτέλεσμα για μας. Δεχθήκαμε το γκολ από μια στημένη φάση, σ’ ένα σημείο που δεν απειλούμασταν. Στη συνέχεια προσπαθήσαμε να ισοφαρίσουμε, ανοιχτήκαμε, με αποτέλεσμα να δεχθούμε άλλο ένα και να τελειώσει το παιχνίδι. Ο Παναθηναϊκός σκόραρε σχεδόν σε όλες του τις ευκαιρίες Ήταν μια κακή ημέρα και δεν νομίζω ότι φταίει κάτι άλλο. Αυτό που πρέπει να κάνουμε είναι να βάλουμε το κεφάλι κάτω, να δουλέψουμε και απ’ το επόμενο κιόλας παιχνίδι να εμφανιστούμε καλύτεροι και να επιστρέψουμε στις νίκες”

Ζεσουάλντο Φερέιρα: "Είχαμε μεγάλα χρονικά διαστήματα που παίξαμε ποδόσφαιρο ανάλογο της ποιότητας μας. Υπήρχαν όμως και κάποια χρονικά σημεία που δεν παίξαμε όπως θα ήθελα γιατί ακόμα δεν ήμαστε στο επίπεδο που θέλω. Υπήρξαν στιγμές που ήμασταν διστακτικοί. Αυτό που θέλω είναι καλή οργάνωση στο παιχνίδι μας και πολύ δουλειά. Επίσης θεωρώ ότι ο σημερινός αγώνας ήταν σημαντικός για μας. Παίξαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, σε μια ατμόσφαιρα που δεν είναι εύκολο για τον κάθε αντίπαλο και δείξαμε μια προσωπικότητα και τακτική ποιότητα, που μπορεί να ανεβάσει και να αναδείξει τη δουλειά μας... Ζητάω πολλά από τους παίκτες μου στην καθημερινή εργασία. Είμαι απαιτητικός και θεωρώ ότι μπορούμε να βελτιωθούμε ακόμη περισσότερο. Σε μια μακρά περίοδο όπως αυτή που έρχεται, δεν είναι εύκολο να πεις ότι θα είναι πάντα η ομάδα όπως σήμερα. Μπορεί να υπάρξουν τραυματισμοί και τιμωρίες. Αυτό που λέω καθημερινά, είναι ότι πρέπει να δουλέψουμε ώστε όλοι να έχουν αυτοπεποίθηση στις δυνατότητές τους. Θα ήθελα να σας θυμίσω, ότι στην ομάδα που παίζει από την αρχή, υπάρχουν μόνο δύο προσθήκες. Οι υπόλοιποι υπήρχαν και πέρυσι. Και μπορώ να πω, ότι τους λίγους μήνες που δούλεψα στη προετοιμασία, με δυσκολίες όπως ξέρετε, τα πράγματα αρχίζουν να γίνονται πιο εύκολα. Έχουμε αρκετούς παίκτες εκτός, δουλεύουμε με λίγους παίκτες, αλλά ολοκληρώνοντας θα τονίσω πως σε κάθε αγώνα δείχνουμε πόσο πολύ έχουμε βελτιωθεί στον τομέα της αυτοπεποίθησης... Υπήρχε μεγάλη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων. Δεν ξέρω τι έγινε στον ΠΑΟΚ, αλλά ο τρόπος με τον οποίον μπήκαμε στο παιχνίδι, έβαλε τον ΠΑΟΚ σε κατάσταση μη ισορροπίας και έλλειψης εμπιστοσύνης. Αντιθέτως, εμείς είχαμε αυτοπεποίθηση. Ξέρω ότι ο ΠΑΟΚ είχε κάνει καλά παιχνίδια, κυρίως στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις. Σήμερα λοιπόν ήταν μια καλή μέρα για τον Παναθηναϊκό, όχι για τον ΠΑΟΚ. Εκτιμώ ότι ο ΠΑΟΚ έχει καλό τεχνικό τιμ, θα δούμε την ανάπτυξή του με τον χρόνο, το ίδιο ισχύει και για τον Παναθηναϊκό”

Δημήτρης Γόντικας: “Δεν θυμάμαι να έχει παίξει ποτέ ο Παναθηναϊκός έτσι μέσα στη Τούμπα. Στόχος μας είναι να διατηρήσουμε το ίδιο επίπεδο και στη συνέχεια. Αυτό που διακρίνει τον φετινό Παναθηναϊκό είναι η ομοιογένεια. Έγινε ένας εκπληκτικός αγώνας. Για τα υπόλοιπα αγωνιστικά, ρωτήστε τον προπονητή. Εγώ έδωσα συγχαρητήρια στους παίκτες μας στα αποδυτήρια, για την πολύ μεγάλη νίκη τους. Ο φετινός Παναθηναϊκός είναι μια ελκυστική ομάδα”

Σίλβα Κλέιτον: “Σίγουρα πρώτα απ' όλα το σημαντικότερο είναι ότι κερδίσαμε. Είμαι χαρούμενος που σκόραρα, αλλά πολύ πιο χαρούμενος που καταφέραμε και κερδίσαμε. Έχω πει ότι ο  Παναθηναϊκός είναι μεγάλη ομάδα. Πηγαίνει πάντα για τον τίτλο και αυτό δεν έχει αλλάξει. Παλεύουμε από την πρώτη αγωνιστική γι αυτό και θέλουμε να συνεχίσουμε να κερδίζουμε και να μαζεύουμε βαθμούς. Σίγουρα, θέλουν και οι αντίπαλοι να κερδίσουν. Εμείς, όμως, είμαστε πιο συγκεντρωμένοι, καταφέραμε να σκοράρουμε πολύ γρήγορα και κερδίσαμε. Δουλεύουμε αρκετά στα στημένα με Λέτο και Κουίνσι. Μετά την προπόνηση, μένουμε και δουλεύουμε τις φάσεις και τις κομπίνες και στα φάουλ και στα κόρνερ. Μπορεί να κερδίσεις ένα παιχνίδι με τα στημένα... Ο ν πανηγυρισμός μου στο πρώτο γκολ ήταν ένα τραγούδι χαρούμενο που αρέσει και στα παιδιά!.. Δεν θέλω να μιλήσω για την Εθνική Ελλάδας. Δεν μπορώ, αφού δεν είμαι Έλληνας και δεν νοιώθω καλά... Ελπίζω στο παιχνίδι με την ΑΕΚ να έχουμε γεμάτο γήπεδο, να είναι κοντά ο κόσμος να καταφέρουμε αυτό που θέλουμε που είναι να κερδίσουμε”.

Κουίνσι: “Πλέον παίζουμε ως ομάδα. Παίζουν όλοι για όλους και αυτό φαίνεται στο γήπεδο. Ξέραμε πολύ καλά ότι η αποστολή μας κόντρα στον ΠΑΟΚ ήταν πολύ δύσκολη, αλλά καταφέραμε και να πάρουμε τη νίκη, αλλά και να παίξουμε πολύ καλό ποδόσφαιρο. Είναι γεγονός ότι όσο περισσότερα παιχνίδια παίζεις τόσο καλύτερος γίνεσαι. Μαθαίνουμε ο ένας το παιχνίδι του άλλου και όλοι μαζί κυνηγάμε το καλύτερο για την ομάδα. Πάντα δουλεύεις για τον τίτλο και σίγουρα πλέον υπάρχει μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στην ομάδα. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι τα υπόλοιπα παιχνίδια είναι δύσκολα, αλλά με τέτοιες εμφανίσεις μπορείς να ελπίζεις... Δουλεύω σκληρά στις προπονήσεις και νοιώθω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου. Και αυτό είναι κάτι που νοιώθω να βγαίνει μέσα στο γήπεδο. Βρίσκω τον εαυτό μου και έχω αποκτήσει την αυτοπεποίθηση που χρειάζεται. Ο Φερέιρα: είναι σπουδαίος προπονητής. Έχει καταφέρει να δώσει εμπιστοσύνη στην ομάδα και πλέον μπορούμε να αποδίδουμε καλύτερο ποδόσφαιρο”

Στέφανο Καπίνο: “Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι, η ομάδα μας νίκησε δίκαια τον ΠΑΟΚ σε μια πολύ δυνατή έδρα. Συνεχίζουμε την προσπάθεια. Το στοιχείο που έχουμε φέτος είναι η ομοιογένεια. Παντού. Στον αγωνιστικό χώρο και τα αποδυτήρια... Φοβήθηκα σήμερα! Πρώτη φορά αγωνίζομαι στην Τούμπα. Ήταν όνειρο μου, όμως να παίξω μια μέρα εδώ”