Σκόραρε στο 31' στο γήπεδο του ΟΦΗ – Τρεις αποβολές, Μάντζιος, Ταυλαρίδης, Ούμπιντες

Ο 18χρονος Γιαννιώτας χάρισε την πρώτη νίκη στον Άρη

Δεν είναι ούτε καν 19 ο Γιάννης Γιαννιώτας (ΦΩΤΟ) που με δικό του γκολ (31') χάρισε στον Άρη την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα μετά από 4 ήττες και 3 ισοπαλίες. Οι “κίτρινοι” νίκησαν με 1-0 στο Ηράκλειο τον ΟΦΗ, βάζοντας έτσι τέλος στο αήττητο σερί 5 αγώνων της κρητικής ομάδας. Το ματς ήταν επεισοδιακό και σημαδεύτηκε από τρεις αποβολές: δύο για τους Κρητικούς (Μάντζιος 86΄, Ταυλαρίδης 87΄) και μία για τους Θεσσαλονικείς (Ούμπιντες 78΄). Ήταν η 7η νίκη του Άρη τα τελευταία 12 χρόνια στο σπίτι του ΟΦΗ, ενώ τα προηγούμενα 30 χρόνια (1969-1999) είχε κερδίσει μόλις δυο φορές!

Ο Γιαννιώτας γεννήθηκε στις 29 Απριλίου 1993. Με καταγωγή από την Χαλκιδική, εντάχθηκε πριν από πέντε χρόνια στα τμήματα υποδομής του Άρη. Την περσινή σεζόν ως δεξιός μεσοεπιθετικός είχε μεγάλη στην κατάκτηση του πρωταθλήματος νέων από τον Άρη. Με εισήγηση Τσιώλη υπέγραψε επαγγελματικό συμβόλαιο στις 31 Μαΐου.

Κόντρα σε έναν Άρη που δεν πατούσε σωστά, ο ΟΦΗ δημιούργησε ευκαιρίες στο πρώτο μισάωρο. Το γκολ έμοιαζε να είναι θέμα χρόνου. Και όντως ήταν, μόνο που αυτός που το πέτυχε ήταν ο Άρης, στο 31ο λεπτό. Ο Ούμπιδες έβγαλε μπαλιά-διαβήτη και ο 18χρονος Γιαννιώτας με κεφαλιά νίκησε τον Κάρολ. Μετά το γκολ ο Άρης πήρε τον έλεγχο του αγώνα και δεν απειλήθηκε μέχρι το 65ο λεπτό.

Σε αυτό το διάστημα, ο ιδιαίτερα κινητικός Γιαννιώτας φόρτωσε με κάρτες τους αμυντικούς του ΟΦΗ, όμως κουράστηκε από την υπερπροσπάθεια και αντικαταστάθηκε. Μετά το 65' ο ΟΦΗ άρχισε να πιέζει, δημιούργησε ευκαιρίες και έφτασε κοντά στο γκολ, όμως στο 70' ο Βελλίδης έκανε την απόκρουση του αγώνα σε εξ επαφής πλασέ του Γεωργίου.

Από το 78' και μετά, τα μάτια στράφηκαν στο διαιτητή Μήτσιο. Αρχικά απέβαλε τον Ουμπίδες για φάουλ στον Παπουλή και ενώ δεν υπήρξε καν επαφή των δύο παικτών. Ο διαιτητής από την Ήπειρο ισοφάρισε τα λάθη του στο 80' όταν ο Σανκαρέ "γκρέμισε" τον Μάντζιο στην περιοχή και δεν καταλόγισε το πέναλτι. Τα πνεύματα άναψαν και εν τέλει ο ΟΦΗ τελείωσε το ματς με 9 παίκτες. Στο 86' αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη (για θέατρο) ο Μάντζιος, ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό τον ακολούθησε για σκληρό μαρκάρισμα ο Ταυλαρίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 31' Γιαννιώτας
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτσιος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γεωργίου, Μπουλούτ, Κάλαϊτζιτς, Ταυλαρίδης, Μάντζιος - Καστίγιο, Ούμπιντες
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Μάντζιος (86΄-δεύτερη κίτρινη), Ταυλαρίδης (87΄-δεύτερη κίτρινη) - Ούμπιντες (78΄-δεύτερη κίτρινη)

ΟΦΗ (Νίκος Αναστόπουλος):   Κάρολ, Γαλανόπουλος, Μπουλούτ, Ταυλαρίδης, Γεωργίου, Κάλαϊτζιτς (85΄ Καμπάνταης), Χόρχε Λόπες (76΄ Κάταϊ), Σουμπίνιο, Σίσιτς (64΄
Παπουλής), Χόρχε Λόπες, Μάντζιος.
ΑΡΗΣ (Μίχαλ Πρόμπιερζ): Βελλίδης, Μίσελ, Ντίκο, Σανκαρέ, Καζναφέρης, Φατί, Τόχα, Ούμπιντες, Γιαννιώτας (63΄ Ακόστα), Καστίγιο (77΄ Βράνιες), Σολτάνι (63΄
Ιάκομπ).

Είπαν

Νίκος Αναστόπουλος: “Είχα τονίσει την περασμένη εβδομάδα πως ο Άρης παρά τα κακά αποτελέσματα δεν παύει να είναι Άρης. Καθοριστικό σημείο του παιχνιδιού είναι η φάση του πέναλτι που αντί να έχουμε αριθμητικό πλεονέκτημα και να ισοφαρίσουμε, στην επόμενη φάση σχεδόν μένουμε με 9. Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια, κυρίως του δεύτερου ημιχρόνου, γιατί παρά τις αντιξοότητες, προσπαθήσαμε, πιέσαμε και είχαμε και πέναλτι που δεν μας δόθηκαν. Υπάρχει και μια άλλη φάση στο χέρι του Φατί που πρέπει να το δούμε. Το πιο δυσάρεστο για μας, είναι πως θα παρουσιαστούμε στο επόμενο ματς με δυο σημαντικές ελλείψεις. Αυτό μας στεναχωρεί. Αν δεν παίζαμε καλά θα το λέγαμε πρώτοι, όμως στο δεύτερο ημίχρονο, ήμασταν καλοί και είχαμε και φάσεις για γκολ όμως δεν έχει σημασία αυτό αλλά το ότι δεν πήραμε ούτε το βαθμό, τον οποίο όχι μόνο μας άξιζε, αλλά και τον δικαιούμαστε. Συνεχίζουμε την προσπάθεια, ακολουθεί ένα δύσκολο ματς με τον Παναθηναϊκό και θα προσπαθήσουμε να είμαστε έτοιμοι. Στα πρώτο 15λεπτο θα μπορούσαμε να προηγηθούμε. Αν είχαμε το γκολ ίσως να βλέπαμε ένα διαφορετικό αποτέλεσμα. Η αλήθεια είναι πως στο πρώτο ημίχρονο δεν ήμασταν ο γνωστός ΟΦΗ. Στο 2ο πιέσαμε πολύ και δεν θυμάμαι να έχει πιάσει την μπάλα ο Κάρολ. Δεν είχε φάσεις ο Άρης εκτός από το γκολ και μια φάση του Καστίγιο”.

Νίκος Μαχλάς: “Είδαμε ένα φανταστικό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες απέδωσαν καλό ποδόσφαιρο, βγαλμένο από τα παλιά. Δεν θα πρέπει να μένουμε στη διατησία, αλλά στο γεγονός ότι παρακολουθήσαμε έναν αγώνα που είχε αρκετές συγκινήσεις”.

Αρης Γαλανόπουλος: “Αυτοί που έλεγαν ότι σήμερα ξεκινά το πραγματικό ελληνικό πρωτάθλημα είχαν δίκιο. Χάσαμε ολόκληρο το α' ημίχρονο, στο οποίο δημιουργήσαμε ευκαιρίες για γκολ, αλλά δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε. Είχαμε καθολική υπεροχή στο β' μέρος, αλλά δεν μπορέσαμε να σκοράρουμε. Έκανε κάποιες αποκρούσεις ο τερματοφύλακας του Άρη, έγιναν και άλλα... Αυτό μόνο αρκεί.”

Μίχαλ Πρόμπιερζ: “Το μόνο που έλειπε στην ομάδα ήταν η οργάνωση και το ότι δεν ήμασταν σύνολο κατά διαστήματα. Στην προετοιμασία δουλέψαμε πολύ τις στημένες φάσεις και θέλω να δώσω συγχαρητήρια στην ομάδα γιατί έδειξε καρδιά στο παιχνίδι της. Το σημαντικότερο είναι η ομάδα και το ότι δείξαμε ότι μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα. Όσον αφορά την ανάπτυξη, όμως, έχουμε ακόμα δρόμο. Θα χαρούμε τις επόμενες δυο μέρες αυτή τη νίκη και μετά αρχίζει η δουλειά για το επόμενο ματς με τον Πανιώνιο. Πρέπει να δουλέψουμε πολύ ακόμη και το σημαντικό είναι ότι έδειξε χαρακτήρα και πήρε το παιχνίδι... Όπως στην ζωή έτσι και στο ποδόσφαιρο συμβαίνουν αδικίες. Γνωρίζαμε ότι ο ΟΦΗ είναι επικίνδυνος στην έδρα του, είδαμε όλους τους παίκτες πώς παίζουν στα παιχνίδια εντός έδρας και προετοιμαστήκαμε καλά για το συγκεκριμένο παιχνίδι. Το πετύχαμε σε καλό βαθμό είμαι ευχαριστημένος και από το σκάουτινγκ που μας επισήμανε στοιχεία τα οποία όντως είδαμε στον αγώνα. Το θέμα είναι ότι κερδίσαμε σαν ομάδα, ακόμα και οι παίκτες που δεν έπαιξαν γιατί δούλεψαν σκληρά στην προπόνηση.. Κατά τη διάρκεια της εβδομάδας ο Γιαννιώτας έλειπε δύο μέρες λόγω υποχρεώσεων του με την Εθνική και διέκρινα ότι είναι πολύ καλός παίκτης. Πρέπει να συνεχίσει τη δουλειά γιατί έχει πράγματα να διορθώσει και επειδή είναι νέος παίκτης μαθαίνει γρήγορα. Αυτά που του λέω προσπαθεί να τα κάνει στο γήπεδο. Υπάρχουν νεαροί παίκτες στις μικρές ομάδες που έχουν ποιότητα και θα πάρουν ευκαιρίες. Χωρίς δουλειά δεν γίνεται τίποτα. Ο Γιαννιώτας δουλεύει πάρα πολύ και χαίρομαι για το γκολ γιατί είναι δικαίωση και για τον ίδιο”

Γιάννης Γιαννιώτας: “Είμαι πάρα πολύ χαρούμενος γιατί πετύχαμε μια σημαντική νίκη. Δεν έχει σημασία το γεγονός ότι πέτυχα εγώ το γκολ, αλλά το ότι κέρδισε η ομάδα και πήραμε τους τρεις βαθμούς. Αυτό άλλωστε θα επιδιώκουμε και τις επόμενες αγωνιστικές... Ζω ένα όνειρο. Θα δουλέψω ακόμα περισσότερο στις προπονήσεις για να δικαιώσω τους ανθρώπους που με εμπιστεύτηκαν. Μια νίκη αλλάζει τα πάντα. Τη χρειαζόμασταν, την πήραμε και από δω και πέρα πιστεύω θα αλλάξουν πολλά”.

Κάρλο Τόχα: “Δώσαμε σκληρή μάχη για να πάρουμε αυτή τη νίκη, που μας κάνει πολύ χαρούμενους. Είναι μια μεγάλη νίκη, σε μια δύσκολη έδρα και απέναντι σ' έναν δύσκολο αντίπαλο. Η εικόνα του παιχνιδιού ήταν πολύ διαφορετική στα δύο ημίχρονα. Στο πρώτο μέρος είχαμε καλή κυκλοφορία και παρότι δεν δημιουργήσαμε πολλές ευκαιρίες, εκμεταλλευτήκαμε μία από αυτές και βάλαμε το γκολ. Στο δεύτερο, όμως, ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από την ένταση και από τις πολλές δυνατές μονομαχίες. Ο ΟΦΗ έχει ψηλούς παίκτες και έπαιζε με βαθιές μπαλιές, θέλοντας να παίρνει κεφαλιές. Δώσαμε τις μάχες μας και τελικά βγήκαμε νικητές”.

Μάρκος Βελλίδης: “Νομίζω επιτέλους ήρθε η στιγμή. Ανυπομονούσαμε όλοι γι’ αυτό το αποτέλεσμα. Σήμερα παίξαμε σαν ομάδα και φάνηκε αυτό, ήμασταν μια γροθιά και το βγάλαμε μέσα στο γήπεδο. Είμαστε πανευτυχείς. Βγήκε η δουλειά όλης της ομάδας εδώ και πάρα πολύ καιρό. Δεν είναι μόνο ο ερχομός του νέου προπονητή, είναι ότι γίναμε μια ομάδα και ο ένας παίζει για τον άλλον. Αυτό φέρνει αποτελέσματα σε μια ομάδα. Εγώ σε κάθε παιχνίδι προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο. Αν έχεις και τύχη νομίζω ότι είναι ακόμα καλύτερα. Σήμερα είχα και την τύχη με το μέρος μου και έκανα δύο καλές αποκρούσεις. Το πιο σημαντικό είναι ότι κέρδισε επιτέλους η ομάδα. Σίγουρα αλλάζει η ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Θέλουμε πολύ να έρθουμε στα νικηφόρα αποτελέσματα και νομίζω ότι από εδώ και πέρα θα είμαστε μια καινούργια ομάδα”

Χαβιέ Ούμπιντες: “Η πρώτη κίτρινη είναι δικαιολογημένη, το είπα στον διαιτητή. Στη δεύτερη δεν υπάρχει τίποτα. Δεν ήρθα σε επαφή. Ούτε αυτός με βρήκε όταν έπεφτε. Είπα στον διαιτητή να το δει στην τηλεόραση. Ήταν μια μεγάλη νίκη. Την είχαμε ανάγκη, πόσο μάλλον σε μια δύσκολη έδρα. Κέρδισε ΑΕΚ και Εργοτέλη ο ΟΦΗ. Ήταν σε καλή κατάσταση. Δώσαμε τη μάχη μας και τρέξαμε πολύ και νικήσαμε δίκαια. Γνωρίζουμε ότι έχουμε δύσκολο πρόγραμμα. Βγάζουμε το βάρος από πάνω μας με την πρώτη νίκη και τώρα κοιτάμε πιο αισιόδοξα το μέλλον. Για να φτάσουμε τον Αρη εκεί του αξίζει στο πρωτάθλημα.”