Ακόμα... Βαράν τα κεφάλια τους!

Μία κεφαλιά του νεαρού Γάλλου αμυντικού, στο 81', έφερε ισόπαλο (1-1) το πρώτο «classico» για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ισπανίας. Η ρεβάνς σε 28 μέρες, στο «Καμπ Νου».

Το γκολ του Ραφαέλ Βαράν, ύστερα από σέντρα του Εζίλ, ήρθε λίγα λεπτά αφότου ο Πέδρο είχε σπαταλήσει τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Μπαρτσελόνα, για καθαρή νίκη στο "Μπερναμπέου". Μόνος του έφτασε στη μεγάλη περιοχή, και πέταξε τη μπάλα έξω από τα δοκάρια του Λόπεθ...
Είχε και η Ρεάλ τις δικές της ευκαιρίες, αλλά σαν κι αυτή του Πέδρο, καμιά. Ούτε καν σουτ στο δοκάρι, όπως συνέβη με το απευθείας κτύπημα φάουλ του Τσάβι, στο 21'. Ούτε βρέθηκε Καταλανός να διώξει τη μπάλα πάνω από τη γραμμή, όπως το'κανε ο Βαράν στο 24', πάλι σε σουτ του Τσάβι!
Το γκολ για τη Μπαρτσελόνα ήρθε, τελικά, στο 50', όταν "τσίμπησε" τη μπάλα ο Μέσι για τον Φάμπρεγας, κι αυτός νίκησε τον Λόπεθ, πανηγυρίζοντας έξαλλα (φωτ.). Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο απέτυχε να σκοράρει εξ επαφής, ωστόσο πέτυχε σε κάτι άλλο: να μη δεχτεί την κίτρινη κάρτα που θα τον έβγαζε νοκ-άουτ από τον δεύτερο ημιτελικό.
Το άλλο ημιτελικό ζευγάρι του "Copa del Ray" είναι Σεβίλλη-Ατλέτικο Μαδρίτης.