Με Κύπελλο στα χέρια η Λάτσιο και η Σέλτικ

Με γκολ του Βόσνιου Λούλιτς, στο 71ο λεπτό, η Λάτσιο πρόσθεσε και έκτο Κύπελλο Ιταλίας στην τροπαιοθήκη της (1-0 τη Ρόμα), ενώ εξασφάλισε και τη συμμετοχή της στο Γιουρόπα Λιγκ της νέας περιόδου. Με τέρματα των Χούπερ (8' και 31') και Λέντλι (80'), η Σέλτικ του Γιώργου Σαμαρά νίκησε 3-0 τη Χιμπέρνιαν στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας, ενώ η Μπενφίκα χαράμισε την ευκαιρία της και στον τελικό του κυπέλλου Πορτογαλίας: 1-2 από τη Γκιμαράες!

Ο Λούλιτς έχει μόλις σκοράρει και σπεύδει προς το βάθρο της απονομής Ο Λούλιτς έχει μόλις σκοράρει και σπεύδει προς το βάθρο της απονομής

Η μεγάλη κόντρα της Ρώμης βάφτηκε... γαλάζια, καθώς η Λάτσιο στέρησε από τη Ρόμα την ευκαιρία να ισοφαρίσει τους τίτλους της Γιουβέντους (10), στο Κύπελλο Ιταλίας, και παράλληλα γιόρτασε τον 6ο δικό της τίτλο, μαζί και την έξοδό της στο Γιουρόπα Λιγκ. Ο Βασίλης Τοροσίδης δε βρισκόταν καν στην αποστολή της Ρόμα, ενώ ο Παναγιώτης Ταχτσίδης είδε από τον πάγκο των "τζιαλορόσι" τον τελικό, αλλά μέχρι το 90ο λεπτό, καθώς αποβλήθηκε από εκεί, λόγω έντονης διαμαρτυρίας του προς τον διαιτητή!
Στο "Χάμπντεν" της Γκασκώβης, η Σέλτικ έκανε "πλάκα" στη Χιμπέρνιαν, που έχει να κατακτήσει τίτλο από το 1902 (!), και πανηγύρισε αφενός το 36ο κύπελλο της ιστορίας της, όπως βέβαια και την κατάκτηση του νταμπλ, στη Σκωτία. Ο Σαμαράς αγωνίστηκε μέχρι το 75ο λεπτό.
Στον τελικό του κυπέλλου Πορτογαλίας, η Μπενφίκα προηγήθηκε με ένα πολύ τυχερό γκολ του Γκαϊτάν (30'), αλλά επέτρεψε στη Γκιμαράες να σκοράρει δύο φορές σε δύο λεπτά (80' Σουντάνι, 82' Ρικάρντο), και να της πάρει τη μπουκιά από το στόμα, όπως ακριβώς το έπαθε από την Τσέλσι, στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, αλλά κι από την Πόρτο, στον αποκαλούμενο "τελικό" του πρωταθλήματος, μία αγωνιστική πριν τη λήξη του!

Ο Γιώργος Σαμαράς (δεξιά) και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν το 36ο κύπελλο Σκωτίας που κατέκτησε η Σέλτικ Ο Γιώργος Σαμαράς (δεξιά) και οι συμπαίκτες του πανηγυρίζουν το 36ο κύπελλο Σκωτίας που κατέκτησε η Σέλτικ