Αρκετές ευκαιρίες Skoda και ΠΑΣ έμειναν στο 1-1

Σούπερ Λίγκα: Δίκαιο «Χ» στην Ξάνθη

Δίκαιο κρίνεται το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμές στα Πηγάδια, στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος. Ξάνθη και ΠΑΣ Γιάννινα έμειναν στο 1-1, σ’ ένα παιχνίδι που και οι δυο ομάδες είχαν τις ευκαιρίες για να πάρουν τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 35΄ με τον Τζάνη και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 58΄ με τον Μαρσελίνιο.

Στο πρώτο ημίχρονο κέρδισε τις εντυπώσεις ο ΠΑΣ, απέναντι σε μια Ξάνθη που δεν απείλησε καθόλου. Οι φιλοξενούμενοι εξαιρετικοί στην κυκλοφορία της μπάλας, προειδοποίησαν αρχικά τρεις φορές με ισάριθμα σουτ, εκ των οποίων το ένα του Τζάνη στο 7' έφυγε άουτ και τα άλλα δύο, των Μπαλάφα στο 21' και Μπακαγιόκο στο 23', εξουδετερώθηκαν από τον Γκσπούρνινγκ.

Στο 35' η υπεροχή καρποφόρησε, όταν ο Τζάνης με διπλή προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου (49') ο ΠΑΣ έφτασε κοντά και σε δεύτερο γκολ, αλλά το δυνατό σουτ του Μπακαγιόκο από καλή θέση αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της Ξάνθης.

Η Ξάνθη κατάφερε να ισοφαρίσει στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε (58’) με σουτ του νεοεισελθόντα Μαρσελίνιο.

Στη συνέχεια το ματς εξελίχθηκε σε …ρώσικη ρουλέτα. Στο 64' ο Μπακαγιόκο έχασε μοναδική ευκαιρία, όταν βρέθηκε μόνος απέναντι στον Γκσπούρνινγκ, αλλά αντί να τον πλασάρει επιχείρησε να τον ντριμπλάρει. Στο αμέσως επόμενο δίλεπτο ο Ελευθερόπουλος εξουδετέρωσε τα σουτ των Πόι και Λουτσιάνο. Στο 72' το σουτ του Μαρσελίνιο πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 58’ Μαρσελίνιο – 35’ Τζάνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Παπασταμάτης (Αθήνας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τζιωρτζιόπουλος, Κιντάνα - Ανδράλας, Στάθης, Μπαλάφας, Ντιμπαλά

ΞΑΝΘΗ (Βόλφγκανγκ Βολφ): Γκσμπούρνιγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Κωστούλας, Βάλλας, Ταϊντέρ, Ριζογιάννης (46' Μαρσελίνο), Στρμπα, Αλσαΐφι (46' Λουτσιάνο), Κιντάνα, Πόι (85' Σουάνης).

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ
(Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος, Ντάσιος (78' Σαϊτιώτης), Μαϊστόροβιτς, Κώτσιος, Σκαρντουέλι, Ανδράλας, Μπαλάφας, Μενδρινός, Τζάνης (62' Στάθης), Μπακαγιόκο (71' Κανακούδης), Ντιμπαλά.