Ο Νασούτι στο 68’ με κεφαλιά το γ κολ στο γεμάτο «Κλ. Βικελίδης»

Σούπερ Λίγκα: Με το δεξί ο Άρης 1-0 τον Ατρόμητο

Πιο αποφασιστικός και με τη συμπαράσταση του κοινού του που σχεδόν γέμισε το «Κλ. Βικελίδης» ο Άρης ξεκίνησε με το δεξί στο πρωτάθλημα: 1-0 τον Ατρόμητο με γκολ του Κρίστιαν Νασούτι (ΦΩΤΟ) στο 68ο λεπτό. Έτσι τηρήθηκε η παράδοση τεσσάρων δεκαετιών που θέλει τον Άρη να κερδίζει πάντα σε πρεμιέρα πρωταθλήματος όταν παίζει στην έδρα του.

Μέτριο ποιοτικά το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο ο Άρης απείλησε μόλις μία φορά την εστία του εντυπωσιακού καθ` όλη τη διάρκεια του αγώνα, Μιχαηλίδη. Στο 33`, με την κάθετη μπαλιά του Αμπρέου, ο Χαβίτο βρέθηκε μόνος απέναντι στον γκολκίπερ του Ατρόμητου, ο οποίος με τα πόδια κατάφερε να απομακρύνει τον κίνδυνο. Ο Ατρόμητος με αρκετά καλή δουλειά από τους χαφ κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο να κρατήσει μακριά από την εστία του Μιχαηλίδη τους επιθετικούς του Άρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ανέβασε ρυθμούς και εκμεταλλευόμενος το παθητικό παιχνίδι του Ατρομήτου στο 68` έφτασε στο γκολ. Ο Κάλβο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Νασούτι με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μιχαηλίδη.

Ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου, από την απόδοση του οποίου εντυπωσιάστηκε ο Ότο Ρεχάγκελ που ήταν στην εξέδρα, σε τρεις περιπτώσεις έως το τέλος του αγώνα είπε «όχι» σε μεγάλες ευκαιρίες των γηπεδούχων.

Στο 76` ο αμαρκάριστος Κόκε δεν μπόρεσε να πιάσει όπως θα ήθελε το γυριστό σουτ, με αποτέλεσμα ο Μιχαηλίδης να Μπλοκάρει. Στο 83` ο τερματοφύλακας του Ατρομήτου απέκρουσε με εντυπωσιακή εκτίναξη την μπάλα στην κεφαλιά του Αμπρέου. Στην εξέλιξη της φάσης, από τη νέα κεφαλιά του Αμπρέου η μπάλα κατέληξε έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Ατρομήτου. Στο 85`, ο Κάλβο έπιασε με καλές προϋποθέσεις το σουτ, όμως και πάλι ο Μιχαηλίδης έδειξε ετοιμότητα.