Μεγάλη νίκη (2-1) του Ηρακλή στην Κομοτηνή με 2 γκολ του Ρουμάνου άσου

Σούπερ Λίγκα: Δυο «ροπαλιές» από τον καταπλητικό Ντίκα

Ο Ηρακλής με το «καλημέρα» του πρωταθλήματος λανσάρει έναν από τους σταρ της σεζόν. Τον Ρουμάνο Νικολάε Ντίκα (ΦΩΤΟ), κλασικό «δεκάρι» που πέτυχε δυο εντυπωσιακά γκολ στη μεγάλη νίκη του «Γηραιού» με 2-1 στην Κομοτηνή επί του Πανθρακικού. Ο 29χρονος Ρουμάνος σκόραρε 28ο και 77ο λεπτό, ενώ για τους γηπεδούχους είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Μίτου στο 69`.

Ο Ηρακλής αιφνιδίασε στο 29ο λεπτό, όταν και άνοιξε το σκορ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντίκα. Ο Ρουμάνος άσος με εξαιρετικό κοντρόλ έξω από την περιοχή και σουτ πάνω στην κίνηση, έστειλε την μπάλα να χτυπήσει αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι του Ρόκα και στη συνέχεια στο βάθος της εστίας (0-1).

Στο 42`, ο Ντιαλό πλάσαρε τον Κοβαλέφσκι, όμως ο γκολκίπερ του Ηρακλή ακούμπησε την μπάλα όσο χρειαζόταν ώστε αυτή να καταλήξει αρχικά στο δεξί δοκάρι και στη συνέχεια στα χέρια του.

Ο Πανθρακικός ισοφάρισε στο 69ο λεπτό. Σε σέντρα του Καπετάνου από αριστερά, ένας άλλος Ρουμάνο ο Μίτου με κοντινό πλασέ παραβίασε την εστία του Κοβαλέφσκι.

Οχτώ λεπτά χάρηκαν αυτό το γκολ οι γηπεδούχοι διότι στο 77’ ξαναχτύπησε ο Ντίκα. Με απευθείας εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα του Ρόκα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 υπέρ του Ηρακλή.

ΣΚΟΡΕΡ: 69’ Μίτου – 29’ 77’ Ντίκα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαραλαμπίδης (Καβάλας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ:: Αργυρίου, Τζόκιτς - Γιαννούλης

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Ντουμιτρέσκου): Ρόκα, Αργυρίου (83' Κωνσταντινίδης), Κλεμέντ, Τροϊζί, Τζόκιτς, Όρακ, Μαρσέλο, Κανωτίδης, Φαγιάρδο (55' Καπετάνος), Ντιαλό (59' Μίτου),  Μπουβάλ

ΗΡΑΚΛΗΣ
(Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Γιαννούλης, Λέκι, Κατσαμπής, Ντιε, Παπαστεργιανός, Έπσταϊν, Ντίκα (87' Φούφουλας), Τούμα (63' Μιλάνο), Γιάκομπ (67' Μπόσνιακ)