Σούπερ Λίγκα: Πανιώνιος-Εργοτέλης 1-1

Μοιράστηκαν τις εντυπώσεις Πανιώνιος και Εργοτέλης που έμειναν στο 1-1 στη Ν.Σμύρνη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Κουμόρτζι στο 24΄, αλλά 11 λεπτά αργότερα ο Ρομάνο ισοφάρισε για τους Κρητικούς. Ήταν ο πρώτος βαθμός των δυο ομάδων στο νέο πρωτάθλημα.

Από το σημερινό ματς, Χίμπλινγκερ - Κουμόρτζι Από το σημερινό ματς, Χίμπλινγκερ - Κουμόρτζι Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα ο Πανιώνιος προβλημάτισε με την απόδοσή του και αποδοκιμάστηκε από τους οπαδούς του, ιδίως στο β’ ημίχρονο, όταν η ομάδα του Νίκου Καραγεωργίου θα μπορούσε να φύγει με τους τρεις βαθμούς αν ήταν πιο προσεκτική στην τελική προσπάθεια.

Στο 15’ ο Σκούφαλης έπιασε μονοκόματο σουτ μέσα από την περιοχή κι έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Το πρώτο σουτ από πλευράς Εργοτέλη έγινε στο 22΄ με τον Ρομάνο να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Μπέλιτς.

Η υπεροχή του Πανιωνίου καρποφόρησε στο 24΄. Από ασίστ του Σκούφαλη, ο Κουμόρτζι πλάσαρε πάνω στην κίνηση τον Πόσα (1-0).

Ο Εργοτέλης απάντησε σχετικά γρήγορα. Στο 35’ από πλάγιο του Βίσιο και λανθασμένη απόκρουση του Ομο, ο Ρομάνο με σουτ έκανε το 1-1. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Βίσιο έβγαλε τη σέντρα από αριστερά, ο Ρενάτο έπιασε το σουτ κι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 52’ σε διαγώνιο δυνατό σουτ του Μανιάτη, ο Δασκαλάκης απομακρύνει σωτήρια. Στο 59’ η τελευταία αξιόλογη ευκαιρία του Πανιωνίου: σέντρα του Σκούφαλη από δεξιά και ο Ρεκόμπα από κοντά δεν καταφέρνει με το κεφάλι να βρει στόχο.

Η συνέχεια ανήκε στον Εργοτέλη που είχε μεγάλες ευκαιρίες να φύγει με τη νίκη. Στο 64’ ο Ορφανό, μόνος απέναντι στον Μπέλιτς αστόχησε και στο 89’ ο Λεάλ ανοίγει περισσότερο απ' όσο πρέπει την μπάλα και δεν καταφέρνει να γίνει απειλητικός για την εστία του Πανιωνίου.

ΣΚΟΡΕΡ: 24’ Κουμόρτζι -35’ Ρομάνο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Αμπάρκιολης (Μακεδονίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Όμο, Νικολάου, Ρεκόμπα, Σκούφαλης, Τζαβέλλας - Βίσιο, Μπέτο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Εμ.Φερέρα): Μπέλιτς, Μανιάτης, Όμο, Σιόβας, Τζαβέλλας, Νικολάου, Κουμόρτζι, Σκούφαλης, Ουέλινγκτον (69΄ Αναστασόπουλος), Ρεκόμπα, Μπάλαμπαν

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ν.Καραγεωργίου): Πόζα (46΄ Δασκαλάκης), Κορδονούρης, Σασιασβίλι, Χίμπλιγκερ, Βίσιο, Ορφανός, Τζούνιορ, Μπέτο (82΄ Κοιλιάρας), Ρουμπάκης, Ρομάνο, Μπούντιμιρ (81΄ Λεάλ)