Σούπερ Λίγκα: Καβάλα-Αστέρας Τρίπολης 0-1

Μεγάλη νίκη του Αστέρα Τρίπολης, η πρώτη του στο πρωτάθλημα, που επικράτησε με 1-0 μέσα στην Καβάλα επί της τοπικής ομάδας. Το χρυσό γκολ των Αρκάδων πέτυχε στο 23’ ο Ντάνιελ Τσέζαρεκ. Να σημειωθεί ότι η Καβάλα προερχόταν από το «διπλό» της πρώτης αγωνιστικής μέσας στη Λιβαδειά. Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες στα τελευταία έξι λεπτά, μετά την αποβολή του Φυτανίδη με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Αστέρας σκόραρε ουσιαστικά στην πρώτη φάση του αγώνα. Σε αντεπίθεση που έκανε στο 23’ ο Τσέζαρεκ βρέθηκε μέσα στην περιοχή και από πλάγια θέση με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια στα δίχτυα (0-1). Ο Κροάτης φορ στο 36’ βρέθηκε και πάλι απέναντι στον Κατεργιαννάκη, αλλά βιάστηκε και το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ.

Στο 42΄η καλύτερη στιγμή της Καβάλας όταν ο Ορούμα με ωραία μπαλιά βρήκε τον Ονουάτσι μέσα στην περιοχή, αλλά στο σουτ του Νιγηριανού η μπάλα έφυγε κόρνερ από παρέμβαση του Λαζαρίδη.

Πίεσε περισσότερο η Καβάλα στο β’ ημίχρονο στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει και έχασε αρκετές ευκαιρίες. Στο 50’ με σουτ του Ορούμα,
στο 57’ με σουτ του Σουλτανίδη, στο 64’ πάλι ο Ορούμα (απέκρουσε ο Ντεγκρά), στο 77’ με κεφαλιά άουτ του Ντομπρασίνοβιτς. Στο 80’ η Καβάλα στάθηκε άτυχη, όταν στο σουτ του Ορούμα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι.

ΣΚΟΡΕΡ: 23’ Τσέζαρεκ
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Α. Παππάς (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ψωμάς, Ονουάτσι, Ορούμα - Εντερ, Φυτανίδης, Καρντόσο
ΚΟΚΚΙΝΗ: Φυτανίδης (84΄ δεύτερη κίτρινη)

ΚΑΒΑΛΑ (Γιάννης Παπακώστας): Κατεργιαννάκης, Πετκάκης, Οικονόμου, Παβίσεβιτς, Ψωμάς, Ντομπρασίνοβιτς, Κάλατζιτς, Λάκης (54΄ Σουλτανίδης), Μεντί, Ορούμα, Ονουάτσι (69΄ Ιωάννου)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μάριο Γκόμεζ): Ντεγκρά, Ουριμπάρι, Λαζαρίδης, Μαρσελάο, Φυτανίδης, Μπαστία, Καρντόσο, Καρέρα, Εντερ (46΄ Ουντότζι), Βίλτσες (78΄ Ρόκας), Τσέζαρεκ (66΄ Μπαρτολίνι)