Μετά τα παρατράγουδα οι παίκτες χάρισαν ωραίες στιγμές

Σούπερ Λίγκα: Όμορφο θέαμα από Ηρακλή και Άρη (2-2)

Μετά τα παρατράγουδα (με την επίθεση κατά του τερματοφύλακα Σηφάκη) που είχαν ως αποτέλεσμα να αρχίσει το ντέρμπι με 45 λεπτά καθυστέρηση, Ηρακλής και Άρης έπαιξαν μπάλα και χάρισαν όμορφο θέαμα, ωραίες στιγμές και 4 γκολ: 2-2. Ο Άρης προηγήθηκε δυο φορές με μεγάλο πρωταγωνιστή και σκόρερ τον Χαβιέ Κάμπορα (21’ 38’) και ο Ηρακλής απάντησε ισάριθμες φορές με Γιάκομπ (26’) και Επστάιν (58’ πέναλτι).

Ο Ρουμάνος Γιάκομπ πανηγυρίζει το 1-1 Ο Ρουμάνος Γιάκομπ πανηγυρίζει το 1-1 Ο Ηρακλής ξεκίνησε πιο επιθετικά και ο Μιχάλης Σηφάκης ήταν σε ετοιμότητα τόσο την κεφαλιά του Ντίκα στο 9΄, όσο και το σουτ του Παπαστεργιανού στο 10’.

Ο Άρης προηγήθηκε στο 21’ όταν ο Κάμπορα έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα κάτω από τα πόδια του Κοβαλέφσκι και στα δίχτυα.

Στο 26΄ η απάντηση του Ηρακλή: σέντρα του Σουηδού Τουμά και κεφαλιά του πανύψηλου Ιάκομπ.

Ο Άρης κατάφερε να ξαναπάρει το προβάδισμα στο 38’ όταν ο Κόκε "γέμισε" και ο Κάμπορα έπιασε μία κεφαλιά από απόσταση 10 μέτρων, με τον
Κοβαλέφσκι να αιφνιδιάζεται (1-2). Στο 41’ ο ασυγκράτητος απόψε Κάμπορα είχε και κεφαλιά στο οριζόντιο δοκάρι!

Πολύ καλό ματς και στο β’ ημίχρονο, με τον Ηρακλή να φτάνει στην ισοφάριση στο 58΄. Ο Μπόσνιακ ανατράπηκε από τον Νάτσο Γκαρσία και από τα 11 μέτρα ο Γερμανός Επστάιν έγραψε το 2-2. Στο 59’ πάλι ο Μπόσνιακ έδωσε έτοιμο γκολ στον Γιάκομπ που αστόχησε αμαρκάριστος.

ΣΚΟΡΕΡ: 26’ Γιάκομπ, 58’ πεν. Επστάιν – 21’ 38’ Κάμπορα
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δαλούκας (Θεσσαλίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεργιανός, Ντιέ, Ντίκα - Νασούτι, Αράνο, Κάλβο, Νάτσο Γκαρσία, Ρονάλντο, Ναφτί

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ολεγκ Προτάσοφ): Κοβαλέφσκι, Μάρτος, Κατσαμπής, Λέκι, Γιαννούλης, Παπαστεργιανός, Ντιέ, Τουμά (46΄ Μπόσνιακ), Επστάιν, Ντίκα (88΄ Μιλάνο), Γιάκομπ (78΄ Κονέ)

ΑΡΗΣ (Μαζίνιο): Σηφάκης, Νέτο, Αράνο, Ρονάλντο, Ναφτί, Κάλβο (77΄ Φλάβιο), Νάτσο Γκαρσία (62΄ Φερνάντες), Κόκε, Γκρασιάν (88΄ Λαμπριάκος), Νασούτι, Κάμπορα