Βελτιωμένη στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ κέρδισε 1-0 στο Περιστέρι

Σούπερ Λίγκα: Ο Μπλάνκο το γκολ, ο Νέμεθ τις εντυπώσεις

Σκόρερ της ΑΕΚ στη νίκη της (1-0) στο Περιστέρι επί του Ατρομήτου, ήταν ο συνήθης ύποπτος (Μπλάνκο), αλλά την παράσταση έκλεψε στο ντεμπούτο του με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα ο Κρίστιαν Νέμεθ. Ο 20χρονος Ούγγρος φορ, που αντικατέστησε στο 29’ τον τραυματία Σκόκο, δημιούργησε με έξοχη ενέργεια το γκολ στον Μπλάνκο (58’), ενώ έδωσε άλλα δυο γκολ στο «πιάτο» στον Αργεντινό επιθετικό.

Ο Ατρόμητος είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο, σε αντίθεση με την ΑΕΚ που έκανε ένα από τα χειρότερα παιχνίδια των τελευταίων ετών. Από το ξεκίνημα οι γηπεδούχοι, κυκλοφόρησαν καλύτερα την μπάλα και δημιούργησαν τις προϋποθέσεις για να σκοράρουν.

Στο 14΄ ο Κουτσόπουλος έπιασε το μονοκόματο κι έστειλε τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο Φαβάλι πλάσαρε τον Σάχα, αλλά η μπάλα έφυγε ελάχιστα άουτ. Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο δεν πάτησε στην περιοχή του Μιχαηλίδη και στις αρχές του β’ ημιχρόνου ο Ατρόμητος χάνει τη μεγάλη ευκαιρία για το 2-0: στι 53’ ο Περόνε νικήθηκε στο τετ-α-τετ από τον Σάχα.

Η ΑΕΚ, χωρίς ευκαιρία κατάφερε να προηγηθεί στο 58’. Ο Νέμεθ ξέφυγε με καταπληκτικό τρόπο από τον Μαρσέλο Ολιβέιρα, σήκωσε το κεφάλι και «είδε» τον αμαρκάριστο Μπλάνκο, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε με πλασέ να κάνει το 0-1.

Με τον Νέμεθ να είναι εξαιρετικός η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και στο δίλεπτο 69΄-71΄ ο Μπλάνκο έχασε δύο απίστευτες ευκαιρίες από ασίστ του Ούγγρου. Στην πρώτη απέκρουσε ενστικτωδώς ο Μιχαηλίδης το σουτ του Αργεντινού και δύο λεπτά αργότερα ο ίδιος παίκτης αστόχησε απέναντι από τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Σάχα κράτησε τη νίκη, όταν εξουδετέρωσε την κεφαλιά του Καλαντζή.

ΣΚΟΡΕΡ: 58' Μπλάνκο
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δ. Κύρκος (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας - Μαϊστόροβιτς, Νέμεθ, Καράμπελας, Μάκος, Σάχα

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ  (Γ. Δώνης): Μιχαηλίδης, Μαρίνος (76΄ Πόποβιτς), Κουτσόπουλος, Νάστος, Ολιβέιρα, Νεμπεγλέρας, Σαρμιέντο, Τάτος (59΄ Σφακιανάκης), Μπρίτο, Φαβάλι, Περόνε (66΄ Καλαντζής).

ΑΕΚ (Ντ. Μπάγεβιτς): Σάχα, Αραούχο, Χουάνφραν, Ζεράλδο, Μαιστόροβιτς, Καφές, Μάκος, Μαντούκα (46΄ Καράμπελας), Λεονάρντο (79΄ Γιαχάγια), Σκόκο (29΄ Νέμεθ), Μπλάνκο