Δύο ασίστ ο νεοαποκτηθείς χαφ στο 2-0 επί του Πανθρακικού

Σούπερ Λίγκα: Κορυφαίοι Μενδρινός και... Παράσχος, 2-0 ο ΠΑΣ

Με πρωταγωνιστές τον Κώστα Μενδρινό εντός αγωνιστικού χώρου και τον Γιώργο Παράσχο από τον πάγκο ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε 2-0 τον Πανθρακικό στο κατάμεστο από 6.000 φιλάθλους στάδιο Ζωσιμάδων. Ο “Άγιαξ της Ηπείρου” ήταν πολύ καλύτερος από τους φιλοξενούμενους, αν και το ματς ήταν μετριότατο ποιοτικά, με τον προπονητή του να κάνει εξαιρετικές κινήσεις τακτικής, “κλειδώνοντας” την επίθεση των “πράσινων”.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα είχε ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 20ό λεπτό, αλλά το γκολ του Ντάσιου ακυρώθηκε ως οφσάιντ, σε μία φάση που ελέγχεται. Ωστόσο, αυτό που δεν έγινε σε αυτή τη φάση συνέβη στο 34'΄όταν ο Μενδρινός εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά και ο Κώτσιος έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής. Ο έμπειρος σέντερ μπακ βρέθηκε εντελώς μόνος του στην καρδιά της περιοχής και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Χοσέ Ρόκα.

Από εκείνο το σημείο και μετά, οι φιλοξενούμενοι, που αντιμετωπίζουν πάμπολλα προβλήματα, προσπάθησαν να αντιδράσουν. Δύο πολύ καλές επεμβάσεις του Ελευθερόπουλου όμως στέρησαν το γκολ. Ο Ζόραν Στόινοβιτς προσπάθησε να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του, περνώντας στο ματς τον Χουάν Μουνάφο, αλλά ο Παράσχος απάντησε ιδανικά. Έκλεισε την άμυνά του, φέρνοντας πιο πίσω τον Μαϊστόροβιτς, ενώ πέρασε στο παιχνίδι και τον Βαγγελή, που έκανε αρκετά καλό παιχνίδι.

Τελικά τη νίκη του ΠΑΣ σφράγισε ο Τζάνης στο 66ο λεπτό, ο οποίος σκόραρε με κεφαλιά, μετά από εκτέλεση φάουλ και νέα ασίστ του Μενδρινού. Ο Πανθρακικός τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μαρσεlάο με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82'.