Βελτιώθηκαν στο β' μέρος οι «πράσινοι» με την είσοδο του Νίνη

Σούπερ Λίγκα: Με Κατσουράνη 1-0 ο Παναθηναϊκός

Ο Κώστας Κατσουράνης καθάρισε για τον Παναθηναϊκό και με το γκολ που σημείωσε στο 40ο λεπτό, οδήγησε τους «πράσινους» στη δεύτερη διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα: 1-0 τη Skoda Ξάνθη στο Ολυμπιακό Στάδιο, σ’ ένα ματς που η ομάδα του Τεν Κάτε βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με την είσοδο του Νίνη, ενώ στο πρώτο οι «πράσινοι» ήταν εγκλωβισμένοι. Έτσι τα γκολ του Παναθηναϊκού μέχρι τώρα στο πρωτάθλημα έχουν πετύχει οι τρεις μετεγγραφές: Λέτο (2) , Σισέ και Κατσουράνης.

Ο Κατσουράνης λύτρωσε τον Παναθηναϊκό Ο Κατσουράνης λύτρωσε τον Παναθηναϊκό Η Ξάνθη προσπάθησε με πολυπρόσωπη άμυνα να δυσκολέψει τον Παναθηναϊκό και τα κατάφερε, καθώς σχεδόν σ’ όλο το πρώτο ημίχρονο οι «πράσινοι έδειχναν να είναι εγκλωβισμένοι. Τα κάστανα από τη φωτιά έβγαλε στο 40ο λεπτό με κεφαλιά ο Κατσουράνης έπειτα από φάουλ του Χριστοδουλόπουλου (1-0).

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος, είχε συνεχώς τη μπάλα στην κατοχή του, έκανε παιχνίδι, αλλά αδυνατούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες.
Χαρακτηριστικό είναι ότι, μετά το γκολ, απείλησε ξανά στο 61΄ με κεφαλιά του Σαλπιγγίδη και απόκρουση του Γκσπούρνινγκ, ενώ στη συνέχεια το διαγώνιο σουτ του Κατσουράνη πέρασε ελάχιστα άουτ.

Λίγο αργότερα (68΄), ο Μάριο Γκαλίνοβιτς έσωσε την ομάδα του από... αυτογκόλ, αφού επενέβη εντυπωσιακά σε "άτσαλη" κεφαλιά του Δάρλα, ενώ στην αντεπίθεση των γηπεδούχων ο Γκσπούρνινγκ εκτινάχθηκε για να αποκρούσει τη βολίδα του Σισέ.

Ο Τσέχος πραγματοποίησε εκπληκτική επέμβαση και στο σουτ του Νίνη στο 71΄. Ο «μικρός» πέρασε στο ματς στο 67ο λεπτό και με τις ενέργειες του βελτίωσε την εικόνα της ομάδας του και έκανε πιο ελκυστικό το παιχνίδι της.

ΣΚΟΡΕΡ: 40’ Κατσουράνης
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Δάρλας, Σαριέγκι - Παπαδημητρίου, Στρμπα

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Χενκ Τεν Κάτε): Γκαλίνοβιτς, Γκάμπριελ, Δάρλας, Μπιάρσμιρ, Σαριέγκι, Ζιλμπέρτο Σίλβα, Κατσουράνης, Χριστοδουλόπουλος (67΄ Νίνης), Λέτο (92΄ Σπυρόπουλος), Σαλπιγγίδης (82΄ Ρουκάβινα), Σισέ

SKODA ΞΑΝΘΗ (Βόλφγκανγκ Βολφ): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Βάλλας, Κωστούλας, Τζάγκι, Στρμπα, Κουκιέλκα (72΄ Ταϊντέρ), Κιντάνα, Πόι, Ζιέντσιουκ (57΄ Μαρσελίνιο), Σουάνης (57΄ Στίβαρ)